Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институции и бизнес организации в Кипър обявиха инициативи в подкрепа на украинските бежанци

Снимка: БГНЕС

В Кипър министерства, университети и бизнес организации обявиха готовност и различни инициативи, с които да подкрепят пристигащи в страната украински граждани, бягащи от войната.

План за действие за приемането на украински бежанци в Кипър е изготвен от компетентните служби. "Държавната машина е готова да окаже цялата възможна помощ на украинските граждани, които ще пристигнат на кипърските летища, и вече са ясни процедурите за приемане, транспортиране, настаняване и грижи", съобщи министърът на транспорта Янис Карусос.

Образователното министерство ще подпомогне ученици и студенти от Украйна да продължат образованието си в държавни и частни училища и университети в Кипър, като за целта ще се използват и европейски средства, реши правителството в сряда.

Десет пълни стипендии на студенти бежанци от Украйна отпуска Кипърският университет. Те ще покрият университетските такси и месечните разходи за живот.

Кипърската федерация на центровете за отдих и развлечения обяви, че е готова да предложи работа на украински бежанци, с осигуряване на настаняване и храна. Членовете й ще изградят специална платформа с информация за всички заинтересовани украинци по техните специалности, така че всеки предприемач ще може да наеме необходимите му кадри.

Очаква се социалното министерство да одобри съкратена процедура за издаване на разрешително за работа на идващите от Украйна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Георгиев, БОЕЦ

БОЕЦ: Активист на ДПС - "Ново Начало" е бил заловен с наркотици в Добрич през 2024 година

Гражданско движение "БОЕЦ" твърди, че активист на ДПС- Ново Начало е бил  заловен с голямо количество наркотици в Добрич през октомври миналата година. Случаят е бил покрит след намесата на общинския председател на партията, твърдят от сдружението.  Неговият председател Георги Георгиев разказва в продължение на 15 минути в профила на БОЕЦ във..

публикувано на 16.11.25 в 22:05
Агия Напа е първата туристическа дестинация в Кипър, въведела достъпен дигитален екскурзовод с изкуствен интелект

Асистент с изкуствен интелект ще помага на туристите в Кипър

Първият в Кипър интелигентен дигитален асистент с изкуствен интелект /AI Chat Bot/ ще помага на туристите, като им предлага надеждна информация в реално време. Стартирането му е пример за цифровата трансформация, модернизация и иновации в туризма на острова, посочиха от Туристическия борд на област Фамагуста. Известният курортен район на Агия..

публикувано на 16.11.25 в 20:46
Село Лехчево след пороя на 27 април.

Община Бойчиновци възстановява две улици, разрушени от пролетните наводнения

Община Бойчиновци възстановява две улици, разрушени от наводненията тази пролет. Към 2 млн. лева отпусна Комисията по бедствия и аварии за улици в селата Лехчево и Кобиляк. Към  момента това са единствените одобрени проекти за финансиране от комисията за област Монтана В края на април пороен дъжд наводни 50-тина къщи в бойчиновските села..

публикувано на 16.11.25 в 20:43

В Кюстендил такса "смет" ще продължи да се определя по данъчната оценка

Община Кюстендил запазва досегашния принцип таксата "смет" да се определя по данъчната оцена на имота. Това става ясно от публикуван на сайта ѝ общ административен акт, който трябав да се гласува в Общинския съвет.  Преценено е, че към момента поради многото неясноти по начина на прилагане на основа, различна от данъчната оценка или отчетната..

публикувано на 16.11.25 в 20:38

В Испания разбиха престъпна мрежа, осигурявала разрешения за пребиваване на мигранти

Гражданската гвардия в Испания разби престъпна мрежа, осигурявала разрешения за пребиваване на мигранти. Задържаните искали по 15 000 евро на човек, за да извадят нужните документи. Седем членове на групата са арестувани в Барселона, Кастелдефелс и Бадалона. Разследват се още 10 души за евентуална съпричастност към престъпленията...

публикувано на 16.11.25 в 20:28
Юрий Ушаков

Юрий Ушаков: Анкъридж не се харесва на онези, които искат да продължават войната до последния украинец

Русия и Съединените щати обсъждат уреждането на украинския конфликт на основата на взаимното разбиране, постигнато на срещата между президентите Путин и Тръмп в Анкъридж. Това заяви в интервю за държавната телевизия Юрий Ушаков, съветник на руския президент по международните въпроси. Попитан дали Съединените щати вече са отказали от договореностите..

публикувано на 16.11.25 в 20:20

Нередовно водоподаване в с. Катрище вече 5 месеца

Кюстендилското село Катрище е с нередовно водоподаване вече пет месеца, каза кметът Васил Василев. Мерки за решаване на проблема не се очакват тази година. С изграден водопровод от каптаж, на съседното село Горна Гращица беше осигурено допълнително вода за Катрище. Тя обаче продължава да не достига, дори и през есента. Месеци наред селото е..

публикувано на 16.11.25 в 19:59