Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Станиславски: Има смирение в управляващите в Полша, защото ЕС посегна към парите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Принудени ли са полските управляващи да жертват имиджовата независимост от брюкселската бюрокрация заради икономическите си проблеми?

Миналата седмица полският президент Анджей Дуда предложи закриване на действащата Дисциплинарна комисия към Върховния съд, заради която Полша беше осъдена да плаща на огромни глоби и поради която е застрашено получаването на европейски средства изобщо. Самият Дуда се срещна и с председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен, преди да бъде част от лидерски разговори за руско-украинската криза.

На какви отстъпки са готови полските управляващи и пред колко големи проблеми са изправени във вътрешната си политика - това коментира пред БНР политологът Боян Станиславски:

"В известен смисъл има някакво смирение в управляващата коалиция, защото ЕС посегна към парите, което е нещо качествено различно от досегашната политика на размахване на пръст. Убеден съм, че в един момент ще трябва да се оттеглят поне от най-драстичните мерки, въведени досега. Съмнявам се това да е ефект от срещата между Дуда и Фон дер Лайен, защото президентът не е част от изпълнителната власт в Полша. Единственият човек, който реално взема решенията за това какво ще се случи в страната, е Ярослав Качински. Решението дали тази Дисциплинарна камара ще бъде ликвидирана е негово и донякъде на министъра на правосъдието Збигнев Жобро".

По мнение на професора по международно право Лорън Пек предложението на Дуда е "опит да се вземат европейските пари чрез фалшиво ребрандиране, докато се продължава нарушаването на решенията на Европейския съд". От друга страна, може ли този опит да създаде нови търкания между Качински и Жобро, който е лицето на спорните съдебни реформи в Полша?

"Напрежението между двамата са появи, когато ЕС започна да прилага по-строги мерки спрямо антиконституционната акробатика на сегашното полско правителство. Жобров беше по-скоро за някаква открита конфронтация, която после да бъде използвана във вътрешнополитическата игра. Качински е финансов прагматик - има едни пари и трябва да ги вземем. Той е готов да направи поне някои повърхностни движения, които да успокоят ЕК и други европейски институции. Ако това нещо бъде превърнато в правен акт, проектозакон, който бъде вкаран в парламентарната процедура, това ще означава, че срещата с Урсула фон дер Лайен е инициирана от Ярослав Качински и че той е изпратил Анджей Дуда да каже и да направи това, което е направил, и да се върне с нещо, което после да изглежда достоверно пред публиката в Полша".

Има срив на доверието в "Право и справедливост" и като причини се изтъкват както споменатите ценови кризи, така и проваления старт на знаковата данъчна реформа, кръстена "Полски ред" или "Полска сделка" - целта ѝ беше повишаване на пенсиите и други доходи чрез по-високи данъци за най-богатите. Въвеждането ѝ в законодателството обаче доведе до по-ниски заплати на учители и други държавни служители, а Качински поиска някой да поеме отговорност. Така тази седмица беше сменен финансовия министър. Как се стигна до тази ситуация?

"Полският закон за ДДС е над 1700 страници. Пенсионерите продължават да получават една и съща пенсия (а върху пенсиите се плащат данъци). Редица служители и учители получиха заплати по-ниски от предишните им. Ако не желаете да получите по-ниската заплата, можете да се откажете от "Полски ред" и да помолите счетоводителите в институцията, където работите, да ви водят по старата данъчна система. Не съм запознат в историята някъде в Европа да съществуват паралелно две данъчни системи за един и същ тип данъкоплатци. ... За 2021 година полският вътрешен дълг се увеличи със сума, надвишаваща целия дълг за предишните 10 години. Предполагам, че този "Полски ред" беше някакъв опит да се въведе някакъв балансиращ механизъм. Опасявам се, че това повече ще задълбочи проблема, отколкото да го реши в каквато и да е степен".

Интервюто на Константин Мравов с Боян Станиславски в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Министерство на здравеопазването

Спешна помощ и през нощта с въздушна линейка от края на септември

Спешна помощ и през нощта с въздушната линейка, базирана в София, се очаква от края на септември. Това съобщи пред журналисти вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. През следващите два месеца ще бъде проведено обучението на дежурните екипи, отговорни за нощното летене, уточни Гроздан Караджов: "След като придобият..

публикувано на 18.07.25 в 15:41
Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

Евелина Милтенова: Въвеждането на еврото няма да застраши по никакъв начин пенсионните спестявания

"Най-важното, което трябва да знаят всички осигурени, наследници и пенсионери, е , че въвеждането на еврото няма да застраши по никакъв начин техните пенсионни спестявания. Преобразуването на средствата от лева в евро ще стане автоматично".  Тава обясни пред БНР Евелина Милтенова, председател на Българската асоциация на дружествата за..

публикувано на 18.07.25 в 15:30
Асен Василев и Николай Денков от ПП

Асен Василев и Николай Денков остро критикуваха прокуратурата и съда по случая с кмета на Варна

В кулоарите на парламента Асен Василев и Николай Денков от "Продължаваме промяната" остро разкритикуваха действията на прокуратурата и съда по случая с кмета на Варна Благомир Коцев, като заявиха, че той е жертва на политическа репресия. Благомир Коцев остава в ареста "Виждаме опит на "ДПС - Ново начало" да овладее цялата партийна система..

публикувано на 18.07.25 в 15:19

България се преклони пред Апостола

България отбелязва 188 години от рождението на Васил Левски. Център на тържествата е родният град на Апостола на свободата - Карлово.  Проф. Пламен Митев: Апостола е роден през 1840 г., не през 1837 г. Там беше  отслужен молебен за благоденствието на града и бяха посрещнати участниците в Националния туристически поход "По стъпките на..

публикувано на 18.07.25 в 15:04

ПП-ДБ ще предприемат действия за закриване на КПК

От ПП-ДБ обявиха, че предприемат  действия за закриване на Комисията за противодействие на корупцията .  В кулоарите на парламента Атанас Атанасов, съпредседател на "Демократична България" и народен представител от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България", заяви, че комисията е инструмент за политическа..

публикувано на 18.07.25 в 14:58
Дмитрий Песков

Москва: Новият пакет санкции е незаконен, ще има отрицателен ефект и върху ЕС

Москва е недоволна, а Киев приветства 18-ия пакет европейски санкции срещу Русия. Страните-членки на общността се споразумяха за ограниченията, след като Словакия свали ветото си. Новите европейски ограничения включват таван за внос на рафинирани петролни продукти, произведени от руски суров петрол в трети страни с изключение на Норвегия,..

публикувано на 18.07.25 в 14:50

Парламентът прие на първо четене промени в НПК

С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс .  Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка , когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни..

публикувано на 18.07.25 в 14:31