Софийската градска прокуратура поиска от властите на Обединените арабски емирства да разрешат разпит чрез видеоконферентна връзка на бизнесмена Васил Божков. Повод е разследването, заради което за 24 часа в ареста бяха Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова.
Желанието на прокуратурата да чуе Божков за твърденията му за изнудване, заради които се стигна до ВИП арестите миналия четвъртък, дойде изненадващо. Защото твърденията са на повече от 2 години, бившият хазартен бос е сигнализирал за тях, но фактът, че има 20 обвинения и се укрива в Дубай го правеше за държавното обвинение предубеден свидетел.
Желанието за разпит обаче изглежда трудно преодолимо, защото то зависи от същите тези власти на ОАЕ, които вече 26 месеца мълчат по искането на България той да бъде екстрадиран, обвинен и съден. От прокуратурата днес специално уточняват, че именно те ще направят преценката допуска ли местното законодателство разпит чрез видеоконферентна връзка.
Тъй като договор за правна помощ между емирствата и България няма, ще се прибегне до т.нар. механизъм за реципрочност. Посредник в него е правосъдното министерство. Министърът на правосъдието Надежда Йорданова обеща веднага след като бъде получено искането от прокуратурата, да бъде придвижено нататък:
"Наясно сме с формалните изисквания на колегите от Обединените арабски емирства. Има комуникация по други предишни случаи. Това е в рамките на едно висящо производство. Не мога да кажа колко бързо и как точно ще реагират колегите".
Разпитът е част от валидирането на процесуално-следствените действия по делото за изнудване, които прокуратурата ще повтори след като определи извършеното от разследващите полицаи за нелегитимнно. По тази линия ще са и насрочените за понеделник след обед разпити на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова.
Вчера по скайп от Дубай Васил Божков обяви, че е готов да се върне в България на следващия ден след като бъде свалено международното му издирване. И обеща да говори. Днес тази оферта беше отхвърлена от говорителя и ръководителя на Спецпрокуратурата:
"При положение, че властите на Обединените арабски емирства му позволяват той да пребивава свободно на тяхна територия и не е задържан в арест във връзка с нашето искане за екстрадиция, той може да се качи на самолета от Дубай за София и ако кацне на територията на България, ние ще предприемем незабавно мерки по предявяване на писменото обвинение и разпит в качеството му на обвиняем", коментира Христо Кръстев.
Задържането му, вкарването му в ареста и със задвижване на процедурата. Аз мисля, че той точно това не иска. Не иска да бъде арестуван?
"Вижте, предполагам, че това нито един обвиняем не го иска, но нали разбирате, че това е наказателен процес", каза Валентина Маджарова..
Законодателните промени, изискващи одобрение на ДАНС и МС при продажба на "Лукойл" е застраховка за България. Заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента. "Този проектозакон, ако стане факт, три пъти ще го кажа, ако решат собствениците на "Лукойл" да го продават, да може ДАНС и Министерски съвет да проверят купувача...
Атина планира изграждане на балканско-балтийско сътрудничество в рамките на НАТО, заяви гръцкият външен министър Йоргос Герапетридис по време на визитата си в Естония. Герапетридис призова за по-тясно балканско-балтийско сътрудничество, за да се формират единни позиции по отношение на външната политика и сигурността. Гръцкият външен министър..
Предложението продажбата на активи на руската нефтодобивна компания "Лукойл" в България да става само чрез положително становище на Държавната агенция "Национална сигурност" и решение на Министерския съвет влиза в пленарната зала. То бе в записано в Закона за насърчаване на инвестициите, промените в който вече са точка първа в работата на..
Министерството на енергетиката изпраща в курортно селище "Елените" експерти, които да изследват на място дали може да работи енергийната преносна инфраструктура след наводненията. Възстановителните работи в "Елените" продължават и днес Министър Жечо Станков отчете, че в няколко трънски села все още пътища са непроходими от паднали..
Протест бе организиран в центъра на Чикаго срещу действията на Имиграционната и митническа служба. Последните седмици напрежението в града расте след акции на федерални агенти по задържането на имигранти в района на града и в щата и след множество протести в предградието Броудвю, където е централата на Имиграционната и митническа служба...
42 деца са пострадали при пътни инциденти като пешеходци. Това е с 27% повече спрямо същия период миналата година. Това отчете Пътната полиция. В районите на пешеходни пътеки от началото на годината досега е имало 17 инцидента. Част от тях са станали при наличие на светофар и покрай училища. Инспектор Иво Биков от Отдел "Пътна полиция"..
Мрежите с много голям капацитет, чрез които се предоставят услугите за гласови съобщения и достъп до интернет ще станат част от стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност. Това предлага с актуализация в постановлението си от 2009-а година Министерският съвет. За 14 години абонатите на фиксиран интернет по..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя - или разпоредбата да се направи с обратно действие, или да започне процедурата по избор на..