Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възприема ли властта музейните работници само като бършещи прах по витрините

Защо музеите не могат да се издържат само с атракции и ще осъмне ли пътят към Шипка налепен с ликове на депутати

Музей на Хумора и сатирата в Габрово
Снимка: META/Facebook-Музей на Хумора и сатирата в Габрово

Днес Регионалният исторически музей във Враца е един от музеите в страната, които са затворени за посетители в знак на протест срещу издръжката за културните институции, планирана в проектобюджета за тази година.

С годините отношението към темата за финансирането на музеите върви на забавен каданс, смята Тихомир Машов, историк в музея.

Музеят във Враца Снимка: Ива Антонова

„Увеличение на ток, пандемия, липса на туристи – положението наистина става много сериозно. Чисто емоционално, чисто човешки, професионално хората се чувстват абсолютно недооценени. Резултатът от нашата работа – това, което се прави като култура, като образование, ще се види след години“, коментира Машов пред БНР.

Младите хора не искат да работят в системата, допълва той.

От обичайна зимна сметка за ток за месец около 3 хиляди лева музеят сега вече калкулира 9 хиляди лева. Ако не се увеличи държавното субсидиране, музеят ще издържи най-много до май и ще изпадне във фалит, предупреждава директорът на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски.

Снимка: Антония ИлиеваИнсталациите трябва да поддържат оптимален температурен режим, напомня той. Ганецовски споделя, че въпреки усилията им да подменят осветителните тела с по-икономични такива, попадат в ситуация да не могат да си платят тока.

Хората в музея са в силно редуциран състав, а покриват и други пространства, сред които етнографско-възрожденски комплекс.

Георги Ганецовски подчертава, че част от работата на музейните специалисти е да опазват движимите културни ценности от хартия, дърво, камък, кост, метал, тъкани и други, а тези културни ценности изискват специфична климатична среда.

Снимка: Галерия и къща-музей „Георги Велчев“

За фондохранилищата носим огромна отговорност, изтъква Ганецовски.

„Това са нашите корени, това е нашата идентичност и това е мостът към следващото поколение и бъдещите поколения след нас. Нашата отговорност е да си свършим тази работа, за да ги опазим. Как ще стане при тези условия?

Днешното затваряне на музеите е своеобразна генерална репетиция за планирания за националния празник 3 март протест – ден, в който музеите обикновено обявяват ден на отворените врати.

Синдикалната федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“ призова към ефективни протестни действия днес „заради обидните, унизителни и необмислени параметри на средствата“, предвидени за развитие на културните институти в подготвяния Закон за държавния бюджет за 2022 г.

Председателят на федерацията Кирил Бинев определи отношението на финансовия министър Асен Василев към работещите в музеите като крайно обидно, като към хора, които „само бършат прах по витрините на музеите“ и поясни, че то ги е подразнило.

Музей „Възраждане и Учредително събрание“  Снимка: Здравка Маслянкова

От изложението на министъра пролича едно дълбоко неразбиране на музейната дейност. Той наблегна на пеперудите, на бръмбарите, на атракцията. Но чрез тази атракция този музей върши научна работа. Няма как да вкараме атракция във всички музеи. Не може да вкараме атракция в къщата на Димчо Дебелянов в Копривщица, в Червената църква в Перущица или в костницата в Батак. Каква атракция ще направим там? Ще лакираме черешовото топче? Това са неща като от някакъв учебник, бизнес правила от някой американски колеж. Това „пари срещу реформи“ сме се наслушали", коментира Кирил Бинев в предаването „Преди всички“.

Средната заплата за музеите е 830 лева, чисто се получават 650-680 лева, уточни Бинев в предаването „Преди всички“. Той направи сравнение със средната за страната – 1627 лева.

Брутната средна заплата в библиотеките в момента е 670 лева, подчерта Кирил Бинев и допълни, че 83 на сто от бюджетната субсидия отива само за заплати.

„Дълги години бяхме пренебрегвани и бяхме в ъгъла.“ 

Снимка: Исторически музей - Исперих

Бинев определи днешното затваряне като предупреждение и отчете, че „все пак се чуват трезви гласове“ и работещите в музеите и галериите силно се надяват „да вразумят министъра“.

„Ако не се случат нещата сега, тези дни, ще поискаме справка на гласуването в Народното събрание и по пътя за Шипка ще налепим снимките на тези депутати, които посягат на националната ни идентичност.“

Повече слушайте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17