Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Военен кореспондент от Сараево с трогателно писмо към украинския народ

Снимка: pixabay.com

Военният кореспондент на Словенското радио от Сараево Аида Черкез изпрати трогателно писмо до украинците, станало известно, след като BBC го преведе на английски и излъчи в програмите си.


"Скъпи приятели, Хуманитарните организации тук, в Сараево, събират помощи за вас, а аз седя пред гардероба в апартамента си, опитвайки се да си спомня от какво се нуждаете най-много сега. Не са моите топли чорапи, не е якето ми или топлите ми ботуши. Това е тениската ми, която вече е на 30 години, с надпис, който ме поддържаше в продължение на 1425 дни, когато босненските сърби стреляха и държаха града ми под обсада без вода, без храна, без електричество, без отопление и без връзка с външния свят.

Носих тази тениска и четях нейното послание, когато над 2 милиона снаряда паднаха върху главите ни и аз избегнах безброй куршуми, но 11 000 от моите съседи не го направиха. На тениската пише: „Сараево ще бъде, всичко останало ще мине“. Лошите времена ви очакват, приятели.

Но се изпращат оръжия, за да можете да защитите себе си и ценностите, които отстоявате. Ние, босненците, се борихме тогава за същите ценности, но светът ни наложи оръжейно ембарго. Той не разбра, за какво е борбата в Сараево. Слава Богу, че разбира сега в Киев!

Ще бъдете гладни, жадни, студени и мръсни. Ще загубите домовете, приятелите и членове на семействата си, но това, от което ще боли най-много, са лъжите. Лъжите, че по някакъв начин сте виновни за това, което ви се случва. 

Лъжите, че всъщност вие правите това, което ви се причинява. Тази лъжа ще направи безброй дупки в сърцата ви, но няма да спре биенето им и няма да ги замрази. Виждам, че са разрушили телевизионната ви кула. Ха! Искат да ви държат на тъмно, точно както ни държаха и нас. Искат да изключат светлините, за да не можем да видим какво правят с вас.

Пишете всичко! Записвайте го! Един ден това ще определи вашата история, ще обясни на украинците, които още не са родени, какво се е случило. И най-вероятно, в крайна сметка ще бъде използвано като улики и доказателства в съда срещу онези, които се опитват да ви убият. В тъмните времена, които ви предстоят, понякога ще губите вяра и ще бъдете съкрушени и уморени. Но аз ви пиша от бъдещето и ви казвам: вие ще спечелите, както ние победихме.

Трябваше да умра, но оцелях. Утре ще изведа моите внуци на разходка! Един ден и вие ще го направите, защото виждам във вас същата устойчивост, която видях тук. Чувам как пеете вашия химн, като отблъсквате танковете с голи ръце. С времето ще пеете, както направихме ние, нови песни, за вашата смелост по време на това тежко бреме. Ще измислите свои лозунги, които ще ви помогнат да оцелеете. Междувременно ви изпращам най-ценното, което имам. Това е моят лозунг, леко променен за вас: „Украйна ще бъде, всичко останало ще мине“. Слава На Украйна! Сараево"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Уолстрийт джърнъл": Европейски държави отхвърлиха предложението на Путин за Украйна

Няколко европейски държави отхвърлиха предложението, отправено от руския президент Владимир Путин, с което се иска от Киев да се откаже от контрола над Източна Украйна в замяна на прекратяване на огъня, съобщи "Уолстрийт джърнъл", позовавайки се на двама европейски служители, запознати със ситуацията. Държави като Франция, Германия и..

публикувано на 09.08.25 в 19:43
Атанас Запрянов

Министър Запрянов се надява армията ни да има по-сериозно присъствие в Бюджет 2026

В цялата си история Българските въоръжени сили не са имали 13 модернизационни проекта за над 100 милиона лева и други проекти под тази стойност, навлизаме в етап на градивно начало. Това коментира във Варна министърът на отбраната Атанас Запрянов, който заедно с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов и висши военни, присъства на..

публикувано на 09.08.25 в 19:32
Парламент на Италия

Опозицията в Италия поиска от управляващите конкретно отношение по трагедията в Газа

Опозицията начело с Демократическата партия е единодушна срещу правителството и нарича "лудост", мълчанието му пред трагедията в Газа. За електронната медия Vista, лидерът на демократите Ели Шлайн каза: "Правителството не казва нито дума за престъпната окупация на Газа от Нетаняху, която той иска да продължи. Ние държим правителството да..

публикувано на 09.08.25 в 19:14
Володимир Зеленски

CBS News: Зеленски може и да участва на срещата между Тръмп и Путин, но не е ясно под каква форма

Украинският президент Володимир Зеленски може да участва в насрочената на 15 август в Аляска среща между президентите на Съединените щати и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин. Това съобщи Си Би Ес Нюз (CBS News), като се позова на високопоставен източник от Белия дом. Си Би Ес обаче не уточнява под каква форма президентът Зеленски може да..

публикувано на 09.08.25 в 18:19

Британската полиция арестува 150 души на протест срещу забранената група "Палестинско действие"

Лондонската полиция съобщи в събота, че е арестувала 150 души на протест в подкрепа на забранената във Великобритания група "Палестинско действие", добавяйки, че извършва още арести, предаде Ройтерс. Служителите извършиха арести, след като тълпи, размахващи плакати, изразяващи подкрепа за групата, се събраха на Площада на парламента,..

публикувано на 09.08.25 в 18:01

130 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие

130 пожара са потушени в страната през изминалото денонощие (на 8-и август), отчетоха от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Днес са локализирани двата пожара в Хасковска област -   тези в Сакар планина и между села Момино и Елена, където огънят се разрази на площ от 1000 декара. Двата големи пожара в Хасковска..

публикувано на 09.08.25 в 17:34

Гърция достави хуманитарна помощ по въздуха в Ивицата Газа

Гърция достави хуманитарна помощ по въздуха в Ивицата Газа. Два самолета на   военновъздушни сили на страната са спуснали от въздуха 8,5 тона основни хранителни продукти в Газа, съобщи гръцкият премиер Кириакос Мицотакис в публикация в социалните мрежи, предаде БТА. Мицотакис допълва, че операцията е била организирана в сътрудничество със..

публикувано на 09.08.25 в 16:54