Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за певицата Пенка Тороманова

Навършиха се 130 г. от рождението на първата българска Аида

Пенка Тороманова в ролята на Маргарита от операта ”Фауст” на Шарл Гуно - 1921 г.
Снимка: Държавна агенция ”Архиви”

На 26 март 1892 г., преди 130 години, е родена първата българска Аида - Пенка Тороманова. Тя е сред основоположниците на българския оперен театър, изтъкната вокална педагожка и великолепна певица, но уви, с трагична съдба.

Родена е във Варна. От малка свири на пиано, а родителите й я изпращат в Женевската консерватория, където учи в класа по пиано на Дьо Флани. След първата година на следването й откриват, че тя има великолепен глас и с обучението й се заема прочутият вокален педагог Леополд Кетен. Въпреки интересните предложения за изяви в Швейцария, тя се завръща след дипломирането си в България. Дебютира в "Оперната дружба" на 16 януари 1914 г. с ролята на Леонора от “Трубадур“.

През 1915 г. със стипендия Тороманова заминава отново за Швейцария на специализация - и отново получава съблазнителни покани от различни оперни театри на Европа, но се връща в България и продължава да е солистка в "Оперната дружба", а впоследствие - в Софийската народна опера. Изпълнява ролите на Маргарита, Неда, Сантуца, Амелия, Шарлота, Мими, Лиза.

За ролята на Тоска в списание "Театрален преглед" от 1921 г. е отбелязано:
“Госпожа Тороманова е артистка с голямо дарование. Тя е надарена с прекрасен глас, приятен във всички регистри, както и с благодарна външност. На сцената се чувства сигурна“. 

В същото време Пенка Тороманова изнася и камерни концерти, занимава се с преподавателска дейност, гостува през 20-те години и в чужбина - във Варшава, Познан, Берлин. В периода 1929/1930 г. тя е асистентка по пеене във Висшето училище за музика в Берлин.

През 1931 г., поради заболяване, певицата се оттегля от оперната си кариера и остава преподавател в Музикалната академия, като подготвя някои от най-известните ни певци: като Събчо Събев, Елисавета Йовович, Мими Балканска, Иванка Митева и др. 

Тъй като е омъжена за генерал Тодор Радев, който е дипломат в Берлин, а за известно време и министър на просветата, след 1944 г. семейството е подложено на  жестоки гонения - отнето им е жилището, генералът е изпратен в затвора, изселват ги и се налага първата българска Аида да плете на комшиите срещу заплащане в натура, за да изхрани двете си деца, а генералът да чука чакъл по шосетата. Все пак дъщеря им Вася Радева става известна певица и успява да ги върне в София, даже им връщат жилището, но без пенсиите, защото са "врагове на народа", изпращат и сина им в лагер. Изтормозена и забравена, Пенка Тороманова умира на 9 октомври 1961 г.

В Златния фонд на БНР са запазени два нейни архивни записа от 1927 г. Макар и в лошо техническо състояние, все пак слушателят може да оцени красивия глас на Пенка Тороманова, да усети нейната артистичност. Чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41