Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не стихва потокът от бежанци от Украйна на границата с Полша

Гарата на град Пшемишъл в Полша, близо до границата с Украйна
Снимка: Пламен Христов

И днес не стихна потокът от бежанци от Украйна, преминаващи през украинско-полската граница.

На граничния пункт "Корджова" бяха стотици тези, които преминаха и потърсиха убежище от военните действия в Украйна. Хората наистина се притесняват вече не само къде ще отседнат, но и какво ще работят и с какъв статут ще бъдат оттук нататък.

На въпрос какво ще правят от тук нататък, някои от тях отговориха:

"Ще работим някъде. Ще намерим работа. Засега е неизвестно, но ще намерим къде да работим, защото за всички е нужна работа".

"Сега отиваме в Полша при приятели. Навсякъде тук са готови да ни приемат. Това е просто чудо. Поляците са много съпричастни с нас. Съчувстват ни. Днес ние нощувахме в полско семейство. Приеха ни много радушно, помолиха ни да останем, но ние отиваме при приятели".

Не само поляците, но и всички жители на Европа са готови да приемат украински бежанци от войната. На граничните пунктове и на жп гарата в Премишел има много доброволци и много хора, които идват с личните си автомобили, за да вземат и да откарат емигрантите от Украйна.

На всички, които пристигат от Украйна, са осигурени храна, вода, дори и дрехи, медицинска помощ и всичко, което им е необходимо.

Днес полският Сейм прие декларация в подкрепа на старанието на Украйна да се присъедини към Европейския съюз и призова всички европейски институции да съдействат за по-бързото присъединяване на страната към Европейския съюз.

Тази декларация беше приета не с гласуване, а с ръкопляскания. Полският народ е съпричастен със своите братя-украинци. В 12.00 часа на обяд във Варшава и всички големи градове на страната звучеше украинския химн, а във всички градове има пунктове за събиране на помощи за украинските бежанци.

Задълбочава се обаче кризата в страната заради военните действия. От днес е въведено ограничение за зареждане с гориво на бензиностанциите, като във Варшава и по-голямата част от страната то е 50 литра на автомобил, а в крайграничните райони до 25 литра.

Инфлацията в страната вече е 9,2%, като се очаква скоро да достигне двуцифрено число - най-висока от 2000 година насам. Повишават се и цените на стоките от първа необходимост, а местните жители се притесняват, че военните действия в Украйна могат да излязат от границите на тази страна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна ремонтът на Детското отделение на МБАЛ-Шумен

Започна ремонтът на четвъртия етаж в шуменската многопрофилна болница, където ще се пребазира Детското отделение. Това съобщават от МБАЛ - Шумен. Предвижда се цялостно да бъдат реновирани и обновени болничните стаи и санитарните помещения, както и да бъдат подменени ел.инсталацията, водопроводни и канализационни елементи. "Целият екип на..

публикувано на 28.07.25 в 16:15

Мъж запали одеяло след скандал с жена си и предизвика пожар в Перник

49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал "Рудничар". След скандал с жената, с която живеел, той запалил одеяло и го хвърлил върху горими предмети. Изгорели са пет постройки, пригодени за живеене, които били долепени една до друга. На сигнала са се отзовали три екипа на пожарната. При пристигането им бараките били почти..

публикувано на 28.07.25 в 16:14
Киър Стармър и Доналд Тръмп

Тръмп: Основен приоритет в Газа е да се осигури храна за населението

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че приоритет номер едно в Газа е да се осигури храна за населението, защото "има много гладуващи хора", добавяйки, че в момента няма да заема позиция по въпроса за палестинската държавност, предаде Ройтерс. Говорейки заедно с британския премиер Киър Стармер в голф курорта си в Търнбери,..

публикувано на 28.07.25 в 16:06

Тръмп намалява дадения на Русия 50-дневен срок за край на войната ѝ в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че намалява 50-дневния срок, който даде на Русия за слагане край на войната ѝ в Украйна, заявявайки, че е разочарован от руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия "Разочарован съм от президента Путин“, каза той пред..

публикувано на 28.07.25 в 15:27

Заради пожарите: 60 000 обаждания на 112 повече от началото на юли в сравнение с юни

С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната.  От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо гражданите да останат на линия до получаване на отговор от оператор от 112. Засиленият трафик..

публикувано на 28.07.25 в 15:16
Марош Шефчович

Шефчович защити споразумението за митата между ЕС и САЩ, определи го като "възможно най-доброто"

Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30%, а с 15% мито, Евросъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика стотици..

публикувано на 28.07.25 в 15:12

Николай Николов: BG-ALERT е отлична. За функционирането ѝ сме в процес на обучение

Работата на системата BG-ALERT е отлична, а ако говорим за функциониране на системата - как се използва, там сме в процес на обучение .  Такава оценка на системата за ранно известяване на населението направи главен комисар Николай Николов, бивш директор на ГДПБЗН, сега съветник на министъра на вътрешните работи, в интервю пред БНР...

публикувано на 28.07.25 в 15:06