Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спектакълът „Ефектът Галатея“ ще предизвика коментарите на зритерите и на 23 февруари

Петър Дундаков е създал музика специално за спектакъла

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“
Снимка: Музикален театър

"Идеята за този спектакъл е на една прекрасна дама Ефемия Фард. Тя има пиеса "Ефектът Галатея". С нея ме свърза един бивш  танцьор от Балет "Арабеск", който отдавна е в Германия - Николай Матев",  каза за БНР хореографът Боряна Сечанова.

По думите ѝ "Ефектът Галатея" е психологически термин, защото отразява нашето усъвършенстване като произведение, творци.  

"То се връща в една изначална мисъл за това, че човек винаги е искал да направи нещо съвършено,  т.е. човекът на изкуството в ролята на твореца, Бога, който иска да създаде съвършеното създание около себе си", допълни в предаването "Графити по въздуха" Боряна Сечанова.

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“  Снимка: Музикален театър

Сценографът Венелин Шурелов коментира за "Хоризонт":  

"Именно това е голямата отговорност - каква е съдбата на сътвореното. Ние създаваме подобие на себе си, двойници. Аз ги наричам културологични актьори. Всички тези отражения на човека, които отразяват неговата другост, отразяват неговите патологии, амбиции, копнежи, изкривявания, мутации, всичко тава е образ на нас самите. И ние, когато се ангажираме да вдъхнем живот на тези наши двойници, ние създаваме особени полета на триене, на противопоставяне, които обществото трудно понася.  Авторът винаги би следвало да има чувство за отговорност спрямо това, което създава и да се вгледа в неговата съдба".

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“   Снимка: Музикален театър
По думите му съвременният художник е в позицията да създава обобщения на съвременността си, които обобщения, за да имат тежест, за да означават нещо за всички нас трябва да преминат през тази особена филтрация, която ни води до създаването на митове.

"Задача на всеки съвременен автор е да създава съвременна митология. Това е гаранция, че авторът  ще демонстрира способността си да обобщава, да анализира, да бъде социално рефлективен".

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“   Снимка: Музикален театър
На 17 и 23 февруари от 19.00 часа на сцената на Музикалния театър в София е премиерата на спектакъла „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“. Музиката на Петър Дундаков е специално създадена за спектакъла „Ефектът Галатея“. Композиторът работи с Балет "Арабеск" и Боряна Сечанова за трети път.


Повече можете да чуете в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19
Неда Антонова - писател

В "Моят любовен август" Неда Антонова разказва за една спасена след опит за самоубийство 14-годишна душа

Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог?  Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..

публикувано на 18.05.25 в 07:33

Лия Петрова с нов албум и престижен дебют в Лондон

Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев.  С голяма радост научаваме, че..

публикувано на 16.05.25 в 16:28