Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арабаджиев: След бюджетна актуализация може да има ръст на заплатите

Искрен Арабаджиев
Снимка: Пламен Христов

Увеличение на заплатите на работещите в бюджетната сфера може да има едва през юли, след актуализацията на държавния бюджет и в зависимост от инфлацията.

Обмислят се и други мерки за бизнеса работещите в реалния сектор.

Това съобщи в Ловеч председателят на парламентарната комисия по труда, социалната и демографската политика Искрен Арабаджиев.

Арабаджиев уточни, че в момента управляващите анализират какво предприемат западните държави по отношение на инфлацията и всичко зависи от цените на енергийните продукти:

„Ако енергийните продукти намалеят като цени, ние ще наблюдаваме и дефлация реално в следващите месеци. Чакаме да видим март и април накъде ще тръгнат енергийните продукти.“

Арабаджиев допълни, че за евентуално увеличение на заплатите в държавния сектор може да се мисли една при актуализацията на бюджета:

„Може да се увеличат евентуално бюджетите и да се предвиди някакво увеличение на заплатите в държавния сектор към средата на годината при актуализацията.“

Другата мярка която се обмисля заради инфлацията е:

„Плащане на данъци и осигуровки  при размера на заплатата, който е бил към декември, при увеличена заплата тази година да несе дължат осигуровки.Това е единият вариант, с който да облекчим малко бизнеса и работещите.  Тази мярка ще касае и държавния сектор".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Наркотрафиканти са арестувани при съвместна операция на гръцки и български полицаи

В сътрудничество на отделите за борба срещу трафика на наркотици на българската и гръцката полиция акцията приключи с арести, съобщават от полицията в Пирея. Операцията започва, след като на пристанището е заловен контейнер с 560 килограма канабис, натоварен на борда на кораб от Канада. Получател е българска фирма в София. Митничарите получават..

публикувано на 07.08.25 в 12:38
Иван Янев и Хакан Осман

Федерация "Спорт за хора със зрителни увреждания" набира незрящите деца, за да ги запише да тренират

Федерацията "Спорт за хора със зрителни увреждания" иска да открие незрящите деца и нас и да ги запише да тренират при тях. Това, обаче, е непосилна задача, тъй като няма достъпна информация за броя на слепите децата в дадено училище, които биха могли да бъдат включени в спортни дейности.  "Законът е такъв и ние няма как да питаме всяко училище:..

публикувано на 07.08.25 в 12:29
Социалният министър Борислав Гуцанов и председателят на ДАЗД д-р Теодора Иванова дадоха пресконференция за новата инициатива за намаляване на употребата на райски газ, дизайнерска дрога и вейпове сред децата . 7 август 2025 г.

Лекари и спортисти разказват на учениците за опасностите от дрогата

В училищата ще бъдат разпространени видеоклипове, в които лекари разказват истории от медицинската си практика и на достъпен език обясняват какви са вредите от употребата на райски газ, дизайнерска дрога и вейпове. Ще участват и известни спортисти, които ще споделят как се става голям и силен без да се докосваш до дрогата. Инициатива срещу дрогата..

публикувано на 07.08.25 в 12:20
Стоян Денчев, обвинен за тероризъм заради подпалването на гора близо до Велико Търново, в съда, 7 август 2025 г.

Съдът остави в ареста обвинения за тероризъм заради палеж във Велико Търново

Софийският апелативен съд остави в ареста Стоян Денчев, който беше заснет да подпалва борова гора край Велико Търново. Мъжът е обвинен в тероризъм, тъй като е целял да провокира страх и смут сред населението. 33-годишният Стоян Денчев поиска по-лека мярка за неотклонение. Според адвоката му Симеон Тъпов няма доказателства за тероризъм, но..

публикувано на 07.08.25 в 12:09

Спор за помещение между община Пазарджик и РИМ

Ръководството на Регионалния исторически музей в Пазарджик внесе искане в Общинския съвет да му бъде върната залата за изложби, която преди 30 години е била отнета от културната институция, за да бъде превърната в пицария. В писмото до местната власт директорът Борис Хаджийски подчертава значимостта на музея, в който са изградени съвременни..

публикувано на 07.08.25 в 11:40

Гасиха пожар в хотел край Рилския манастир

Край Рилския манастир е бил изгасен пожар, причинен от късо съединение в хотел "При Мечо", съобщават от полицията. Съобщава се, че сградата е била спасена  от екипа на пожарната в Рилския манастир , който е изгасил пожара. Последствията са само около 2 квадратни метра опушени стени и унищожен бойлер. Пожарът е причинен от късо..

публикувано на 07.08.25 в 11:30

Започна кандидатстването в конкурса "Избран продукт на годината 2026"

Започна кандидатстването за новото издание на конкурса "Избран продукт на годината 2026" у нас.  "Международният конкурс се провежда в над 45 държави по света. Мисията му е да открива и награждава най-иновативните продукти и услуги на българския пазар ",  подчерта пред БНР мениджърът на проекта Надежда Димова. По думите ѝ всички могат да..

публикувано на 07.08.25 в 11:29