Съветът на ЕС гласува отпускането на 1,2 млрд. евро спешна макро-икономическа финансова помощ за Украйна. Тя ще е под формата на заеми и ще е насочена към повишаване на стабилността на страната. Същевременно стана ясно, че той няма да наложи санкции на Русия.
За налагането на санкции още в този момент призова министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба, който участва в заседанието на министрите на външните работи. На влизане той заяви:
„Налагането на част от санкциите ще е посланието, което ще оправя към колегите си днес. Ние смятаме, че има основателни и легитимни причини за някои от тях именно сега, за да се покаже, че ЕС не само говори за тях, а наистина действа“.
Върховният представител Жозеп Борел подчерта, че на първо място трябва да бъдат мобилизирани колкото е възможно повече дипломатически инструменти за решаването на кризата - срещи на върха, на ниво министри, лидери и всякакви формати в опит да се избегне военна интервенция.
Същевременно той допълни, че санкциите могат да бъдат задействани много бързо при съответните действия от страна на Русия :
„На практика, работата е свършена. Ние сме готови. Аз ще свикам извънреден съвет "Външни работи" и ще представя санкциите в подходящия момент. Те са в компетенциите на Съвета, ние сме готови да пристъпим към тях, но в подходящия момент. Надявам се обаче и работим за това този момент да не идва“.
Министрите от страните членки на ЕС разглеждат и ситуацията в Босна и Херцеговина, където, по думите на Борел, националистическата и сепаратистката реторика нараства и поставя на риск стабилността и интегритета на страната.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разкри снощи отчасти какви санкции е подготвил Европейския съюз за Русия в случай, че тя нахлуе в Украйна.
В интервю за германската обществена телевизия ARD Фон дер Лайен заяви, че Русия на практика ще бъде откъсната от международните финансови пазари. Ще ѝ бъде отказан и достъп до европейски стоки, от които тя се нуждае, за да модернизира и диверсифицира икономиката си.
"Това са стоки, в производството на които ние доминираме в глобален мащаб и няма с кого да ни заместят", каза председателката на Еврокомисията.
Фон дер Лайен обясни, че ефектът на санкциите ще е толкова мащабен, че е по-добре преди да бъдат задействани на Русия да бъде дадена възможност да се върне към дипломатическите преговори.
Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..
Стотици жители и гости на Карлово присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина от рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..
В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..
Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила. За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..
Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес. Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..