Авторът Арналдо Дзоки е от европейска и световна величина. Повече от 10 години преди създаването на паметника Дзоки работи отчасти в България, като има изработени 2-3 паметника преди него.
Създаването на паметника е част от историята на подобряването на руско-българските политически отношения, отбеляза Мечков.
„Целта на българските правителства и на българското управление в лицето на Фердинанд е да се върви към обявяване на независимост на България, което минава през много добри отношения с Русия. Така се стига до втората вълна от създаване на паметници на признателността към Руската империя, която ни освобождава и по-скоро към цялата нейна армия, в която влизат десетки народи.“
Паметникът на Цар Освободител е сред най-изящно изработените и архитектурно издържани паметници у нас, смята д-р Мечков.
Скулптурната композиция изобразява над 30 исторически фигури на военачалници, войници, политици, голяма част от които са били живи по време на създаването му, разказа той в предаването „Преди всички“.
През 1898 година поборническо-опълченска организация инициира създаването на паметника. Финансирането е било много сериозно – за направата му са изразходвани общо 400 000 златни лева. В конкурса са участвали 31 кандидати от 13 държави. Проектите на участниците в конкурса са били изложени в Княжеския манеж.
38-годишният тогава Арналдо Дзоки впечатлява със своя дълбок замисъл и идея, с изобразените фигури и събития от Освободителната война. По-късно Дзоки изработва и паметници, посветени на Гарибалди и неговото национално-освободително дело.
Монументът е открит през 1907 година.
„Фердинанд успява да въздигне развитието на България във всички области и създаването на този паметник е един от примерите за европейски подход“, коментира д-р Илия Мечков.
Чуйте повече за историята на паметника в звуковия файл.
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..