Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дупница приема ежедневно бягащи от войната в Украйна

2
Снимката е илюстративна
Снимка: Румен Сарандев

Малка Дупница приема ежедневно бягащи от войната в Украйна жени и деца, цели семейства.

"Над 15 са вече приетите при  семейства в Дупница бежанци от Украйна. Снощи  се очакваше да пристигнат две майки с 12-годишните си дъщери,  в понеделник до обяд  и още три жени с 4 деца. Заради лошото време закъсняха", разказа в "Преди всички"  Асен Кирилов, който още в първите дни на руската инвазия  в Украйна  е създал организация в социалните мрежи по  приема и за съдействие на бягащи от войната хора.

Посреща ги лично на входа на Дупница и е с тях до настаняването им по семейства в града, записали се при него предварително с желанието да вземат бежанци. Днес, понеделник, той ще има среща и с общинското ръководство в Дупница за организиране и на допълнителна помощ за пристигащите украинци.

Украинци се чакат и в съседната община Сапарева баня, където повечето от 120-те къщи за гости са изразили готовност да подслонят бягащи от войната хора .

"Пристигат предимно бесарабски българи, такива от многодетни семейства", обясни още Кирилов, който преди седмица апелира собственици на жилища и имоти, които могат да предоставят подслон, да го направят.  Отзоват се десетки:

"От една седмица съм във връзка с организации от Украйна. Така синхронизираме в коя част предпочитат за бъдат докарани - предпочитат София и места, близки до границата", каза още Кирилов.

В курорта Сапарева баня също очакват и имат готовност да приемат бежанци от Украйна, каза за БНР кметът Калин Гелев:

"Ако има желаещи,  в голяма част от къщите за гости имат готовност да настаняват. Но очакват да има компенсации за това, без това бъде веднага, разбира се, хората са най-важни", каза още кметът Гелев.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Карнобат обяви частично бедствено положение в района заради пожар

Кметът на община Карнобат Георги Димитров обяви частично бедствено положение на територията на общината, поради възникнал пожар в землищата на селата Екзарх Антимово, Добриново, Смолник и Житосвят. Обстановката е усложнена от силния вятър. За момента няма опасност за населените места, каза Димитров: Фронтът е огромен. аз съм на 20 метра от..

публикувано на 11.09.25 в 00:52
Логото на приложението Трут соушъл.

Тръмп коментира в енигматично послание случая с дроновете в Полша

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза "нарушението на полското въздушно пространство" от Русия в многозначително съобщение, написано в почти небрежен тон, публикувано в социалната му мрежа "Трут соушъл", предаде АФП. "Какво става с Русия, която нарушава полското въздушно пространство с дронове? Ето, започваме!", написа американският президент в..

публикувано на 10.09.25 в 20:56
Снимка от терена.

Община "Изгрев" започна проверка по сигнал за незаконна сеч, но без да я спре

Общината на район "Изгрев" в столицата е започнала проверка по сигнала за незаконна сеч в терен на нейна територия. Това съобщиха за БНР от местната администрация. Отсичането на дърветата започна миналата седмица и досега реакция от местните власти нямаше въпреки сигнали на граждани, както и запитвания от страна на БНР. Граждани сигнализираха за..

публикувано на 10.09.25 в 20:52

Закъснява полет от София за Бристол на нискотарифна авиокомпания заради проблем със самолета

Пътниците на нискотарифна авиокомпания, които трябваше да излетят от Терминал 2 за Бристол в 12:50 часа днес, останаха на Летище "Васил Левски" в София без ясна ориентация кога ще могат да излетят.  Репортер на БНР се свърза с двама от пътниците. Пътниците  са били качени на самолета без някакви индикации за проблем, разказва Елена Димитрова:..

публикувано на 10.09.25 в 20:21

Протест срещу “Добродетели и религия” в училище

Протест, организиран в социалните мрежи, срещу въвеждането на предмет “Добродетели и религия” в училище се провежда пред сградата на БНБ.  Според участниците училището трябва да запази светския си характер, а своята вяра хората да показват в храмовете:  "Живеем в светска държава и религиозното образование няма място в училище". "Да се дава право на..

публикувано на 10.09.25 в 20:18
Испанският премиер Педро Санчес и съпругата му Бегоня Гомес , архив.

Съпругата на испанския премиер на разпит в съда

Съпругата на испанския премиер Бегоня Гомес даде показания по обвинението срещу нея за предполагаемо присвояване на публични средства Повдигнаха обвинения срещу съпругата на Педро Санчес Целта на разследването, водено от съдия Хуан Карлос Пейнадо, е да стане ясно дали бившият съветник на Гомес – Кристина Алварес, е превишила правомощията си, за..

публикувано на 10.09.25 в 19:59
Елена Йончева

Йончева призова Урсула фон дер Лайен да потвърди, че не е имало проблеми с полета ѝ до България

Елена Йончева, независим евродепутат, избрана с листата на ДПС, призова Урсула фон дер Лайен да потвърди, че не е имало пробив в сигурността на полета ѝ на 31 август, когато посети България. FT: Руска намеса може да е довела до смущения в GPS сигнала на самолета на Урсула фон дер Лайен до Пловдив ЕК: Не сме твърдели, че в случая със самолета..

публикувано на 10.09.25 в 19:51