29 февруари 1972 г. е рождената дата на камерния хор „Мадригал“. Вече 50 години хорът ни радва с разнообразния си и интересен репертоар, много често напълно непознат за нас, тъй като идва от дълбините на времето - от XV, XVI и XVII век в Европа и все още непознатата стара славянска музика от Ранното средновековие. Концертите на този хор винаги са откритие за меломаните у нас.
Замисълът за такъв състав се заражда през 1971 г. във връзка с движението „Българска музикална младеж“. Тогава директорът на Главна дирекция „Музика", музиковедът Богомил Стършенов, споделя идеята си за създаването на мадригален хор с диригента Стоян Кралев - възпитаник на проф. Георги Димитров в Музикалната академия и създател на вече много известния бургаски хор “Родна песен“. Кралев приема с ентусиазъм идеята, провежда се много сериозен конкурс за набиране на хористи, а изискванията са като за професионални певци. Подбрани са 26 певци и работата започва.
Хорът е професионален, тъй като хористите са на заплата и това е причината никога да не се е явявал на международните хорови конкурси. Първо в репертоара на състава влиза полифонична музика от Средновековието - мадригали и мотети от италиански, нидерландски и английски композитори. След това интересът се насочва и към славянската музика от ранното Средновековие (XIX век); многогласни обработки на руски и български творби, създадени на основата на „Болгарский роспев”; съвременна музика от български композитори.
Безупречната интерпретация, красивият звук на хора и непознатият репертоар привличат интереса и в чужбина - „Мадригал“ гостува в много страни: Франция, Австрия, Германия, Япония и др. За първи път съставът изпълнява църковна литургия на концертния подиум, а често участва в изпълненията на кантатно-ораториални творби у нас. Великолепни са и компактдисковете, издадени от хор „Мадригал“ - с много вкус, изискан стил, чистота на интонацията, постигнати благодарение на взискателната работа на диригента Стоян Кралев.
След 1988 г. работата на хора добива нова насока. След гостуване на престижния австрийски фестивал в Брегенц той става постоянен участник в спектаклите на операта и това променя репертоара му - в него вече са включени арии, хорове и ансамбли от опери, оперети и мюзикъли. С програмата „Златни страници из опери, оперети и мюзикъли“ хор „Мадригал“ гостува и в много градове на Австрия.
През 2018 г. диригентът Стоян Кралев почина, но в Златния фонд на БНР е запазено негово интервю по случай 20-годишнината от създаването на хор „Мадригал“. Чуйте в звуковия файл.
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..