Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Караколев: Има двама удавника, а спасителите хвърлят малък пояс за един човек

Създава ли Министерството на земеделието конфликт между животновъди и овощари

Николай Колев: Малки производители ще фалират или ще се откажат и ще ядем внос

Снимка: БГНЕС

Има ли напрежение между приоритетни сектори и каква е ролята на земеделското министерство в разгарянето му? Как и с колко ще бъдат подпомагани животновъди и производители на плодове и зеленчуци в кризата и работи ли предлаганата от ведомството схема за разпределение на парите - в предаването „Преди всички“ бяха представени две мнения. 

Продоволствената сигурност е жизненоважна за животновъдите, защото при лош сценарий и липса на реколта 2022 те буквално увисват, заяви Симеон Караколев, съпредседател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите.

Караколев поясни, че животновъдите очакват да разберат каква част от зърнения баланс, който държавата ще подсигури, ще бъде за тях.

„Все още нямаме никакви индикации, най-вече за цена. В момента има зърно, обаче животновъдите нямат достатъчно ресурс да могат да го покрият.“

Около 1 милион тона са необходими за подсигуряване на продоволствената сигурност за животновъдството, уточни Симеон Караколев.

Ако трябва да се работи на пазарния принцип себестойност на продукцията спрямо стойността на зърното, в един момент сиренето може да стигне 30 лева килограм, което ще бъде удар и шок, коментира Караколев пред БНР.

Снимка: БГНЕСМинистерството на земеделието създава конфликт между приоритетни сектори, отправи критики Николай Колев, председател на УС на Сдружението на дунавските овощари.

Той обърна внимание върху поскъпналите няколко пъти препарати за растителна защита и торове, както и върху разходите на ток, като посочи, че всичко това се отразява върху себестойността на продукцията.

„Ние очакваме себестойността на декар овощно насаждение да е над 1000 лева.“

За да може секторът да оцелее и дори най-малките да продължат съществуването си, е необходима помощ минимум 150 лева на декар допълнителни държавни средства, допълни Колев.

„Има много малки производители, които няма да могат да изкарат тази година. Те просто ще фалират или ще се откажат и секторът ще западне още повече“, предупреди той и допълни, че така ще ядем повече вносна стока.

След вчерашните протести овощарите очакват реакция от земеделското министерство, а при липса на такава ще се отправят към София, стана ясно от думите на Николай Колев.

Снимка: БГНЕС

„Представете си, че има двама удавника и спасителите хвърлят един малък пояс, който е за един човек. На този пояс не могат да стоят двамата удавника, рискуват да потънат и двамата. Съответно или поясът трябва да е по-голям, да може да поеме двамата, или трябва да има два пояса. Това в момента се случва в селското ни стопанство – подхвърля ни се нещо, което е недостатъчно“, обобщи ситуацията Симеон Караколев от Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите.

„В случая потребностите говорят не за 50:50, не за 60:40 в полза на животновъдите. За 70:30 в полза на животновъдите“, заяви той и призова разпределението на средствата да бъде въз основа на анализи.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20