Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорден бюджет от близо 2,6 млрд. лв. за инвестиции за МРРБ през тази година

Снимка: БГНЕС

С рекорден бюджет от близо 2,6 млрд. лв. за инвестиции ще разполага Министерството на регионалното развитие и благоустройството през тази година. Сумата бе окончателно одобрена от Народното събрание с приемането на Държавния бюджет за 2022 година. За сравнение през 2021 г. сумата е била почти три пъти по-ниска - 911 млн. лв.

Близо 2,5 млрд. са за републиканските пътища. През миналата година одобрената в държавния бюджет сума за пътната агенция е била три пъти по-малко.

Допълнителни 1,6 млрд. лв. ще бъдат инвестирани за основен ремонт и изграждане на републиканска пътна мрежа.

Според разчетите 1,200 млрд. лв. ще се инвестират за текущ ремонт и поддържане на близо 20-те хиляди километра републиканска пътна мрежа на фона на пет пъти по-малко средства през миналата година. Със сумата ще бъдат обезпечени дейностите по текущо и зимно поддържане. Ще се инвестира и в мерки за повишаване на безопасността в участъци с концентрация на пътнотранспортни произшествия.

Близо 1,100 млрд. лв. ще бъдат капиталовите разходи на пътната агенция за тази година. Допълнителните средства ще се вложат в подобряване състоянието на обекти като тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на автомагистрала „Хемус“, както и „Траянови врата“ на автомагистрала „Тракия“, пътни кръстовища и виадукт на магистрала „Тракия“. Ще бъде изградена шумозащитна стена на магистрала „Струма“ край пернишкия квартал „Църква“.

Парите за ново строителство на пътища отиват в доизграждането на автомагистрала „Европа“, лотове от магистрала "Струма" и тунела „Железница“, магистралата „Русе - Велико Търново“.

И още - доизграждане обходния път на Чепеларе, западния обход на Пазарджик. За финансиране са предвидени участъкът на „Струма“ през Кресненското дефиле, ако се потвърди избраният вариант на трасе с влязлата в сила Оценка за въздействие върху околната среда, както и за проектирането на тунела под връх Шипка. Средствата са предвидени в бюджета, тъй като програмата „Транспортна свързаност“ за новия период все още не е одобрена от Брюксел.

За първи път в последните три години се залагат и средства за премахване на незаконно строителство по бюджета на ДНСК, съобщават от Министерството на регионалното развитие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елеонора Негулова

Елеонора Негулова: Най-големият контрол може да окаже потребителят

В определени браншове - малки производители и търговци, семейни фирми, които ползват външно счетоводство - е необходимо повече време за обявяване на цените в лева и в евро, както и за да се настроят касовите апарати.  Това каза пред БНР Елеонора Негулова, председател на УС на Националното сдружение на малкия и средния бизнес, като подчерта, че..

публикувано на 07.08.25 в 14:49
Константин Занков

Константин Занков: Не искаме да има повишаване на цените в туризма

Туристическият ни бранш винаги е работил с евро . Това отбеляза пред БНР Константин Занков, предприемач и експерт в областта на туризма. Хотелиерите и ресторантьорите вече са готови с цените в единната европейска валута , обясни още той. "Може да има някои софтуерни технологични решения, които имат по-бавна адаптация, но браншът по..

публикувано на 07.08.25 в 14:45
Министърът на културата Мариан Бачев по време на откриването на изложба, архив.

Министър Бачев: Активно работим за това Римският амфитеатър в София да бъде спасен и развит

Няма да се строи върху античния амфитеатър на Сердика в София, обеща в профила си във Фейсбук министърът на културата Мариан Бачев. Той допълва, че още от началото на мандата си работи за това амфитеатърът да бъде спасен, развит и превърнат в жива част от културния живот на столицата.  "От над 20 години не са предприемани реални действия за..

публикувано на 07.08.25 в 14:21

Трус с магнитуд 4,7 по Рихтер разлюля Пелопонес

Земетресение със сила 4,7 по Рихтер беше регистрирано на гръцкия полуостров Пелопонес. Няма пострадали. Властите направиха извънредно обръщение към туристи и жители в област Месиния. Да проявят изключително внимание поне следващите 24 часа и да следват препоръките на полицията. Епицентърът на земетресението е в близост до град Каламата,..

публикувано на 07.08.25 в 14:03
Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен не е участвала в разговора на Тръмп с европейски лидери

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен не е участвала в телефонния разговор с европейските лидери на американския  президент Доналд Тръмп, в който е участвал и украинският лидер Володимир Зеленски. Тя обаче е била информирана от няколко ръководители, които са взели участие в този разговор. Това заяви говорителят на Комисията..

публикувано на 07.08.25 в 13:57

В Столичната община е подаден проект за възстановяване на Симеоновския лифт

Собственикът на Симеоновския лифт - "Витоша ски“, е подал в Столичната община проект за възстановяване на лифта, съобщиха от администрацията на кмета Васил Терзиев.  Защо не работи Симеоновският лифт? През пролетта Терзиев представи визия за Витоша и предупреди, че ако инвеститорът не изпълни първата стъпка - идеен проект до края на август..

публикувано на 07.08.25 в 13:57
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Не може с декрет да въведеш български стоки, трябва да има производство

"Всички видяхме скок на цените. Видяхме го в статистиката, излязоха и официалните органи, които го съобщиха". Това обясни пред БНР Стоян Панчев, Експертен клуб за икономика и политика. "Не трябва да сме изненадани, защото същото нещо стана в Хърватия през 2022 година, когато получиха тяхното "Да" за влизане в еврозоната ". Той..

публикувано на 07.08.25 в 13:45