Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Илиев: Ще видите герои, които истински жадуват за нормално и свободно човешко съществуване

Великотърновският театър почита 125-годишнината от рождението на Константин Кисимов

Детелин Кандев в ролята на Македонски: Ще покажем какво е било да се хвърлиш в бездната в името на думи като идеал и чест

„Хъшове” по мотиви от повестта „Немили-недраги”
Снимка: Здравка Маслянкова

Със спектакъла „Хъшове” по мотиви от повестта „Немили-недраги” на Иван Вазов великотърновският театър почита 125-ата годишнина от рождението на актьора Константин Кисимов, чието име носи. Премиерата е тази вечер от 19 часа на голямата сцена на театъра в старопрестолния ни град. Режисьор е Бойко Илиев, а в постановката участва целият драматичен състав на великотърновския театър.

„Хъшове“ по Иван Вазов е била любимата пиеса на Константин Кисимов, а ролята на Странджата е сред емблематичните образи, които той пресъздава на театралната сцена, разказа директорът на Великотърновския музикално-драматичен театър Васил Вълчев. През 1919 г. великият артист изпълнява за първи път монолозите на Странджата в читалищното театро в Търново, а през годините тази пиеса се превръща в негова съдба. За първи път Кисимов играе Странджата в Народния театър „Иван Вазов” през 1931 г., а след това още поне пет пъти се е превъплъщавал в любимия образ на търновска сцена. 

С постановки като „Хъшове“ театърът се самозарежда и възражда, опирайки се на драматургия, която дава сили, каза за "Преди всички" режисьорът на постановката във великотърновския театър Бойко Илиев

„Това възраждане се надявам да се случи, да се случат тези наши хъшове, тези наши близки хора по емоция и по смисъл. Знаете, че Иван Вазов се занимава с „Немили-недраги“ като че ли опитвайки се да възроди онези хора, които са си дали живота за България и които в неговото съвремие са му липсвали и на нас продължават да ни липсват. Липсва ни енергията и живецът на Константин Кисимов. С този спектакъл се опитваме да отбележим и неговото артистично присъствие в българския театър“. 

В спектакъла „Хъшове“ на сцената да се появяват герои, които истински жадуват за нормално и свободно човешко съществуване, базирано на ценности, а не на клишета, които ни предлага днес световният политически театър, коментира режисьорът Бойко Илиев: 

„Ние не виждаме как те умират на бойното поле, но ние виждаме как те умират играейки, давайки душата си за една илюзия, за една идея, която се оказва  химера, но в крайна сметка в реалността те намират сили имено чрез този наивитет, чрез тази илюзия, чрез тази театралност да преминат през реалността. Защото сега ни застига реалността, ние живеем в илюзии и кризи, които световното правителство се опитва да ни създава  с голям успех...“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Прототипите на героите са реални хора, дори Никола Странджата е търновец. „Ние носим ДНК-то на онези поколения преди нас, които с радост са отивали да се хвърлят в бездната в името на потъпканите в момента думички като идеал, чест и патриотизъм, сподели пред БНР актьорът Детелин Кандев, който изпълнява ролята на Македонски в спектакъла „Хъшове“ на великотърновска сцена: 

„Този наивно-патриотичен дух ни липсва в момента. Патриот от душа, а не на приказки. Това би трябвал да се усети в публиката, тази леко архаична реч на Вазов. Без свобода, както моят герой казва, няма как да се живее. Повестта завършва: „Бедни, бедни Македонски, защо ти беше всичко това“? той с една ръка след освобождението чисти, мие в една кръчма“. 

Спектакълът е отдаване на почит към онези хора, които са предпочели да загинат, но да останат верни на род и родина, споделят младите актьори Боян Фърцов, Кирил Милушев и Никол Бойчева, които участват в постановката на великотърновския театър: 

„Това, което носи, е знанието за обреченост, за това, че тези хора в крайна сметка отиват на война. Всичко това, което правят, го правят само заради това и те прегръщат смъртта с широко отворени обятия. Съвсем е различно да играеш „Хъшове“, от което и да е друго представление“, коментира Боян Фърцов. 

Смисълът на театъра е бил да буди духове. На мен това ми действа основополагащо, защото така се връщаме в онова време, когато всичко е започвало. От тази сцена да даваме смисъл и чрез ролите си да будим духове“, посочи Кирил Милушев.

Снимка: Здравка Маслянкова

„За мен това представление е много въздействащо. Страшно много ме разчувства и музиката, и груповият образ на българите по онова време  и това, че всичко се случва тук и сега. Всичко трябва да го усетиш сега, на момента, защото прост нямаш време кога друг път да го направиш. Всичко трябва да е в някаква крайност – крайно обичаме, крайно мразим, но в името на една кауза, всички заедно“, заяви  Никол Бойчева. 

Спектакълът ще бъде поставен на великотърновска сцена и на рождения ден на Константин Кисимов на 16 април.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30