Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 11 февруари се навършват 75 години от рождението на Миряна Башева

Снимка: личен архив

На широката публика тя беше известна като „Поетесата на космическата нежност“ - Миряна Башева. На 11 февруари се навършват 75 години от рождението й. За първи път печата стихове през 1972 г. във в. "Литературен фронт". Сътрудничи със стихотворения и публицистика на списанията "Пламък", "Септември", "Отечество", на вестниците "Студентска трибуна", "Народна култура", "Народна младеж". Издава сборниците "Сто години суета", "Тежък характер", "Малка зимна музика", "Нека да е лято". По нейни текстове са създадени едни от най-популярните музикални шлагери у нас. Творбите ѝ са преведени на основните европейски езици. За поезията и музиката и нещата, които вдъхновяват в спомен за „Булеварда с лиричния ритъм“ - Михаил Белчев в интервю на Иво Тодоров:

"Там са първите срещи, първите раздели, все хубави и лоши неща. Там с Миряна Башева написахме песента "Булеварда", която вече над 35 години е шлагер и е негласният химн на София".

Безспорно Миряна Башева е сред най-добрите съвременни български поети, а и това, което е създал Петър Чернев чрез музиката и изпълнението на стихотворението „Заклинание“, не може да остави никого безразличен. Песента печели трета награда на фестивала „Златния Орфей“ - 1975-та и до днес продължава да вълнува със затрогващото си изпълнение.

През 1979 г. Миряна Башева пише стиховете към филма "Войната на таралежите" на Иванка Гръбчева. По покана на Рангел Вълчанов Башева пише сценария на игралния филм "Последни желания" (1983 г.) и на няколко документални филма на същия режисьор. „Къде ми са детските книжки, кажи ми мой прашен сандък?“ - познат рефрен от „Войната на таралежите“.

Една от любимите детски песни е „Къде остана детството“, безспорен хит от 80-те години на миналия век, в документален запис от филма „Войната на таралежите“ в изпълнение на актьора Асен Кисимов по текст на Миряна Башева. Наричаха я хулиганката на българската поезия, с един особен отсечен ритъм, който можеше да си го позволи, заради таланта, който не познаваше граници. Миряна Башева определя стихотворението си като самосатирично:

Миряна Башева е дъщеря на Иван Башев, външен министър на България в правителствата на Тодор Живков и Станко Тодоров (1962-1971). Учи в английска гимназия, след което следва английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", но не се дипломира. Работи като литературен сътрудник в БНТ, като редактор в списание "Отечество", в Студията за игрални филми "Бояна", в списание и издателство "Факел". От 1997 г. е във вестник "Сега". Има включени стихове в антология с българска поезия, излязла в САЩ - антологията "Глина и звезда - съвременни български поети" (1992), подготвена за печат от българския поет и преводач Георги Белев. В интервю на Мария Горненска от преди 20 години Миряна Башева говори за „сивия поток“ в литературата и медийното пространство. Изразява безпокойството си от задълбочаващата се криза в психиката на хората. Говори също за промяната в общуването между хората с появата на Интернет и необходимостта от повдигане на самочувствието на българина. Според Миряна Башева поезията в класическия си вид отдавна не е на мода и масовата култура ще бъде културата на новия век.
Репортажът подготви Станислава Пирчева за предаването "Нощен хоризонт".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38