Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Храните на дълголетието: Шоколад, червено вино и зехтин

Жана Луиза Калман е най-дълго живелият човек на земята - 122 години и 164 дни
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Експертите на Eden's Gate решиха да проучат начина на живот на най-старите хора на планетата, за да разберат какво точно им е помогнало да живеят рекордно дълго. Оказва се, че тайната се крие в храненето, пише „Eat This, Not That“.

Eden's Gate е британска компания, основана с цел да произвежда продукти с канабидиол (CBD), които могат да подобрят качеството на живот на хората, като им помогнат да се чувстват по-щастливи. Тъй като тази компания иска да помага на хората да живеят по-щастливо, тя решава да проучи тайните на дълголетниците на планетата.

По-конкретно, експертите на организацията проучват начина на живот на шест души, чиято възраст надхвърля 100 години. Те установяват, че храненето, движението, нивата на стрес и социално-икономическият статус са важни фактори за дълголетието им.

Най-възрастният човек в списъка и в историята е Жана Луиза Калмен, която доживява до 122 години и е единственият човек в света, успял да преживее повече от 120 години. Каква е нейната тайна за дълголетие? Три храни играят важна роля.

Шоколад, портвайн и зехтин

Жана Луиза Калмен е загадка, докато е жива, и остава такава дори след смъртта си. Тя умира през 1997 г. на 122-годишна възраст, а когато я питат за тайните на дълголетието, тя отговаря: "Шоколад, портвайн и зехтин".

Това не е изненадващо, като се има предвид, че много хора над 100-годишна възраст, живеещи в така наречените "сини зони" (региони с най-висока концентрация на хора над 100-годишна възраст), наистина редовно консумират зехтин и червено вино. Изследванията показват, че студено пресованият зехтин помага за контролиране на теглото, понижава кръвното налягане, намалява възпаленията и риска от сърдечносъдови заболявания.

Установено е, че червеното вино и тъмният шоколад съдържат също мощни антиоксиданти, които помагат за подобряване на общото здравословно състояние, ако се консумират в умерени количества.

Ниските нива на стрес вероятно също са важен фактор. Калман е била заможна жена и през всичките си 122 години е имала сравнително малко стрес в живота си. Никога не е работила на пълен работен ден, така че може да се каже, че нивата на стрес при нея са били много по-ниски от тези при средностатистическия човек. Тъй като не ѝ се е налагало да работи много, тя е можела да се занимава с активни хобита като тенис, плуване, свирене на пиано и колоездене.

Така че ценните уроци, които можем да извлечем от най-стария човек на света са: яжте шоколад, пийте вино, използвайте зехтин и се заемете с любимо хоби.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На първо четене: НС прие закон, с който се въвежда "такса водомер" (ОБНОВЕНА)

Със 118 гласа "за", 74 "против" и 6 "въздържал се" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет Закон за водоснабдяването и канализацията, с който се въвежда т.нар. "такса водомер" чрез нов модел за ценообразуване. Той ще включва не само потребеното количество, но и ще се плаща за достъп до услугата.  В момента цената на водата се..

обновено на 22.10.25 в 15:29

Исканията на младите лекари за заплащането ще бъдат удовлетворени, съобщи Костадин Ангелов

На коалиционния съвет, който тече в момента и на който се обсъжда проектобюджетът за следващата година, е взето решение представените искания на младите лекари като ниво на заплащане да бъдат удовлетворени. Намерени са и средства за това чрез бюджета на здравната каса. Това съобщи по време на заседание на парламентарната здравна комисия..

публикувано на 22.10.25 в 15:07
Юлиян Попов

КТ "Подкрепа" предлага оценки за дисциплина на учениците

В нарочна позиция синдикат "Образование“ към КТ "Подкрепа“ настоява за въвеждане на оценки за дисциплина на ученицитe, както и за правна и морална отговорност на родителите за поведението на децата им, за административни и финансови санкции спрямо родители на деца, които системно проявяват агресия. Вчера председателят на синдикат "Образование“..

публикувано на 22.10.25 в 14:54
Министър Даниел Митов и ст. комисар Владимир Димитров

Въвеждането на еврото е активирало киберкрадците

Въвеждането на еврото в България е активирало киберкрадците. Зачестяват случаите, в които притежателите на популярни приложения за виртуално разплащане стават обект на искания за прехвърляне на сметка заради еврото .  В София днес беше открита конференция на Европол за борба с интелектуалната собственост .  Организатор и домакин на срещата..

публикувано на 22.10.25 в 14:51

Прокуратурата в Пловдив обвини 15-годишен младеж за побой над малолетен

Районната прокуратура в Пловдив повдигна обвинение на 15-годишен младеж, нанесъл побой на 2 години по-малко момче от него.    Побоят, който е квалифициран като лека телесна повреда, е извършен на 11 октомври. От прокуратурата подчертават, че макар и непълнолетен младежът е осъзнавал какво прави. 15-годишен е в ареста за побой над..

публикувано на 22.10.25 в 14:48

Изкуствен интелект в помощ на Гръцката православна църква

Гръцката православна църква стартира православен помощник на вярващите като използва новите технологии. Светият синод одобри въвеждане на цифрово средство за духовно просветление, базирано на изкуствен интелект. Според коментарите на висши духовници целта е да се използват новите технологии за подпомагане на вярващите в изучаването на..

публикувано на 22.10.25 в 14:44

Георги Еленков: Създава се среда за все повече агресия, тормоз и насилие

"За съжаление, насилието между деца, насилието от деца, насилието над деца са проблеми, които като че ли се задълбочават в последните десетилетия с голям интензитет. Просто обяснение няма ". Това заяви пред БНР Георги Еленков - юрист и директор "Политики за децата" в Националната мрежа за децата. По думите му обясненията са много...

публикувано на 22.10.25 в 14:35