Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лорд Лебедев: Не съм враг на Великобритания

Евгений Лебедев
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Роденият в Русия британски бизнесмен Евгений Лебедев, син на бивш агент на КГБ, получил благородническа титла с помощта на Борис Джонсън и станал член на Камарата на лордовете, заяви, че не представлява риск за националната сигурност на Великобритания.

След изразена отново загриженост за прозрачността на процеса при провъзгласяването на Лебедев за лорд, медийният магнат направи изявление чрез „Ивнинг стандард“, един от притежаваните от него вестници, в което отхвърли „нелепите спекулации срещу него“, наричайки ги „русофобия“.

„Да си руснак не те прави автоматично враг на държавата и е много важно да не изпадаме в русофобия, или всякаква друга фобия, фанатизъм или дискриминация“, каза Евгений Лебедев.  Той допълни, че някои от задаваните му от журналистите въпроси са абсурдни и отрече да е „агент на Путин“.

Лорд Лебедев осъди нахлуването в Украйна и призова Владимир Путин да изтегли войските си. Това става часове след като Министерството на външните работи наложи санкции на 386 депутати в Държавната дума -долната камара на руския парламента. Ходът е в отговор на признаването от депутатите миналия месец на самообявилите се Донецка и Луганска република в Източна Украйна. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стойчо Кацаров

Стойчо Кацаров: Големият проблем е, че здравната система се ръководи от държавни чиновници

Министърът на финансите не знае колко са магистратите, държавните служители и военните, за които плаща здравни вноски. Това обясни пред БНР Д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването, бивш министър на здравеопазването. Центърът изминава дълъг административен път в опит да стигне до информация за тази..

публикувано на 07.08.25 в 09:50

US дипломати започват лобистка кампания срещу Закона за цифровите услуги на ЕС

Администрацията на президента Доналд Тръмп е инструктирала американски дипломати в Европа да започнат лобистка кампания за промяна на Закона за цифровите услуги на Европейския съюз. Това съобщава Ройтерс като се позовава на вътрешен документ от Държавния департамент. Според Вашингтон европейският Закон за цифровите услуги задушава свободата..

публикувано на 07.08.25 в 09:33
Магазин на Chanel в Париж - френските луксозни марки са сред сериозно засегнатите след влизането в сила на 15% мита, наложени за продуктите от ЕС, влизащи в САЩ от 7 август.

Новите мита на САЩ - между 10 и 50%, засягат близо 70 държави

От днес са в сила по-голямата част от наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса в Съединените щати.  Засегнати са близо 70 държави по света. По-високите мита, наложени от Тръмп, влязоха в сила "Големият ден за Америка", както обяви Тръмп, настъпи с шест дни закъснение. "Милиарди долари - най-вече от държавите, които се..

публикувано на 07.08.25 в 09:04

Съвместно дружество между ВМЗ-Сопот и "Райнметал" ще произвежда 155 мм боеприпаси

Държавното предприятие ВМЗ-Сопот и германският концерн "Райнметал" ще си сътрудничат в областта на отбраната. Това става ясно от стенограмата на едно от последните задания на правителството. Съвместното дружество между "ВМЗ" и "Райнметал" ще управлява завод за производство на енергетични материали и заряди, и завод за производство на..

публикувано на 07.08.25 в 08:59

Възможно е недобросъвестни кредитори да търсят клиенти през социалните мрежи

От Асоциацията за отговорно небанково кредитиране предупреждават, че промяната с преминаването от лев към евро може да обърка всеки и заради това недобросъвестни хора може да се опитат да се възползват от нея. Пред БНР Станислава Стратиева от асоциацията обясни, че при кредитите с фиксирана лихва няма да има никакви промени . По думите ѝ тук..

публикувано на 07.08.25 в 08:52

Над 30 хил. дка е площта на пожара в Харманлийско, има отделни тлеещи огнища

Над 30 000 дка е площта на пожара в Харманлийско. Имаме отделни огнища, които са тлеещи - към момента те продължават да се развиват и да димят.  Това заяви старши комисар Митко Чакалов - директор на "Пожарна безопасност" - Хасково.  " Няма риск за населени места . Пожарът е далеч от тях. Няма опасност. Не очакваме извънредно положение или..

публикувано на 07.08.25 в 08:15

Домашен арест за мъжа, обвинен в жестоко убийство на куче в Тетевен

Районният съд в Тетевен постанови домашен арест за 39-годишния мъж от града обвинен за смъртта на безстопанствено куче, причинена по жесток начин. На вчерашното си заседание съдът не уважи искането на прокуратурата обвиняемият да остане в ареста. Мъжът от Тетевен беше задържан за извършено от него тежко умишлено престъпление в понеделник..

публикувано на 07.08.25 в 08:11