"Никога не съм се замислял дали догонвам времето, в което живея, но си мисля, че успявам да бъда във времето, в което сме. И тук е голямата роля на самия изпълнител, говоря за творчеството си. Имах късмета и шанса да срещна композитора Тончо Русев, който промени целия ми живот в началото на 90-те години и поета Евтим Евтимов, с които бяхме едно неделимо трио в продължение на много години...Направихме десетки песни...Аз усетих в един момент, мъж на 30 години, започнах да мисля като тези безкрайно уважавани и талантливи творци, който бяха на по 70 години. Така развих моя стил и чрез другите композитори, така че да бъда близък до всички възрасти...", сподели пред БНР Маринов.
"От детството си имам незабравими спомени - безкрайно щастливи и безгрижни дни. Много исках да стана производител на хляб, защото живеехме в близост до завод за хляб. И сега ми се иска още да си направя хлебарница, да усещам мириса на прясно изпечен хляб...
Но в крайна сметка се оказа, че трябва да инвестирам през годините в много скъпата и все по-модерна техника за концертите си и музиката...", каза певецът.
По думите на Маринов няма по лошо нещо от войната на този свят, може би само да загубиш дете:
"Много обичам Русия, пял съм стотици пъти и в бившия СССР, и в Русия, и в Украйна... Имам албум на руски, уважавам хората там с тяхната богата култура...Но каквото и да кажа, не мога да оправдая днешните действия на Русия...Аз обаче имам и друга теория, твърде дълго нямаше война, а тя идва, за да дойде и по-доброто след това...", смята певецът.
За творчеството си Маринов сподели още:
"Когато една песен има история, тя става много истинска и докосва много повече хора със своите послания. Такива са и моите балади. Пътят на един музикант може да го опишат само най-близките му хора, през всичко, което преминава и певецът, и близките хора около него...Така беше и при мен. Огромни лишения, уроците на живота, които те карат да знаеш колко да искаш".
А сега фирмите и издателските къщи правят звездите - натиск, ресурс, пари, а не както, когато аз пробивах на музикалния пазар...Много ми помогна участието в рок - група "Импулс"...чрез нея влязох и в БНР, в предаването "Музикална стълбица" при Йордан Георгиев, поканен от Дора Поборникова - една достолепна и уважавана дама", разказа още Веселин Маринов.
"Много хора са ми помагали през времето...Първият човек, на когото дължа много, е моят преподавател в Консерваторията - Петър Димитров, също на Панайот Славчев от БНТ, на Илия Кънчев, ръководител на рок-група "Импулс".
Когато правиш добро, но след един час прекрасен концерт, преди да запиш да си кажеш - и днес победих, неприятностите остават на заден план...И друго - нокога да не вземаш решения веднага, под влияние на емоцията...Има и неща, които в личния живот не бих простил, има такива неща...както и когато те предаде близък приятел...Защото приятелството е много лична, деликатна, красива и съкровена дума, тя не е за всеки", убеден е известният певец.
"Не съм се отказвал от приятелите си, защото са били в трудна позиция в политически или обществен план - така беше и с Цветан Цветанов, и с Жан Виденов...
А иначе в тези бездуховни времена любовта е онова, заради което си казваш, че е имало смисъл - това е водещото чувство в моя репертоар, и онова, което води хората на моите концерти...
На хората им липсва романтика, сантименталност, вяра в доброто, патриотизъм - аз имам такива песни, такива са и моите слушатели - с обич към България, толкова много мои фен-групи има, като тази във Варна. Те идват, защото така са възпитани в семейство ти, с такива ценности...", сподели още Веселин Маринов.
Още по темата в звуковия файл.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..