Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С привеждането в готовност на стратегическите си ядрени сили Русия притиска противника до стената

Проф. Румен Кънчев: Тези момчета нямат компетентността да водят държава в такава тежка ситуация

Не е необходимо от война в Украйна да се стигне до война в Европа, казва бившият заместник-министър на отбраната

Проф. Румен Кънчев
Снимка: БГНЕС

„Военно-логистична поддръжка, затова всички му се смяха на този премиер, няма такъв термин в международните отношения, във военните отношения, в сигурността. Той е млад човек, не се е занимавал с тези въпроси, дойде му на главата изневиделица. Те се готвеха да решават други проблеми, където са специалисти, а идват проблеми, които са изключително не за тяхното ниво на компетентност.

Тези момчета нямат компетентността да водят държава, независимо коя е тя, дори да е малка като България, в такава тежка ситуация. Не зная какво става с премиера, обаче той прави непрекъснато грешки и те са или защото е некомпетентнен, или защото около него няма съветници, които да могат по тази тема да го брифират, той да бъде винаги в течение. Защото нещата са много сериозни вече. Не са толкова прости, както ако четем книга за война.“

Това каза в интервю за БНР проф. Румен Кънчев, експерт по международна сигурност и геополитика и бивш заместник-министър на отбраната.

„Не можем да очакваме радикална промяна в тези преговори, но поне ще си отдъхнат двете страни, главно украинците, от тази война за няколко часа“, коментира проф. Кънчев относно обявената възможност за преговори между Русия и Украйна. 

„Владимир Путин ни казва, че няма да има следваща степен на предупреждение, тъй като е въвел във висока степен за удар ядрените си сили и с това иска да притисне до максимум САЩ, НАТО, западните държави и ЕС, за да реши проблемите, които възникват при операцията му в Украйна.“

Кънчев отбеляза и опасенията на международната общност, че „Путин не иска само Украйна, а нещо повече“.

Стратегическите ядрени сили на Русия са привеждани в готовност общо два пъти в историята – по време на Карибската криза в Куба и когато беше анексиран Крим, припомни проф. Румен Кънчев.

Според него прибягването към този ход, означава, че целите, които си поставя руското военно-техническо ръководство, надхвърлят обявеното за Украйна.

Те притискат до стената противната страна.“

Според Румен Кънчев изнервянето на руската страна идва от „зацикляне“, защото в Москва са очаквали нещата да се развият по-бързо.

Кънчев подчерта, че преговорите са единственият цивилизован начин да бъдат решени проблемите, които са се натрупали между Русия и Запада по повод Украйна.

„Аз се надявам, че Западът няма да отговори реципрочно. Ако отговори  реципрочно, една крачка ще ни дели от ядрена война или използването на ограничени ядрени удари с ниска мощност, което изобщо не е начин на решаване на отношенията между глобални сили, каквито безспорно са и САЩ, и Русия“, коментира проф. Румен Кънчев. 

По думите му „не е необходимо от война в Украйна да се стигне до война в Европа, нито да започне ракетно-ядрена ескалация“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23