Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Франция се готви да посрещне до 100 000 бежанци от Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Франция разширява капацитета си, за да посрещне до 100 000 бежанци от Украйна. На фона на историческата солидарност към търсещите спасение украинци правозащитници сочат с пръст предимствата им пред бежанците от други страни.

Украинските бежанци във Франция вече са над 10 000, настанени предимно около Париж и в Източна Франция. Досега са използвани над 3000 от 25 000 за спешно настаняване, но капацитетът се разширява. Според АФП досега са постъпили 20 000 предложения за подслон само от граждани. Най-трудното обаче тепърва предстои: ако първите бежанци идват главно при роднини и познати, следващите вълни ще бъдат от хора без никакви средства. Те ще имат незабавен достъп до работа, образование и медицински грижи и помощи за жилище и 14 евро на ден дори да не искат убежище, според Службата по имиграция и интеграция. 

Механизмът за временна защита, задействан за първи път в Европа, върви отлично според правозащитните организации. Те обаче алармират, че това е несправедливо към вече дошлите бежанци от Афганистан, Судан и други страни на конфликти, които пребивават в мизерия.

Бежанският поток възбуди крайнодесните партии, които алармират за нелегално проникване на неукрайнски мигранти от страни като Алжир. Според властите обаче бежанците с не украинско гражданство са по-малко от 3% - студенти или временно пребиваващи в Украйна. Правен проблем представляват и тези с двойно гражданство.

Франция обеща фонд от 1 милион евро за помощ на културни дейци от Украйна, но и на дисиденти от Русия. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Туфан Ерхюрман

Първа среща на президента на Кипър с новоизбрания лидер на кипърските турци

Първа среща между президента на Кипър Никос Христодулидис и новоизбрания лидер на кипърската турска общност Туфан Ерхюрман ще се състои днес. Тя поставя началото на нова мобилност по Кипърския въпрос в момент, когато ООН прави усилия за съживяване на спрения преди повече от 8 години преговорен процес.   В едночасовия разговор днес лидерите на двете..

публикувано на 20.11.25 в 01:43
Виолета Гиндева и Илия Добрев

Инициатива за паметник на Виолета Гиндева в Пазарджик

В Пазарджик стартира инициативата за изграждането на паметник на актрисата Виолета Гиндева, наречена „вечната дама на българския театър“.  Предложението е внесено в Общинския съвет.   За  изграждането на паметника е създаден 46-членен инициативен комитет с председател адвокат Иван Евстатиев: "Тя е родена през 1946-а година и символично съставът е от 46..

публикувано на 20.11.25 в 01:26

Очакваната продължителност на живота в Испания достигна 84 години

Очакваната продължителност на живота в Испания е достигнала до 84 години. Това е най-добрият резултат, отчетен откакто се води статистика. Продължителността на живота при раждане се е увеличила с 0,24 години през миналата година, показва последното проучване на Националния статистически институт в Испания. Според данните продължителността на живота..

публикувано на 20.11.25 в 01:11

За десета година от БЧК в Ямбол предоставят храна и хигиенни материали на бездомни хора през зимата

За десета поредна година от организацията на Българския Червен кръст в Ямбол предоставят през зимните месеци храна и хигиенни материали на хора, живеещи на улицата. Три пъти седмично на бездомниците се предоставят пакети, уточни директорът на червенокръстката организация Митко Филипов: "Освен хигиенните материали като тоалетна хартия, сапун,..

публикувано на 20.11.25 в 01:10
Британският министър на отбраната Джон Хийли.

Великобритания предупреди за рискове от опасни действия на руски шпионски кораб

  Руски шпионски кораб, близо до териториалните води на Обедиенното кралство, е използвал лазери, за да попречи на пилотите на Кралските военновъздушни сили, следящи за активността му, заяви министърът на отбраната Джон Хийли.   Джон Хийли заяви пред репортери, че „изключително опасното“ движение на  кораба „Янтар“ се приема „изключително сериозно“ от..

публикувано на 20.11.25 в 00:46

Само четири язовира на територията на Югозападна България преливат

Само четири от стопанисваните 182 язовира на територията на Югозападна България преливат, съобщиха от териториалното поделение на Държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите. Към момента няма опасност продължаващите валежи от дъжд да създадат рискови ситуации. С повишено внимание се наблюдават язовирите в района на Банско,..

публикувано на 19.11.25 в 22:43

МФ: Мярката за СУПТО ще бъде въведена от април 2026 година

Въвеждането на мярката за СУПТО ще бъде от април 2026 година, уточняват от Министерството на финансите в съобщение, с което искат да опровергаят “манипулативни” според тях твърдения. “С промяна в Закона за ДДС, заложена в проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г., се предвижда производителите и разпространителите на софтуериза..

публикувано на 19.11.25 в 22:11