Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС призова всички държави да се присъединят към санкциите срещу Русия

Европейските лидери приеха заключения, в които приканват настойчиво всички държави да се присъединят към приетите от тях санкции срещу Русия. Те подчертават, че всякакви опити за тяхното заобикаляне трябва да бъдат спрени.

„Досега Европейският съюз е приел значителни санкции, които оказват огромно въздействие върху Русия и Беларус и е в готовност да противодейства на евентуалното им заобикаляне“, се казва в документа.

В него се допълва, че Общността е готова да наложи още ограничителни мерки срещу тях, за да попречи на Русия да продължи агресията си срещу Украйна.

Лидерите призовават Русия незабавно да осигури безопасни маршрути за хуманитарна помощ за Мариупол и другите обсадени градове и спешно да гарантира безопасното извеждане на цивилните, блокирани там и във всички други зони на военни действия, до избрана от тях дестинация.

Лидерите се постигнали съгласие за създаването на доверителен фонд за солидарност с Украйна, като приканват международните си партньори да участват в него, а подготовката за целта да започне веднага и апелират за организиране на международна конференция за набиране на средства. Европейските ръководители препотвърждават подкрепата си за Молдова.

Заседанието продължава и днес с темите за високите енергийни цени, ситуацията с пандемията от Covid-19,  отбрана и сигурност, като се очаква лидерите да дадат зелена светлина на стратегическия компас, който вече получи одобрението на Съвета.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нидал Алгафари

Нидал Алгафари: Политиците да спрат да приемат опонентите си като вечни врагове

Политиците трябва да спрат да приемат опонентите си като вечни врагове. Това каза пред БНР Нидал Алгафари, ПР специалист, писател и режисьор, като уточни: "На старата сграда на народното събрание го пише много ясно: "Съединението прави силата". Трябва да приемат онази максима, че няма вечни приятелства, а има вечни интереси, а вечните интереси..

публикувано на 11.08.25 в 13:37

Без такси за теглене на пари от банкомат в Гърция

От днес влезе в сила наредбата на гръцкото Министерство на финансите за теглене на пари в брой от банкомати. Вече не се удържа такса за тази операция. Всички банки, които участват в системата ДИАС, вече не удържат такса за теглене в брой на техни клиенти.  Отмениха се всички такси от трети доставчици, които имат пряка или косвена връзка с..

публикувано на 11.08.25 в 13:22
Демонстрация в подкрепа на Палестина в Атина

Гърция подкрепи петицията против разширяването на израелските операции в Газа

Гърция се включи в съвместна петиция на четири европейски страни към Съвета за сигурност на ООН. Атина категорично осъжда решението на израелското правителство за по-нататъшно разширяване на израелските операции в Газа, съобщава гръцкото външно министерство. Атина призовава Тел Авив незабавно да оттегли това решение, защото то нарушава..

публикувано на 11.08.25 в 12:59
Електрическа тротинетка

Дете падна с електрическа тротинетка, има опасност за живота му

Деветгодишно дете е пострадало при падане от електрическа тротинетка в сливенско село през почивните дни. Има опасност за живота му.  Инцидентът е станал в събота около 20.30 часа в село Стара река. Детето е прието за лечение в областната болница МБАЛ "Д-р Иван Селимински". Началникът на отделението по реанимация д-р Юлия Бянкова обобщи..

публикувано на 11.08.25 в 12:57

Одобрени са 3 кандидатури за членове на КПК

Номинационната комисия за избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията допусна 3 от 4-те предложения, внесени в Народното събрание. Това са кандидатурите, предложени от управляващото мнозинство на ГЕРБ, БСП и ИТН.  Предложенията им за членове на антикорупционната комисия са Стоян Петков, който в момента е начело на дирекция..

публикувано на 11.08.25 в 12:52

Пожарът в Пирин се разгоря отново

Пожарът в Пирин се разгоря отново. Три са опасните огнища, като две от тях са достигнали границите на Национален парк "Пирин". Близо 100 декара са новите територии, обхванати от огъня.      Високите температури и вятърът са предизвикали върхово горене по периметъра на огромния пожар, който избухна в Пирин на 25 юли и беше овладян в началото на този..

публикувано на 11.08.25 в 11:57

Радев наложи вето върху Закона за държавата собственост

Президентът Румен Радев наложи вето върху разпоредби от приетите на 31-и юли промени в Закона за държавата собственост. Те бяха приети в последния работен ден преди ваканцията на Народното събрание заради намерението на правителството за продажба на държавни имоти. В мотивите си за вето държавният глава посочва, че приетите в последния момент..

публикувано на 11.08.25 в 11:42