Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лорита Радева: Планът отговаря на очакванията - да няма ново строителство, да не се премахва растителност, да се възстановят знакови части

Какъв ще бъде обликът на Борисовата градина според последния проект на ПУП

Марта Георгиева: Горски части ще се урбанизират с благовидни наглед строежи, има нова опасност от заграбване на територии от частници

Снимка: БГНЕС

Тази вечер от 17.30 часа ще се проведе заключителното обсъждане на проекта за подробен устройствен план на Борисовата градина. Получени са над 3000 възражения, становища и позиции на граждани и организации.

„Това е знаковият, емблематичният парк на нашия град и е важно софиянци да имат отношение по него“, заяви Лорита Радева, общински съветник от ГЕРБ и председател на Комисията по околна среда в СОС. Според нея планът отговаря на очакванията да няма ново строителство в парка, да не се премахва растителност, както и да се възстановят компрометирани през годините части.

„Примерно възстановяването на функциите на Къпалнята „Мария Луиза“, на Летния театър, на отделни знакови елементи в градината, премахване на несвойствени за парка функции.“

Снимка: Георги Нейков, БНР

Този вариант на плана е най-опасният за Борисовата градина“, смята Марта Георгиева, общински съветник от ДБ и член на Комисията по околна среда в СОС. По думите ѝ без никакво основание се предлага ново строителство.

Това строителство за пореден път се прикрива, то не беше представено на гражданите в момента, в който се представяше проектът миналия месец и с много ровене н картите и документите гражданите и гражданските организации трябваше сами да стигнат до него. За първи път в този проект се предлага застрояване на лесопарковата част на Борисовата градина, над 100-годишни дървета, които представляват истинска гора в сърцето на града. Този проект си позволява да предложи урбанизиране на тези горски части с много благовидни наглед строежи – тоалетни, детски площадки, сгради за поддържане на парка, спортни съоръжения, нови алеи, но те са заложени така, че половината гора да бъде разкопана за канализация“, посочи Марта Георгиева. Според нея тези нови обекти са измислени „много коварно“.

Лорита Радева контрира, че се предвижда провеждането на канализационната мрежа да става само по протежение на алеите и по протежение на съседни улици, граничещи с парка. Опасенията не отговарят на реалната ситуация, посочи Радева.

Борисовата градина  Снимка: БГНЕС

Марта Георгиева заяви още, че местата на детските площадки са много добре премислени, не са случайни и са „или частна собственост, или частна общинска собственост, или неопределена собственост“.

„Този ПУП се опитват да го прокарат, без да има акуратна карта на собствеността.“

Снимка: БГНЕС

Паркоместата ще бъдат изградени в гранични територии извън парка, уточни Лорита Радева.

В проекта автомобилният достъп до парка се увеличава спрямо сегашната ситуация, изтъкна Марта Георгиева. Според нея не са изпълнени препоръките да има паркинги само в буферните територии на парка.

Георгиева е категорична, че „този проект не само не създава механизъм как частните обекти да преминат за публичен достъп, а създава нова опасност от заграбване на територии от парка от частници“.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33