Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спешно трябва да се регулира възможността за заетост по трудов договор в рамките на поне 3 години, казва той

Георги Първанов: Имаме шанс между 50 и 100 000 украинци трайно да останат тук

Това не решава нито демографския, нито кадровия проблем, уточнява HR специалистът

Георги Първанов
Снимка: Таня Милушева

Над 16 хиляди от общо влезлите в България 125 000 украинци са поискали статут, който е един от начините за бързото им легално устройване на пазара на труда. Това съобщи пред БНР специалистът по човешки ресурси Георги Първанов от Българската асоциация за управление на хора и Българската конфедерация по заетостта. Той уточни, че към момента около 60 000 от преминалите през страната ни са останали тук.

Имаме шанс между 50 и 100 000 трайно да останат в България, което при декларирана спешна нужда от 200 000 работни места от частните посредници, от работодателските организации – те биха могли да решат от една четвърт до половината от нуждата“, коментира Първанов в предаването „Преди всички“. По думите му това не решава нито демографския, нито кадровия проблем на пазара на труда, така че остава въпросът за активното привличане на българи от чужбина и на чужденци, които биха искали да се устроят в България.

Според Георги Първанов закъсняваме с регулирането на статут с възможност за заетост по трудов договор в рамките на поне 3 години за всички украински бежанци, което би отворило за тях пазара на труда. Това е спешен въпрос, подчерта той.

„В момента могат да работят сезонно до три месеца, което е някаква първа стъпка, но крайно недостатъчна.“

Украйна е традиционно добра школа за инженерни кадри, които са добре дошли. Има и квалифицирани кадри в строителството, отбеляза Георги Първанов. Според него ако жените, които идват в момента у нас с децата, бъдат трудово устроени, това може да доведе и техните съпрузи след края на конфликта в Украйна.

„Много от тях очакват да се върнат, но аз лично мисля, че много голям процент няма да има къде да се върнат – нито като месторабота, нито като частен бизнес и по-скоро ще търсят трайна реализация. Огромният процент ще опитат да се устроят в Полша и Западна Европа, но нека да видим с какво ние можем да привлечем тази част от тях, която намира България за привлекателно място.“

Много добри са в областта на вериги магазини и обслужващ персонал, ресторанти и хотели, което е много голяма болка и нужда предвид идващия сезон“, допълни Първанов.

Георги Първанов смята, че украинските работници ще получават идентично заплащане и допълнителни придобивки с тези на българските.

„Не мисля, че работодателите търсят спестяване на пари. Те имат спешна нужда от хората.“

Ръстът на горивата и цените „изяде“ планирани увеличения на заплати или добавяне на допълнителни придобивки, но няма индикации за съкращения от по-голям мащаб, заяви още Георги Първанов относно ситуацията на българския трудов пазар.

„Всички хора, които бяха освободени в кризата, намериха старата си или нова реализация, преквалифицираха се в други области. В момента имаме много голяма диспропорция в това, което търси пазарът на труда и предлагането.“

Безработицата е под 5%, а в големите градове е практически нулева. В пъти обаче се е вдигнал броят на хората, които нито работят, нито учат, което не е само български феномен, уточни той.
 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Евелина Келбечева: Атентатът в храм "Св. Неделя" е началото на ерата на държавния тероризъм

" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..

публикувано на 18.04.25 в 12:34

История с добър край - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ получиха бежански статут

История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..

публикувано на 18.04.25 в 11:29
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш, мисленето е най-трудното нещо

Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела.  За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..

публикувано на 18.04.25 в 11:00

В Кочани посрещат Възкресение с болка и надежда

Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" .  Колкото..

публикувано на 18.04.25 в 10:37

Нерегламентирани автосервизи, евтини ремонти, липса на правила... докъде ще я докараме

Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов.  По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя .  " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..

публикувано на 17.04.25 в 11:45
На бдението за жертвите на пожара в нощен клуб в град Кочани, Северна Македония, 19 март 2025 г.

Месец след трагедията в Кочани: Човешката съпричастност е жива

Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития.  Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..

публикувано на 17.04.25 в 10:11
Симеон Караколев

Новозеландското българско агнешко – разграден двор ли сме?

БАБХ трябва стриктно да следи и да прилага по-тежки мерки спрямо тези вносители, които нарушават европейското законодателство.  В 4 от 8 големи търговски вериги няма българско агнешко , алармира още съпредседателят на НОКА. "В София има само в 4 вериги, и то по-малките." И най-слабата държава е по-силна от всеки контрабандист , смята..

публикувано на 17.04.25 в 09:03