Това мнение изрази в интервю за БНР Димитър Марков, експерт в Центъра за изследване на демокрацията. Той коментира темата преди национална конференция, посветена на презумпцията за невиновност и правата на обвиняемите и подсъдимите в наказателния процес и в контекста на арестите на знакови лица от ГЕРБ през миналата седмица, сред които бе и лидерът на партията и бивш премиер Бойко Борисов.
„Задържането не е самоцел. В България общественото мнение гледа на задържането като част от наказанието, като част от това възмездие, което извършителят следва да получи“, подчерта Марков.
„В рамките на около седмица почти всички държавни органи, които взеха отношение по темата, показаха пропуски – и в законодателството, и в практиката по отношение на медийното отразяване на такива производства. Като се започне от МВР със своите съобщения до медиите, които освен всичко останало, съдържаха и някои грешки“, изтъкна експертът. По думите му в случая се наруши правилото, че без разрешение на наблюдаващия прокурор по досъдебно производство разследващите органи не разкриват информация по разследването.
„И се премине през имената на задържаните. (…) Бяха обявени четири имена, а се оказва, че в производството са въвлечени трима човека.“
Недопустимо е протокол за разпит, макар и със заличени данни за свидетеля, да изтече в социалните мрежи, категоричен е Марков.
„Коментари на министър-председателя. Той влиза в конфронтация с прокуратурата, но част от изказванията му със сигурност навеждаха на ясен извод, че той смята лицата за виновни, което също е недопустимо с оглед на презумпцията за невиновност.“
Министърът на вътрешните работи снощи пред медиите показваше документи за друго досъдебно производство, също „в доста фрапантно нарушение на правилата“, посочи още Димитър Марков.
„Тази прекомерна публичност, особено в нарушение на основни принципи и стандарти, може да повлияе на безпристрастното разглеждане на делото впоследствие. Общественото мнение силно се поляризира. Законността остава много на заден план. Стигаме до една конфронтация на привърженици и противници на съответните лица. Имахме вече първият отвод по този случай. Това е много сериозен риск – че в бъдеще съществува опасност от една предубеденост, от залитане към преобладаващото обществено мнение, едно поддаване на този обществен натиск, който се формира точно от институциите, които разкриват тази информация и от медиите, които я препредават“, коментира Димитър Марков в предаването „Преди всички“.
Имаме системен проблем и той тепърва ще ескалира, прогнозира Димитър Марков.
„Всичко, което е във фокуса на общественото внимание през последната седмица, неминуемо ще доведе до проблем или поне предизвикателства с безпристрастността на всеки следващ, който ще се заеме с този случай.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..