Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожар на ферибот в Йонийско море, 9 българи в неизвестност, спасен е блокираният шофьор

Спасени са двамата мъже - българин и турчин, които бяха блокирани на запалилия се ферибот

Горящият ферибот
Снимка: Ройтерс

Деветима българи са в неизвестност след пожара, който избухна на ферибот, плаващ под италиански флаг в Йонийско море, близо до остров Корфу. Това са данните на Министерството на външните работи. 

На борда на ферибота е имало 127 български граждани от общо 239 пътници.  38 от тях ще се върнат обратно у нас тази вечер, като транспортът е организиран от работодателя им. 

Посолството ни в Атина е създало кризисен щаб, българският консул от Солун е на остров Корфу, където са евакуирани спасените пътници и екипаж. До момента не се съобщава за пострадали българи. Не е ясна националността на пострадалите. 

С благоприятен изход приключи спасителната операция за двамата мъже, които бяха блокирани на запалилия се ферибот. Това съобщиха гръцки медии, като информацията потвърдиха и от Министерството на външните работи.

В. "Катимерини" уточнява, че става въпрос за български и турски шофьор. За българския шофьор стана ясно, че е служител на пловдивска фирма. Към момента е известно, че двамата мъже са изведени на палубата, като единият има проблеми с дишането.

Очаква се хеликоптер на Военноморските сили да ги откара до болницата на остров Корфу.

Целият кораб гори, няма незасегната част, съобщават пристанищните власти на южната ни съседка. Местни медии съобщават, че сред изчезналите има жена с българско име и с гръцко гражданство.

Водолази издирват хора във водите на Йонийско море. Два кораба на пожарната продължават с опитите да загасят огъня. Три хеликоптера кръжат над мястото на инцидента и са в готовност да се включат в спасителната операция, предава кореспондентът на БНР в Гърция.

Евакуираните пасажери се намират на остров Корфу. Десет от тях са настанени в болница, те са без опасност за живота.

Спасителната операция за „Euroferry Olympia“, близо до Корфу, Гърция, 18 февруари 2022 г. Корабът Elyros, фрегата Hydra, противопожарни лодки и други прилежащи съдове участват в спасителната операция./Снимка: ЕРА*БГНЕС

Около 3:30 часа тази нощ е започнал пожара на ферибота. Това разказа пред БНР Григор Велков от Бургас, който е пътувал със свой колега за Италия, с когото са шофьори във фирма за международен транспорт.

Към обяд трябваше да пристигнем в Италия, но, за съжаление, сега трябва да се връщаме към България, каза Григор Велков. Причината за това е, че трябва да се вадят отново документи за камиона, който шофира, защото всичко останало на ферибота:

„Около 3:30 -4:00 часа ни събудиха и ни казаха, че има проблем, качиха ни на един етаж, преброиха ни, след това ни качиха още един етаж, където бяха спасителните лодки. Натовариха ни на спасителните лодки - може би към 5:30 часа и ни пуснаха във водата.

Двама човека от нашата фирма сме, тя е за международен транспорт. След това ни качиха на катери на Гранична полиция - италианската и гръцката, и ни закараха на остров Корфу. Нямам повече информация“.

Всякакъв багаж остана на ферибота, слязохме с по една тениска и личните документи, каза още Григор Велков.

Част от  евакуираните шофьори на камиони/Снимка, предоставена от Кети Тренчева.

Над 10 превозвачи от Петрич и Благоевград са били сред евакуираните от горящия ферибот.

Всички те са добре, съобщи Александър Стамболийски, председател на Съюза на българските транспортни работници . Според него българите, които все още са в неизвестност, са шофьори на камиони.

Часове преди да избухне пожара Александър Стамболийски  пътувал в същия ферибот от Бриндизи за Игуменица: 

„Буквално три-четири часа преди злополучния инцидент бях на ферибота, прибирах се от Италия. Това, което се случва в момента, е наистина голяма трагедия за колегите“,

След инцидента той веднага се свързал с колегите, за които знаел, че са на борда:

„Те са добре, евакуирани са на остров Корфу, оказана им е медицинска грижа. От страна на гръцките власти наистина много добра организация има направена, а, доколкото знам, и от страна на персонала на кораба е направена много добра организация за евакуация“.

