Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20-и ден от войната в Украйна: Киев въвежда комендантски час

| обновено на 15.03.22 в 11:55
Подпалена сграда при обстрел в Киев, 15 март 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

20-и ден продължава руската военна инвазия в Украйна. Силни експлозии разтърсиха столицата Киев рано тази сутрин. При руските удари са били засегнати жилищни сгради и станция на метрото. Кметът Виталий Кличко обяви 35-часов комендантски час до четвъртък сутринта.

Междувременно се очаква преговорите между руски и украински представители да бъдат възобновени. Украйна планира да отвори днес 9 хуманитарни коридора за евакуация на цивилни граждани от обсадените райони.

Според съобщение на украинските въоръжени сили четири хеликоптера, един самолет и крилата ракета, принадлежащи на Русия, са били свалени от украинските сили.

Руският обстрел срещу украинската столица Киев продължи и тази сутрин. Съобщава се за експлозии и няколко подпалени жилищни сгради. Загинали са двама души, засегната е била и метростанция, но линията на метрото все още работи. Генералният щаб на украинските въоръжени сили съобщи, че руските войници използват здравни заведения в окупираните територии за лечение на ранени служители.

Украинските части отблъскват руските опити да превземат южния пристанищен град Мариупол и няма други признаци за морски десант от руски сили в района на Черно море. Моралното и психологическото състояние на руските войски „остава на ниско ниво“, като руските военнослужещи очевидно отказват да изпълняват команди. В поредно видео обръщение тази нощ украинският президент Зеленски каза, че руските войски са объркани и врагът не е очаквал такава съпротива. Започнали са да разбират, че няма да постигнат нищо с война.

„Те бягат от бойното поле, изоставят оборудването си. Ние взимаме трофеите и ги използваме, за да защитаваме Украйна. Днес руските войски всъщност са един от доставчиците на оборудване за нашата армия. Те не можеха да видят това дори в кошмарите си“.

Две силни експлозии разтърсиха рано тази сутрин западните покрайнини на украинската столица Киев. Украинска медия съобщи, че ракетите са били изстреляни от беларуска страна, но това твърдение засега не е потвърдено от независим източник. Сирени за въздушно нападение прозвучаха освен в столицата, също в Одеса на юг, Уман в централната част на страната и в района на Хмелницки на запад.

Почти навсякъде руската офанзива остава в застой през последните дни, съобщи високопоставен американски служител на отбраната. От обсадения украински град Мариупол успя да излезе конвой от около 160 автомобила. Вчера Русия заплаши, че ще бомбардира украински оръжейни заводи в отговор на, както твърди Москва, украинската бомбардировка в Донецк, при която били загинали 20 души. Украйна от своя страна обвини за нападението Русия.

Протест срещу войната в Украйна в Мексико, 13 март 2022 г.

Междувременно президентът Володимир Зеленски внесе законопроект в парламента, с който се удължава военното положение в страната. Според сега действащото извънредно законодателство, военното положение трябва да приключи на 24 март, но сега Зеленски иска то да бъде удължено с още 30 дни след тази дата. Войната в Украйна започна на 24 февруари, когато руският президент Владимир Путин нахлу в Украйна, наричайки това „специална военна операция“.

Във видеообръщение тази нощ Зеленски заяви, че преговорите между руски и украински представители ще бъдат възобновени днес в Турция, след като четвъртият кръг от преговорите приключи без голям напредък. Той очаква като резултат от преговорите да бъде договорен разговор между него и президента на Русия Владимир Путин. От Кремъл обаче обявиха, че официално такова искане от Киев не е постъпвало.

Зеленски съобщи също, че над 3800 души вчера са успели да избягат от регионите на Киев и Луганск, но конвой със 100 тона провизии все още се намира в Бердянск и не може да стигне до обсадения пристанищен град Мариупол. В изявлението си Зеленски каза, че руските войски са объркани:

„Приключи 19-тият ден от нашата съпротива, от историческата война. Още един тежък ден, който все пак ни доближава до победата, доближава ни до мира в Украйна. Както и преди, врагът е объркан. Те не очакваха такава съпротива. Вярваха на своята пропаганда, която ги лъже от десетилетия за нас. Но те вече започнаха да разбират, че няма да постигнат нищо с война“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Част от Радомир е без вода заради ремонти

Заради ремонтни дейности без вода днес е част от град Радомир, а утре ще бъде спряно водоподаването в част от Перник, съобщават от ВиК. Ремонтът в Радомир е на резервоар "Ниска зона". В Перник ще се работи по изграждането на нови връзки на улиците "Младен Стоянов" и "Юрий Гагарин", поради което ще бъде спряна водата за живущите в..

публикувано на 02.07.25 в 13:39

СО може да загуби 9,5 млн. европейско финансиране за ремонта на театър "София"

Столицата е на път да загуби 9 милиона и половина лева европейско финансиране за ремонта на театър "София". Реконструкцията започна в мандата на предишната администрация на Столичната община и е още в начален етап, показа проверка на "Спаси София". Заради лоши метеорологични условия ремонтът е спрян вече 15 месеца. Кметът на София Васил..

публикувано на 02.07.25 в 13:20

ЕК: До 2040 г. нетните емисии парникови газове в ЕС да бъдат намалени с 90% спрямо 1990 г.

Европейската комисия предлага до 2040 г. нетните емисии на парникови газове в ЕС да бъдат намалени с 90% спрямо нивата от 1990 г. Това предвижда проект за изменение на Европейския закон за климата, представен днес в Брюксел. Инициативата идва заедно с политическите приоритети на новия мандат на Комисията и надгражда действащата цел за поне..

публикувано на 02.07.25 в 13:13

От юли: НОИ ще посочва размерите на пенсиите и в евро

От този месец Националният осигурителен институт ще посочва размерите на пенсиите и в евро.  Превалутирането се извършва чрез прилагането на официалния фиксиран валутен курс на българския лев към еврото, обявен от БНБ.

публикувано на 02.07.25 в 13:11
Симо Лазаров

Спомен за Сергей Джоканов

"Запомнете ме с добро и с музика" - думите са на Сергей Джоканов, който напусна този свят преди година. Предстои обаче премиерата на неговия албум "Богомилите", който остана незавършен . Утре вечер ще бъдат представени 7 от музикалните пиеси, част от "Богомилите". Срещата ще е от 18 часа в клуб "Журналист". Композиторът и основател на първото в..

публикувано на 02.07.25 в 13:07

Починали заради горещините в Испания и Франция

Двама души починаха във Франция вследствие на "здравословни проблеми, свързани с жегата", съобщиха френските власти, цитирани от Франс Прес. Испанските власти също съобщиха за две жертви, след като горски пожар в Северна Испания се разпространил бързо, преди пожарникарите да успеят да го овладеят, предаде Асошиейтед Прес...

публикувано на 02.07.25 в 12:59
Село Локорско, 17 февруари 2023

СГС не даде ход за смъртта на 18-те бежанци, загинали в камион край Локорско

Софийският градски съд не даде ход на делото за смъртта на 18-те бежанци, които загинаха в камион край софийското село Локорско. Причината - двама от подсъдимите, които не се явиха. Инцидентът стана на 17 февруари 2023 г., когато 18 мигранти от Афганистан починаха от задушаване след нелегален превоз. Телата бяха открити в изоставен..

публикувано на 02.07.25 в 12:37