Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Караколев: Има двама удавника, а спасителите хвърлят малък пояс за един човек

Създава ли Министерството на земеделието конфликт между животновъди и овощари

Николай Колев: Малки производители ще фалират или ще се откажат и ще ядем внос

Снимка: БГНЕС

Има ли напрежение между приоритетни сектори и каква е ролята на земеделското министерство в разгарянето му? Как и с колко ще бъдат подпомагани животновъди и производители на плодове и зеленчуци в кризата и работи ли предлаганата от ведомството схема за разпределение на парите - в предаването „Преди всички“ бяха представени две мнения. 

Продоволствената сигурност е жизненоважна за животновъдите, защото при лош сценарий и липса на реколта 2022 те буквално увисват, заяви Симеон Караколев, съпредседател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите.

Караколев поясни, че животновъдите очакват да разберат каква част от зърнения баланс, който държавата ще подсигури, ще бъде за тях.

„Все още нямаме никакви индикации, най-вече за цена. В момента има зърно, обаче животновъдите нямат достатъчно ресурс да могат да го покрият.“

Около 1 милион тона са необходими за подсигуряване на продоволствената сигурност за животновъдството, уточни Симеон Караколев.

Ако трябва да се работи на пазарния принцип себестойност на продукцията спрямо стойността на зърното, в един момент сиренето може да стигне 30 лева килограм, което ще бъде удар и шок, коментира Караколев пред БНР.

Снимка: БГНЕСМинистерството на земеделието създава конфликт между приоритетни сектори, отправи критики Николай Колев, председател на УС на Сдружението на дунавските овощари.

Той обърна внимание върху поскъпналите няколко пъти препарати за растителна защита и торове, както и върху разходите на ток, като посочи, че всичко това се отразява върху себестойността на продукцията.

„Ние очакваме себестойността на декар овощно насаждение да е над 1000 лева.“

За да може секторът да оцелее и дори най-малките да продължат съществуването си, е необходима помощ минимум 150 лева на декар допълнителни държавни средства, допълни Колев.

„Има много малки производители, които няма да могат да изкарат тази година. Те просто ще фалират или ще се откажат и секторът ще западне още повече“, предупреди той и допълни, че така ще ядем повече вносна стока.

След вчерашните протести овощарите очакват реакция от земеделското министерство, а при липса на такава ще се отправят към София, стана ясно от думите на Николай Колев.

Снимка: БГНЕС

„Представете си, че има двама удавника и спасителите хвърлят един малък пояс, който е за един човек. На този пояс не могат да стоят двамата удавника, рискуват да потънат и двамата. Съответно или поясът трябва да е по-голям, да може да поеме двамата, или трябва да има два пояса. Това в момента се случва в селското ни стопанство – подхвърля ни се нещо, което е недостатъчно“, обобщи ситуацията Симеон Караколев от Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите.

„В случая потребностите говорят не за 50:50, не за 60:40 в полза на животновъдите. За 70:30 в полза на животновъдите“, заяви той и призова разпределението на средствата да бъде въз основа на анализи.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45