На 19 февруари се навършват 90 години от рождението на големия български диригент Михаил Ангелов. Той си отиде от този свят преди 5 години, но споменът за него е още жив - за спектаклите и концертите под негово ръководство, за вълнуващите минути, които публиката е преживяла на тези събития.
Като музикант Михаил Ангелов е познат в много страни на Европа - дирижирал е спектакли на Болшой театър в Москва, в Берлинската държавна опера, в театър "Верди" - Триест, "Сан Карло" в Неапол, в Истанбул, Анкара, Белград, Братислава, Будапеща, Дрезден и Прага. Гостувал е на Московската и Лениградската филхармония с голям успех.
Той беше изключителен музикант - задълбочен тълкувател на творбите, които дирижираше. За него казваха, че той е един от малкото диригенти у нас, които познават възможностите на певческия глас и знаят как да го насочват. Някак настрана от спомена за неговите изяви останаха постиженията му като хоров диригент, а той ръководеше дълги години един от елитните смесени хорове у нас "Дунавски звуци" - Русе. Работи и с хоровете „Кавал“ и „Морфова-Прокопова“ - състави, извоювали голямо признание на престижните международни хорови фестивали в Ланголен, Арецо, Амстердам, Дебрецен.
Дълго може да се говори за този изключителен музикант и мъдър човек.
Роден в София, Михаил Ангелов започва да свири първо на акордеон и виртуозно изпълнява класическа музика на този инструмент. Чува го знаменитият пианист Димитър Ненов, който веднага препоръчва да започне сериозно обучение по музика. Приемат го в Музикалната академия, в класа на диригента Влади Симеонов. След завършването си работи две години като диригент на Радиооркестъра, а след това заминава на специализация в Московската консерватория и защитава аспирантура по оперно-симфонично дирижиране. Негови учители са Борис Хайкин и Лео Гинсбург.
След това пътят му преминава през оперните театри на Русе, Пловдив, Бургас, Благоевград. В продължение на 30 години маестрото работи в Софийската опера. За този период в живота си Михаил Ангелов говори в интервю, запазено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..