Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите приеха промени в закона за висшето образование на първо четене

Промените в закона за висшето образование намериха като цяло широк консенсус в пленарната зала.
Снимка: БГНЕС

Два или повече университета ще могат да обучават студенти заедно и да издават общи дипломи. Това решиха на първо четене депутатите с промените в закона за висшето образование, внесени от Министерски съвет.

С други изменения се предвижда научна степен „доктор“ да може да се придобива и чрез работа по научноизследователски проект.

Чрез новата структура на обединяване университетите ще могат да споделят преподаватели, материална база, общежития, обща администрация и обслужващи звена, както и да организират обща кандидатстудентска кампания.

Депутатът Елисавета Белобрадова от „Демократична България“ обобщи ключовите изменения в законопроекта.

„Доближаване на образованието към гъвкавостта на трудовия пазар и нуждите на младите хора за развитие.“

Промените в закона за висшето образование намериха като цяло широк консенсус в пленарната зала, като се чуха намерения за уточняващи редакции между двете четения на законопроекта.

Депутатът Андрей Чорбанов от „Има такъм народ“ приветства въвеждането на статут „проектни докторанти“, като обърна внимание:

„Хубаво е да се фиксира, че след края на този проект би следвало докторантът да влезе в правилата, в които финансирането спира, но обучението му може да продължи съгласно правилата“.

От БСП и ГЕРБ призоваха за прецизиране на текстовете за плагиатството и достоверността на научните данни.

От „Възраждане“ обърнаха внимание, че основната цел на промените е да се ограничи възможността висшите училища да работят със студенти през различни семестри. Лидерът Костадин Костадинов определи това като силно рестриктивно.

„Ще възникнат проблеми, свързани с извършването на учебния процес за студентите, които в едновременен процес на обучение в две или повече висши училища.“

Министърът на образованието Николай Денков подчерта, че промените въвеждат практики, които се използват активно и успешно извън страната.

„По-скоро се опитваме да наваксваме години изоставане по отношение на методи и форми, които се използват в чужбина.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът: До края на годината в Сухопътните войски ще започне да постъпва модерна техника

Получаването на първите офицерски пагони е символ на държавност и приемственост. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се включи в производството на курсантите от националния военен университет "Васил Левски" и на..

публикувано на 25.07.25 в 15:42
Дмитрий Песков

Среща Путин - Зеленски е възможна само като последна стъпка за сключване на мирно споразумение

"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното".  Това каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да..

публикувано на 25.07.25 в 15:11

Германия няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план

Германия заяви, че няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план, предаде Франс прес, като цитира говорителя на правителството в Берлин Щефан Корнелиус.  "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави", заяви Корнелиус..

публикувано на 25.07.25 в 15:08
Румяна Ченалова

Сдружение започва процедура за референдум за еврозоната

Сдружение "Дойран 2025" започва процедура  за провеждане на референдум за еврозоната с осем въпроса. Това съобщи неговият председател Румяна Ченалова.  Допитването трябва да установи дали хората желаят България да прекрати членството си в Европейския съюз и в еврозоната. Третият въпрос се отнася до предоговаряне на условията за членство на..

публикувано на 25.07.25 в 14:55
Калин Калпакчиев

ВКС определи Калин Калпакчиев за член на Номинационната комисия, оценяваща избора на нова КПК

Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев.  От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора.  Свои..

публикувано на 25.07.25 в 14:23

АПС: Продажбите на държавни имоти да стават само след тайни търгове и при прозрачни процедури

От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..

публикувано на 25.07.25 в 14:02

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51