Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спектакълът „Ефектът Галатея“ ще предизвика коментарите на зритерите и на 23 февруари

Петър Дундаков е създал музика специално за спектакъла

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“
Снимка: Музикален театър

"Идеята за този спектакъл е на една прекрасна дама Ефемия Фард. Тя има пиеса "Ефектът Галатея". С нея ме свърза един бивш  танцьор от Балет "Арабеск", който отдавна е в Германия - Николай Матев",  каза за БНР хореографът Боряна Сечанова.

По думите ѝ "Ефектът Галатея" е психологически термин, защото отразява нашето усъвършенстване като произведение, творци.  

"То се връща в една изначална мисъл за това, че човек винаги е искал да направи нещо съвършено,  т.е. човекът на изкуството в ролята на твореца, Бога, който иска да създаде съвършеното създание около себе си", допълни в предаването "Графити по въздуха" Боряна Сечанова.

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“  Снимка: Музикален театър

Сценографът Венелин Шурелов коментира за "Хоризонт":  

"Именно това е голямата отговорност - каква е съдбата на сътвореното. Ние създаваме подобие на себе си, двойници. Аз ги наричам културологични актьори. Всички тези отражения на човека, които отразяват неговата другост, отразяват неговите патологии, амбиции, копнежи, изкривявания, мутации, всичко тава е образ на нас самите. И ние, когато се ангажираме да вдъхнем живот на тези наши двойници, ние създаваме особени полета на триене, на противопоставяне, които обществото трудно понася.  Авторът винаги би следвало да има чувство за отговорност спрямо това, което създава и да се вгледа в неговата съдба".

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“   Снимка: Музикален театър
По думите му съвременният художник е в позицията да създава обобщения на съвременността си, които обобщения, за да имат тежест, за да означават нещо за всички нас трябва да преминат през тази особена филтрация, която ни води до създаването на митове.

"Задача на всеки съвременен автор е да създава съвременна митология. Това е гаранция, че авторът  ще демонстрира способността си да обобщава, да анализира, да бъде социално рефлективен".

Спектакълът „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“   Снимка: Музикален театър
На 17 и 23 февруари от 19.00 часа на сцената на Музикалния театър в София е премиерата на спектакъла „Ефектът Галатея“ на Балет „Арабеск“. Музиката на Петър Дундаков е специално създадена за спектакъла „Ефектът Галатея“. Композиторът работи с Балет "Арабеск" и Боряна Сечанова за трети път.


Повече можете да чуете в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41