Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милко Лазаров: Във фокуса на тази битка е посегателството на пазара върху субсидиите за култура

От смисъл или от продаваемост трябва да зависят държавните пари за кино?

Павел Веснаков: Това отворено писмо е породено от невъзможността да представим нашата гледна точка

НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“
Снимка: META/Facebook - НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“

На какъв принцип трябва да се разпределя държавното финансиране за кино? Каква философия в сферата на Седмото изкуство трябва да се развива в рамките на националната политика? Тези важни въпроси поде отворено писмо до правителството и парламента на 38 изявени български режисори. 

Те са против намеренията за разделянето на киното на "зрителско" и  "фестивално", което би променило философията на субсидирането на българските филми и насочване на финансовия поток към комерсиалните филми, които нямат затруднения да намират пари за реализацията си. Въпросът е обсъден на заседание на комисията по културата и медиите в Народното събрание, на което не са били поканени едни от най-значимите творчески организации и сдружения в областта на филмовото изкуство. 

"Тази среща, на нея самата киногилдията не беше представена в нейната цялост. Много избирателно бяха поканени хора и сред режисьорите остана впечатлението, че там се защитават основно интересите на продуцентите в България. Те са бенефициент на държавната помощ. Те изразходват парите, те отговарят един проект да бъде реализиран, да се случи, но в крайна сметка продуцентите трябва да имат режисьори, с които да снимат и режисьори, които да реализират своите идеи, да направят филмите, които искат, да представят България по най-достойния и смислен начин навсякъде по света. Недоволството на всички режисьори, подписали това отворено писмо е породено от невъзможността да представим нашата гледна точка, нашите нужди, вярвания и да споделим какво мислими за евентуалната бъдеща държавна политика относно филмопроизводството и културната политика", каза за БНР режисьорът Павел Веснаков - един от инициаторите на отвореното писмо.

Веснаков е председател на Българската асоциация на кинорежисьорите. Познат е с получилите множество отличия негови филми - късометражната трилогия "Влакове", "Парафиненият принц", "Чест" и пълнометражния му дебют "Уроци по немски". В телевизията работи и по комерсиални проекти като сериалите "Откраднат живот", "Денят на бащата", "Татковци".

"Тук става въпрос за една битка, която се води от десетилетия в Европа, от много десетилетия. Бих се осмелил да кажа от векове, но може би няма да бъда толкова точен, защото говорим за кино. Във фокуса на тази битка е посегателството на пазара да се възползва от субсидиите за култура, която е предназначена за потребители на художествени стойности. Тази битка не е минала, винаги е съществувала", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филмови дейци, познат и със своите филми "Отчуждение" и "Ага". През 2018 вторият стана първото българско участие на Берлинале от 30 години насам.

В предаването "Нощен Хоризонт" двамата режисьори изразиха позициите си относно цялостното разделение на масово и по-високо изкуство, чието отражение е и определянето на едни филми за "зрителски" и предизвикващи първичен интерес и "фестивални" - с високи критически оценки, но по-труден път към масовата публика. 
"Масовият вкус е едно много добро прикритие, извинение за прокарване на пазарния интерес, на финансовия интерес. Задоволявайки нуждата да задоволим масовия вкус звучи сякаш ние правим нещо добро за обществото, но то по никакъв начин не придвижва обществото напред. Сложните филми имат свойството, качествата да променят живота на един човек", смята Веснаков. 

"Аз не мога да се наглася към индустрията - не мога. Да искам и да не искам - не мога", допълни Милко Лазаров, като допълни, че и "простите мутри изпращат децата си в Оксфорд", което показва нуждата на обществото от високо изкуство.

Милко Лазаров      Снимка: БНР

В прикачения файл можете да чуете целия разговор относно мисиите на киното и функцията на държавното финансиране, личните разбирания на двамата режисори за собствената им работа, както и интересни въпроси и филмови препоръки от участниците в разговора и слушателите на "Хоризонт".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Чеков

Божидар Чеков: В чужбина разбрах какво е България

В чужбина разбрах какво е България. Това сподели пред БНР Божидар Чеков, журналист и писател, който живее във Франция. Той представи книгата си  с разкази "Билет за връщане". "Това е резултат от срещи и от актуалността в България и Франция, както и от сравненията, които правя". И на двете места липсва мнението на хората, които работят и..

публикувано на 25.06.24 в 19:26

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В третото издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: Отправяме поглед към музикалните събития в Бургас: - Трупата на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ гостува с най-новата си продукция - мюзикъла “Здравей! Как си, приятелю?“ по песни на..

обновено на 24.06.24 в 18:23

Спомен за проф. Реса Колева

В рубриката за българското музикално минало "Помните ли..." в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 90-годишнината от рождението на изтъкнатата камерна певица и вокална педагожка проф. Реса Колева, подготвила и възпитала плеяда наши певци, сред които Веселина Кацарова и Светла Василева, познати с голямата си международна кариера на..

публикувано на 24.06.24 в 14:49

На "Парад на модата" канят в Драматично-кукления театър в Плевен

В Плевен тази вечер е поредният шоу спектакъл „Парад на модата“. Негов създател е Георги Ангелов - един от любимите актьори в трупата на Драматично - кукления театър „Иван Радоев“. С това издание отбелязва 35 години от създаването на модното събитие, а специален гост е актрисата Аня Пенчева. "Съчетал съм дреха, пластика, музика, светлина и..

публикувано на 23.06.24 в 06:56
Бойко Беленски

Бойко Беленски събра в книга неизвестни факти от живота на Алеко Константинов

Дай на Бойко Беленски предизвикателство. Кажи му, че не може да напише книга за Щастливеца и гледай какво става. Това дръзнала да каже наша колежка по перо и Бойко Беленски  започва да издирва документи за живота на този наш знаменит писател. Семейство, социална и политическа дейност, сърдечни трепети, приятелски кръг и пътешествия,..

публикувано на 23.06.24 в 05:23

Четвърто издание на Софийския фестивал на Музикалния театър в парк "Военна академия"

Четвъртото издание на Софийския фестивал на Музикалния театър и тази година ще се проведе на откритата сцена в парк "Военна академия". Официалното откриване на Фестивала ще бъде на 23-ти юни от 20:00 часа със спектакъла “Кармина Бурана” на Балет "Арабеск" .  Заключителният концерт-спектакъл “Кавалери канят” ще бъде на 13-и юли от 20:00..

публикувано на 21.06.24 в 16:26

Започва музикалното "Варненско лято" 2024

На 22 юни с концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на Константин Илиевски ще бъде открит официално Международният музикален фестивал "Варненско лято". Две години преди честването на своя 100-годишен юбилей „Варненско лято“ за пореден път събира в едно традиция и бъдеще: Първо ще прозвучи музикалната емблема на..

публикувано на 21.06.24 в 09:21