Българите, които все още са в неизвестност, според Стамболийски са  шофьори на камиони:

„Според мен са само колеги превозвачи, тъй като туристите се превозват по различен начин, те стоят в обособена зала за туристи“.

Председателят на българските транспортни работници смята, че най-вероятната причина за запалването на кораба е късо съединение:

„Познавам кораба, аз се возя по три-четири пъти в седмицата с този кораб. Част от оборудването е доста остаряло, част от кабелите, които свързват хладилните ремаркета с електричество, за да може да не отделят вредни газове по време на пътуването, са амортизирани. Няма да ме учуди да е станал пожар от късо съединение от такъв кабел“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още има горящи огнища на пожара в Рила

Все още има горящи огнища на пожара в Рила, въпреки падналия дъжд вчера. Въпреки това огънят не се разраства, казаха за БНР огнеборци, които са на терен.  Осем пожарникари правят обход в района. В екипите са и двама работници на Държавно горско стопанство "Рилски манастир" и от природния парк. Пожарът е обхванал низово 200 дка гора и 600 дка..

публикувано на 16.07.25 в 12:50
Пререкание между крайнодесни и леви активисти в Торе Пачеко, 15 юли 2025 г.

Спокойна вечер в Югоизточна Испания след напрежението между имигранти и крайнодесни

Първа спокойна вечер в град Торе Пачеко в Югоизточна Испания след четири нощи, изпълнени с напрежение между имигрантската общност и крайнодесни групи. В града са разположени над 130 служители на Гражданската гвардия, които контролират входовете и изходите му.   Целта на контролно-пропускателните пунктове е да идентифицират всички шофьори и да..

публикувано на 16.07.25 в 12:44
Даниел Митов

Митов отхвърли теч на информация от МВР при разбиването на нелегалната фабрика за цигари

В коментар за подозрението на съпредседателя на "Да, България" Божидар Божанов, че има теч на информация от МВР към собствениците на разбитата нелегална фабрика за цигари, министър Митов категорично заяви, че разработката е изцяло на ГДБОП: "Патологиите на ПП-ДБ не знам как вече да ги коментирам. Те си имат някакви селски спорове с определени..

публикувано на 16.07.25 в 12:22
Кметът на Варна Благомир Коцев

Асоциацията на прокурорите застана зад обвинителите по делото срещу Благомир Коцев

Асоциацията на прокурорите застана категорично зад прокурорите по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев.  От съсловната организация предупредиха, че "преходът от институционална критика към персонална агресия създава опасен прецедент". По повод критиките към съдебния състав, който в петък през нощта остави за постоянно в ареста Коцев и..

публикувано на 16.07.25 в 12:14
Теменужка Петкова

Теменужка Петкова: Очакванията са, че и през юни ще покрием критерия за инфлация в еврозоната

Министърът на финансите Теменужка Петкова съобщи, че се очаква България и през юни да покрие критерия за инфлация в еврозоната. Тя отчете, че изтегления от страната ни нов дълг от 3,2 млрд. евро е при добри условия. България пое 3,2 млрд. евро нов външен дълг от международните пазари Тя  подчерта, че финансовото министерство е пласирало..

публикувано на 16.07.25 в 12:09

Задържаха Жана Бергендорф. Приятелят ѝ заплашил таксиметров шофьор с пистолет

Певицата Жана Бергендорф и 43-годишен мъж от Пловдив са задържани за 24 часа след скандал с таксиметров шофьор в "Слънчев бряг". Двамата са ползвали услугите на таксито като напълно безпричинно, слизайки от колата, заплашили шофьора с газов пистолет. Докато приятелят ѝ държал оръжието тя се опитала да отвори шофьорската врата, но била..

публикувано на 16.07.25 в 11:57
ЕС Европейска комисия

"Политико": Бюджетът на ЕС за 2028-2034 г. ще е 1,717 трлн. евро

Европейската комисия ще предложи бюджет на ЕС в размер на 1,717 трилиона евро за периода 2028-2034 г., пише "Политико". Това означава, че следващата Многогодишна финансова рамка ще бъде с над 500 милиарда евро по-висока от настоящата.   Предложението ще бъде огласено по-късно днес от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен и еврокомисаря..

публикувано на 16.07.25 в 11:54