Украинските военни смятат, че обещанието на Русия да намали военните операции в две ключови области "вероятно е ротация на отделни части и цели да заблуди". Вчера Москва обяви, че "драстично ще намали бойните операции" около Киев и северния град Чернигов, "за да засили взаимното доверие". Съобщението последва мирните преговори между двете страни в Турция, но беше посрещнато със скептицизъм от западните лидери. Президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че „положителните“ знаци не „заглушават“ звука от руските атаки.
В ежедневната си оперативна актуализация генералният щаб на въоръжените сили на Украйна заяви, че руските части продължават да се отдалечават както от Киев, така и от Чернигов. Според украинските военни изтеглянето "вероятно е ротация на отделни части", целяща да заблуди военното ръководство на Украйна и да създаде "погрешно схващане" за смисъла на тяхното разполагане. Освен това в съобщението се отбелязва, че врагът продължава да „стреля и щурмува“ близо до Донецк, на изток.Намаляване на напрежението в районите на Киев и Чернигов не означава прекратяване на огъня в Украйна. Това заяви след вчерашните мирни преговори в Истанбул ръководителят на руската делегация Владимир Медински. По думите му руската страна не иска да излага на допълнителен риск столицата Киев, защото там са хората, които трябва да вземат решения. На преговорите украинската делегация изложи планове Украйна да стане неутрална държава в замяна на гаранции за сигурност.
Украинският президент Володимир Зеленски каза, че макар първоначалните признаци от мирните преговори да са били положителни, те не заглушават експлозиите на руските снаряди. В своето обръщение тази нощ Зеленски каза, че неговата страна може да се довери само на конкретните резултати от преговорите.
Той заяви, че Украйна няма да намали усилията си за отбрана и има значителен потенциал за извършване на по-нататъшни атаки. Санкциите срещу Русия не бива да бъдат смекчавани до настъпването на пълен мир, каза още Зеленски и допълни:
"Естествено, Украйна ще продължи да участва в преговорния процес. Очакваме да постигнем резултат, да постигнем реална сигурност за нас, за суверенитета ни, за нашия народ. Руските войски трябва да напуснат окупираните територии. Украинският суверенитет и териториална цялост трябва да бъдат гарантирани. Компромис с тези въпроси не може да се очаква и няма да има".
В пореден телефонен разговор френският президент Еманюел Макрон и руският държавен глава Владимир Путин обсъдиха снощи провеждането на хуманитарна операция в обсадения украински град Мариупол.
Макрон е представил детайли на планирана от Франция, Гърция и Турция операция за извеждане на цивилни от пристанищния град, но Путин е казал, че ще „помисли преди да отговори“. Според Кремъл обаче Путин е заяви, че „преди руските сили да позволят каквато и да е хуманитарна помощ украинските националисти в Мариупол трябва да сложат оръжие“.
Гранични полицаи са задържали край Елхово 11 нелегални мигранти, съобщават от полицията. Задържани са и четирима европейски граждани, които са помагали за незаконно преминаване на границата. На 6 февруари в граничния дежурен център в Елхово е получен сигнал за движение на лек автомобил близо до граничната зона. В него са били двама италианци, един испанец..
Над 300 души са се подписали за оставката на директора на Областното пътно управление-Кюстендил инж. Юлияна Божилова заради ПТП-то с конете и загиналата 18-годишна Андреа в края на миналата година, казаха за БНР организаторите на серията протести срещу мълчанието и бездействието на институциите. Подписката ще продължи, докато АПИ не вземат..
Училища в цяла Англия съобщават, че са принудени да съкращават учители и помощник-учители, за да избегнат дефицит, което е сериозен удар върху плановете на новото правителство за подобряване на образованието, пише "Обзървър“. Лейбъристите дойдоха на власт в Обединеното кралство през юли миналата година с основно обещание да се справят с кризата..
С 15-минутно мълчание в памет на 15-те загинали при срутването на козирката на гарата в Нови Сад сръбската общност у нас почете жертвите на трагедията, станала в края на миналата година. Мълчаливата демонстрация започна в 11:52 - моментът на рухването на бетонното съоръжение. Освен да почетат жертвите, събралите се изразиха и подкрепа..
Ръководството, учителите и учениците в единствената гимназия в Босилеград официално се обявиха в подкрепа на протестите на студентите в Сърбия, каза за БНР директорът Владимир Григоров. Учебните часове са съкратени на 30 минути, като мярката ще остане в сила до ново разпореждане. Дотогава всеки ден се организира и 15-минутен мълчалив протест в..
Пожар горя на паркинг близо до Централна гара. Сигналът е подаден минути преди 11 ч. На място са изпратени две коли на пожарната. Няма данни за пострадали. Вероятната причина за пожара е неизправност при един автомобил. Две горящи превозни средства са загасени.
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..