Оряхово е четвъртият град у нас с паметник на свободата, дело на флорентинския майстор Арналдо Дзоки.
Монументът е посветен на румънските воини, загинали за освобождението на дунавския град през 1877 година. Бронзовата скулптура е отлята във Виена от претопени оръдия.
Паметникът е открит четвърт век след Освобождението, защото местната общественост дълго не успявала да събере необходимите средства за изграждането му. За да го има, помогнали отново съседите от другата страна на Дунава.
Духът на признателност и добросъседство обаче сякаш се изпарил само десет години по-късно, когато заради Междусъюзническата война, в която българи и румънци били врагове, паметникът бил демонтиран и захвърлен в казармен склад.
Как „възкръсва“ Кралицата, както оряховчани с гордост наричат красивата статуя на свободата в своя град и какви други превратности на времената е преживяла бронзовата склуптура на прочутия флорентинец, разказва Ива Антонова.
„Нашият паметник е построен през 1903 година. Още след Освобождението населението на Оряхово започва да събира средства за изграждането на такъв паметник“, разказва Евгения Найденова, директор на Общинския музей в Оряхово.
Надписът на паметника гласи: „На румънските воини освободители с признателност“. Скулптурата символизира свободата и победата.
По време на обсадата на Плевен оттам са изпратени руска и румънска военни части, които се заемат с овладяването на града, за да се прекъсне снабдяването на армията на Осман паша.
„Основното сражение е поето като ударна сила от румънските войници. Сражението се води цял ден“, отбелязва още музейният директор.
През 1913 година паметникът бил демонтиран, но през 50-те години бил почистен, направили и алея на мира, а 1960 г. с официална церемония бил върнат на мястото му. През 90-те години обаче местната власт решила да премести паметника, за да го опази.
„Постаментът е малко по-нисък от действителния на старото място, но все пак украсява центъра на града“, допълва Евгения Найденова.
Чуйте целия репортаж в звуковия файл.
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..