„Въпросът не е дали ще имаме дефицит на пшеница, няма да има дефицит на пшеница, освен ако не се въведе някаква много груба форма на ценови контрол, в момента виждаме мека форма. Въпросът е колко ще е скъп този хляб“, отбеляза Стоян Панчев.
Борсово търгуваните стоки зависят от международните пазари, включително от войната в Украйна. Знаем, че Украйна и Русия държат близо една трета от световния експорт и е трудно да се предвиди какво ще се случи, допълни той.
„Другият проблем е, че не сме сигурни точно как ще проработи схемата на правителството. Ако пазарът каже – 4 лева хляб, но правителството е ограничило цените по някакъв начин, може да остане дори на сегашните цени. Хората ще купуват по-евтин хляб, но някой ще трябва да понесе тази щета, тази разлика между реалната и зададената от държавата цена.“
Предприятия в Европа започват да спират работа заради цените на газа, посочи икономистът.
В енергетиката е малко по-лесно да се получи работеща система, защото в голямата си част българската енергетика е държавна, изтъкна Панчев. Това според него може да се използва за омекотяване на ефекта на цените.
Стоян Панчев смята за погрешен опитът да се контролират цените.
„Започнеш ли да се бъркаш във формирането на цените, може да изкривиш редица други неща в икономиката. Краткосрочно това може да изглежда като положителен ход, но след това да счупи нещо друго в икономиката. Ще има последствия, които не са очевидни на пръв поглед.“
От Русия и Украйна имаше голям туристически поток. Сега ще има спиране на туристи и от Русия, и от Украйна, и от останалата част от Европа. Ще имат много тежък сезон, особено на Северното Черноморие, което е ориентирано към външни туристи, прогнозира Панчев.
Стагфлацията идваше и без война. Всички показатели и прогнози ни казваха, че ще имаме по-висока инфлация и по-нисък ръст, коментира Стоян Панчев.
Инфлацията ще бъде със сигурност над 10%, между 10 и 15 на сто, заяви той.
Проблем с инфлацията и с цените щеше да има и без конфликт в Украйна, каза Стоян Панчев, който отчита късно започнала подготовка в тази посока.
„За такива кризи се подготвяш преди да дойдат.“
Правителството се опитва да се справи със ситуацията, но не много успешно на този етап, обобщи икономистът.
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството". "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя. По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..
Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..
Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..