Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметникът на Свободата в Севлиево е първата от серия творби на Арналдо Дзоки у нас

Фигурата е отлята във Виена, пренесена по Дунава до Свищов и стигнала до града с волски каруци

Снимка: Велина Махлебашиева

Високо над главите и близо до мястото, където са били издигнати бесилките на ръководителите на Априлското въстание в Севлиевския край, е Паметникът на Свободата в Севлиево.

Паметникът е дело на Арналдо Дзоки, чиито творчески следи откриваме на четири континента. В България неговите творби след Освобождението са знакови, но паметникът в Севлиево е първият в страната.

Той е сред първите монументи на загиналите във въстанието и Освободителната война в млада България. През 1882 г. оцелелите опълченци и поборници се обединили в дружество „Лев” и като първа задача в устава си записали „да се въздигне паметник в града, който да напомня за загиналите опълченци, въстаници и поборници”.

След 12 години и с около 30 000 златни лева, събрани от членски внос и дарения, реченото било сторено.

Монументът е открит тържествено с молебен през 1894 година.

Скицата е на чешки художник, преподавател в Търновската гимназия, а Дзоки се заема с изработката.

„Паметникът е отлят в известната леярна „Рихард Вагнер“ във Виена. Много интересно е пренесен по река Дунав с корабче до пристанището в Свищов и от Свищов е пренесен с волски каруци в Севлиево, за да бъде монтиран“, разказва Димитър Димитров от Историческия музей в Севлиево.

Свободата е претворена в бронзовата снага на млада жена. С лявата си ръка държи лавров венец, за да увенчае загиналите за свободата, а с дясната зове с тръба за обединението на българските земи. Статуята се издига върху красива колона, а на постамента се четат надписите, подбрани от Петко Славейков, с когото българската общност в Севлиево поддържала близки връзки от времето когато учителствал в местното школо. Единият цитат е от Ботевата балада за Хаджи Димитър - „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира…“

Борислав Маринов и Румен Гатев  Снимка: Велина Махлебашиева

Паметникът на Свободата като един от символите на града, е част от неговия герб. Исторически изгледи към това знаково място събират в албум от стари пощенски картички Борислав Маринов и Румен Гатев, още докато са ученици. Посвещават изданието на 125-та годишнина от откриването на монумента, която се чества през 2019-а.

„С тези пощенски картички най-често се снабдявам чрез Интернет. Някои излизат доста солено, но имам от различни години. 1904 година – най-ранната картичка от Севлиево.“

Двамата искали да предизвикат интереса на съгражданите си към историята на паметника. И тъй като хората обичат да разглеждат снимки, събрали 17 пощенски картички и нарекли албума „125 години красота и величие“.

Румен, който е изкушен от историята от малък и притежава колекция от автентични военни униформи, е носител на множество национални награди от рецитали. Със завършването си приключил с ученическите конкурси, но все така пламенно изпълнява „Опълченците на Шипка“.

Чуйте цялата история на паметника в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Древните традиции създават мост между трите свята, за да слезе небесният на земята и да възвести доброто

Уникалният кукерски фестивал "Старчевата" в Разлог и тази година сибира над 3000 пазители на старата традиция за прогонване на злото и възвестяването на младата година . Девети международен кукерски карнавал "Старчевата" в Разлог На Атанасовден от седемте махали на града тръгна шествие с над 250 чауши, придружавани от..

публикувано на 19.01.25 в 11:50

Мюмюне Мехмедова: Автентичният български вкус е на почит в Брюксел

Мюмюне Мехмедова пристига в Брюксел през далечната 2006 година , когато страната ни все още не е членка на Европейския съюз. Трудно взима решението да остави дома си, семейството, децата и да тръгне от родното Лудогорие към неизвестното, но тогава била притисната от обстоятелствата.  Разказва, че в Разградско имала малък бизнес - магазин за..

публикувано на 17.01.25 в 14:54

100% ръст на децата със специални потребности в ЦСОП в Силистра

За последните три години над 100% се е увеличил броят на възпитаниците в Центъра за специална образователна подкрепа в Силистра . Причините – подобрените условия за работа и професионализмът на експертите, но и нарастващият брой деца с дефицити. Извършен е основен ремонт на фасадата на сградата за 400 хил. лв. По европейски проект са..

публикувано на 17.01.25 в 09:25
Васко Кръпката

Васко Кръпката: За мен младите хора са в час

На 8 декември се навършват 44 години от смъртта на английския музикант и активист за мир Джон Ленън. Певецът е убит на 8 декември 1980 г. Смъртта му шокира целия свят, но наследството му продължава да вдъхновява поколения. „Още, когато бях малко дете и когато чух Бийтълс за първи път леля ми Стефка донесе един магнетофон и пусна ¨O,..

публикувано на 14.01.25 в 14:17

„Любов и мир“ са думите, които Радка Рубилина пише на Стената на Джон Ленън в Прага като дете

Международният ден на студентите се отбелязва на 17 ноември заради поредица от кървави събития, случили се в Чехия през 1939 година.   „Събитията са свързани с окупацията на Чехословакия през 1939 година. Престава да съществува Чехословашката република и се обявява протекторатът в Чехословакия. В тези смутни и тъжни времена единствената част..

публикувано на 14.01.25 в 14:04

Силистренският театър може да прекъсне работа. Чакат МК да одобри средства

За първи път театърът в Силистра започва новата година с над 60 000 лева неразплатени задължения. В други години процентът е бил минимален.  Коледно-новогодишните празници са били белязани от липсата на пари за режисьори, сценография, командировъчни .  Отложена е премиера и заради неодобрен от Министерството на културата разход за пулт..

публикувано на 14.01.25 в 09:20

Не лукс, а необходимост: Още 3 солни стаи във врачанските детски градини

През тази година още три детски градини във Враца ще имат солни стаи за здравна профилактика на малчуганите. В града вече работят две такива звена. Идеята за солна терапия на децата е на общинската управа . Така от 15 детски градини, една трета до пролетта вече ще имат работещи солни стаи. Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно..

публикувано на 14.01.25 в 06:55