Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Атанасов е преизбран за лидер на ДСБ

| обновено на 12.02.22 в 18:19
Атанас Атанасов
Снимка: БГНЕС

Атанас Атанасов беше преизбран за лидер на "Демократи за силна България"на 17-тото национално събрание на партията.

Кандидатите за председател на формацията бяха двама - сегашният лидер Атанас Атанасов и заместник-председателят Цецка Вачкова.

Мандатът на Атанасов изтече в средата на миналата година. Той заяви, че ще насрочи форум за избор на ново ръководство, след като пое отговорност за слабите изборни резултати на „Демократична България“, от която ДСБ е част.

Над 500 делегати от ДСБ присъстваха на Националната конференция, която се провежда в НДК. В поздравителен адрес към партията премиерът Кирил Петков призова партньорите си в управлението да продължат заедно. И да премахнат корупционния модел, работил досега, казва премиерът.

Лидерът Атанас Атанасов представи доклада си пред делегатите за свършеното до момента.

„Ще се боря за доверието на актива на партията, защото смятам, че трябва да бъдем устойчиви и да продължим това, което успяхме да направим – тоест, с периода на моя мандат от извънпарламентарна политическа сила 2017 година сега „Демократи за силна България“ има евродепутат, солидно представителство в местната власт и е част от управлението на страната през своето представителство в парламента“, обеща и отчете Атанас Атанасов преди конференцията.

Той каза още, че не го притеснява другата кандидатура за лидерското място:


„Не бива да се притесняваме от конкуренция изобщо, защото е хубаво да има състезание в крайна сметка. Но, по-важното е, за нас от ДСБ, да укрепваме и развиваме нашето обединение „Демократична България“, защото то даде резултат."

Конкурентът на Атанасов за лидер на партията Цецка Бачкова отбеляза преди началото на форума, че ДСБ се нуждае от нови лица. Тя декларира, че ще работи за укрепването на дясната коалиция „Демократична България“ и за по-активно участие на партията в управлението:

„Ще работя, естествено, за това „Демократична България“ и в частност „Демократи за силна България“ да сме максимално полезни на това управление. И да излезем един ден, надявам след пълния мандат на това управление, с ясни резултати какво сме свършили. Ще работя за това да сме по-активни в отстояването на десните политики... 

 Трябва да сме изключително активни политически, защото дясното е в един процес на преструктуриране и ДСБ би следвало да отстояваме това място. Именно това ме мотивира и да се кандидатирам“, каза Бачкова.

Цецка Бачкова/БГНЕС

Евродепутатът и бивш лидер на ДСБ Радан Кънев, който се отказа от надпреварата, не присъства на форума, но в писмо, изпратено до делегатите, заявява, че никога не е бил част от лагер или пък от отбор в ДСБ и това е основната причина да не се кандидатира.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боб Вилан на сцената West Holts по време на фестивала Glastonbury в Съмърсет, Англия, 28 юни 2025 г.

Британската полиция с наказателно разследване заради антиизраелски скандирания на фестивала в Гластънбъри

Британската полиция съобщи, че е започнало криминално разследване на изпълненията на "Боб Вилан" (Bob Vylan) и "Нийкап" (Kneecap)на фестивала в Гластънбъри в събота. Дуото "Боб Вилан" скандира на сцената "Смърт на израелските войски", което беше подето от публиката.  Полицията заяви, че е назначила старши детектив, който да разследва дали коментарите,..

публикувано на 30.06.25 в 21:06

Процедура за проектиране и изграждане на Терминал 3 и модернизация на Терминал 2 на столичното летище

Операторът на столичното летище започва тръжна процедура за проектиране и изграждане на трети терминал и за модернизацията на съществуващия Терминал 2. В проекта ще бъдат вложени 450 милиона лева, като са предвидени допълнителни инвестиции за оборудване за 50 милиона. Това е най-мащабният проект за развитие на публична инфраструктура, който ще..

публикувано на 30.06.25 в 20:27

По-високи са добивите от ечемик в област Монтана в сравнение с миналата година

По-високи добиви от ечемик в област Монтана в сравнение с реколтата от миналата година. За сега по-слаби са резултатите от жътвата на пшеница, която е едва в началото. 604 кг средно от декар ечемик са ожънали земеделците в област Монтана. Реколтирани са приблизително половината от засетите 52 000 декара. Най-добри са добивите в община..

публикувано на 30.06.25 в 20:06

ЕС ще увеличи квотите за внос на продукти от Украйна, сред които пшеница, яйца и захар

Европейският съюз ще увеличи квотите за внос на някои селскостопански продукти от Украйна, включително яйца, захар и пшеница, обяви еврокомисарят по търговията Марош Шефчович, след като Брюксел и Киев постигнаха принципна договорка за преразглеждане на Споразумението за свободна търговия, което е част от по-широкото Споразумение за асоцииране на..

публикувано на 30.06.25 в 20:05

20% от паркоместата при жилищните блокове и кооперациите в Кюстендил ще бъдат платени

Подготвя се изменение на досегашната Общинска наредба, според което 20% от паркоместата пред блоковете и коопeрациите в Кюстендил ще бъдат с платен абонамент, каза градоначалникът инж. Огнян Атанасов. Идеята е така да се реши сериозният проблем с паркоместата в града, както и да има приходи за общинската хазна. Очертаването на паркоместата..

публикувано на 30.06.25 в 19:44

От СО са поискали да бъде отстранен палатковият лагер на "Възраждане" срещу еврото

От Столичната община са поискали да бъдат отстранени палатките пред сградата на президентската администрация, които бяха разпънати там на протеста на "Възраждане" срещу еврото. От общината заявиха, че не е издавано разрешение за палатков лагер. Мира Миркова - общински съветник от "Възраждане" в Кюстендил, каза, че в късния следобед полицаи са..

публикувано на 30.06.25 в 19:33

От 1 до 6 юли всички микрорайони на столичния ж.к. "Люлин" остават без топла вода

"Топлофикация София" предупреди, че от утре - 1 юли, до неделя, 6 юли, всички микрорайони на ж.к. "Люлин" ще останат  без топла вода. От дружеството обясняват, че трябва да се извърши годишен планов ремонт по топлопреносната мрежа.

публикувано на 30.06.25 в 19:22