„Хъшове“ по Иван Вазов е била любимата пиеса на Константин Кисимов, а ролята на Странджата е сред емблематичните образи, които той пресъздава на театралната сцена, разказа директорът на Великотърновския музикално-драматичен театър Васил Вълчев. През 1919 г. великият артист изпълнява за първи път монолозите на Странджата в читалищното театро в Търново, а през годините тази пиеса се превръща в негова съдба. За първи път Кисимов играе Странджата в Народния театър „Иван Вазов” през 1931 г., а след това още поне пет пъти се е превъплъщавал в любимия образ на търновска сцена.
С постановки като „Хъшове“ театърът се самозарежда и възражда, опирайки се на драматургия, която дава сили, каза за "Преди всички" режисьорът на постановката във великотърновския театър Бойко Илиев:
„Това възраждане се надявам да се случи, да се случат тези наши хъшове, тези наши близки хора по емоция и по смисъл. Знаете, че Иван Вазов се занимава с „Немили-недраги“ като че ли опитвайки се да възроди онези хора, които са си дали живота за България и които в неговото съвремие са му липсвали и на нас продължават да ни липсват. Липсва ни енергията и живецът на Константин Кисимов. С този спектакъл се опитваме да отбележим и неговото артистично присъствие в българския театър“.
В спектакъла „Хъшове“ на сцената да се появяват герои, които истински жадуват за нормално и свободно човешко съществуване, базирано на ценности, а не на клишета, които ни предлага днес световният политически театър, коментира режисьорът Бойко Илиев:
„Ние не виждаме как те умират на бойното поле, но ние виждаме как те умират играейки, давайки душата си за една илюзия, за една идея, която се оказва химера, но в крайна сметка в реалността те намират сили имено чрез този наивитет, чрез тази илюзия, чрез тази театралност да преминат през реалността. Защото сега ни застига реалността, ние живеем в илюзии и кризи, които световното правителство се опитва да ни създава с голям успех...“.
Прототипите на героите са реални хора, дори Никола Странджата е търновец. „Ние носим ДНК-то на онези поколения преди нас, които с радост са отивали да се хвърлят в бездната в името на потъпканите в момента думички като идеал, чест и патриотизъм, сподели пред БНР актьорът Детелин Кандев, който изпълнява ролята на Македонски в спектакъла „Хъшове“ на великотърновска сцена:
„Този наивно-патриотичен дух ни липсва в момента. Патриот от душа, а не на приказки. Това би трябвал да се усети в публиката, тази леко архаична реч на Вазов. Без свобода, както моят герой казва, няма как да се живее. Повестта завършва: „Бедни, бедни Македонски, защо ти беше всичко това“? той с една ръка след освобождението чисти, мие в една кръчма“.
Спектакълът е отдаване на почит към онези хора, които са предпочели да загинат, но да останат верни на род и родина, споделят младите актьори Боян Фърцов, Кирил Милушев и Никол Бойчева, които участват в постановката на великотърновския театър:
„Това, което носи, е знанието за обреченост, за това, че тези хора в крайна сметка отиват на война. Всичко това, което правят, го правят само заради това и те прегръщат смъртта с широко отворени обятия. Съвсем е различно да играеш „Хъшове“, от което и да е друго представление“, коментира Боян Фърцов.
„Смисълът на театъра е бил да буди духове. На мен това ми действа основополагащо, защото така се връщаме в онова време, когато всичко е започвало. От тази сцена да даваме смисъл и чрез ролите си да будим духове“, посочи Кирил Милушев.
„За мен това представление е много въздействащо. Страшно много ме разчувства и музиката, и груповият образ на българите по онова време и това, че всичко се случва тук и сега. Всичко трябва да го усетиш сега, на момента, защото прост нямаш време кога друг път да го направиш. Всичко трябва да е в някаква крайност – крайно обичаме, крайно мразим, но в името на една кауза, всички заедно“, заяви Никол Бойчева.
Спектакълът ще бъде поставен на великотърновска сцена и на рождения ден на Константин Кисимов на 16 април.
Още по темата в звуковия файл.
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..