Казусът за забавянето на доставката на поръчаните от България военни самолети Ф-16 фокусира и днес вниманието на политиците, след като посолството на Съединените щати у нас разпространи становище, като посочи като причина за закъснението на новите изтребители прекъсвания във веригата на доставки, следствие от Covid пандемията.
От съобщението на посолството обаче не става ясно колко ще е забавянето. Срок за него не даде и министърът на отбраната Стефан Янев. Президентът Румен Радев каза, че „то не е малко“. И може да доведе до „рискове България да загуби въздушен суверенитет“.
С около две години ще се забави доставката на изтребителите Ф-16 - това каза днес в интервюто си пред Нова телевизия премиерът Кирил Петков:
„Най-вероятно поне с две години ще се забавят. Вярвам, че България няма да си загуби суверенитета“.
Първите нови изтребители се очакваха в средата на 2023 г. А Министерството на отбраната тепърва ще води разговори с американската страна, защото договорката на стойност над 2,2 милиарда лева е на ниво държави.
Лидерът на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов отговори на президента Румен Радев по темата Ф-16, след като държавният глава поиска ГЕРБ да обяснят какъв договор са сключили:
„За върховния главнокомандващ допълвам, че ние не сме сключвали договор с фирма. Договорите за самолетите са между правителството на България и правителството на САЩ“.
Бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов настоя за отговор как България ще бъде компенсирана заради забавената доставка на изтребителите Ф-16. Въпросът е отправен към наследника му Стефан Янев:
„Нека да чуем какво са казали самите американци…как ние ще бъдем компенсирани, ако забавянето е повече от нормалните, да кажем 2-3 месеца".
Настоящият министър на отбраната Стефан Янев каза, че няма клауза за неустойки в договора, защото е сключен между българското и американското правителство.
Темата ще е част от разговорите на министър Янев с американския секретар по отбраната Лойд Остин по време на срещата на военните министри на НАТО следващата седмица.
Президентът на Франция Еманюел Макрон ще проведе утре в Париж неформална среща с лидерите на Германия, Обединеното кралство, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания. Макрон свиква спешна среща на европейските лидери в Париж Френското президентство съобщи, че британският премиер Киър Стармър, германският канцлер Олаф Шолц, генералният..
Временният председател на БСП Атанас Зафиров бе избран за лидер на партията. Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Зафиров победи на балотажа Борислав Гуцанов. До балотажа се стигна, след като преди обед общо седем души се впуснаха в битката за партиен лидер от първоначалните общо 17. След проведен първи тур на избор..
Под съпровода на камерната инструментална група при Оркестъра за народна музика на БНР над 200 деца пяха на сцената на Първо студио на БНР в 24-тия галаконцерт на конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя" по програма "Хоризонт". Те бяха дошли от всички краища на страната. Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти"..
Българската телеграфна агенция отбелязва 127 години от своя първи бюлетин с новини. Бяха представени нов новинарски център, читалня и нов шрифт ЛИК, създаден специално за Българската телеграфна агенция от Националната художествена академия. Генералният директор на БНР Милен Митев пожела на колегите от БТА смелост и сили да продължават това, което правят..
Над половин милион лева ще струва монтирането на 3 километра обезопасяваща мрежа от двете страни на пътя Кюстендил - с. Ябълково срещу пуснати безконтролно животни, които стават причина за катастрофи. На тази отсечката в края на миналата година при удар със стадо коне загина 18-годишно момиче. Около половин километър от мрежата вече са поставени...
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис написа в профила си във Фейсбук, че постоянните трусове в района на Санторини са "безпрецедентни". Мицотакис се позова на мнението на сеизмолози и посочи, че е трудно да се предвиди как ще продължат трусовете. "Те следят положението минута по минута и оценяват данните ден след ден", отбеляза той. Гръцкият..
40 000 нелегални никотинови вейп устройства са задържали митничарите само за месец и половина от началото на годината. 25 000 нелегални вейпа са задържани при проверки на Митница - София, като количеството е сравнимо със задържаното праз цялата минала година. Това са ненаркотични вейпове , но проблемът е, че не отговарят на изискванията на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..