Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е празникът на шегата, почитан от габровци

Днес е празникът на шегата, почитан от габровци, известни с умението си да се смеят.
1-ви април е рожденият ден на Музея на хумора и сатирата, който отбелязва своята 50-годишнина. Програмата в празничния ден ще започне в 11 часа с откриването на новата постоянна експозиция, която дава отговор на въпроса „Как Габрово стана столица на хумора?“.

Познатите габровски шеги и оригиналните илюстрации на Борис Димовски, заедно с интерактивните елементи в новата експозиция въвличат зрителя и го потапят в духа на старо Габрово. Разказът преминава през социалистическата епоха, следва периодът след 1989.

Експозицията е двуезична – освен на български, и на английски, и дава отговор на въпроса, който често критичните посетители задават: Как и защо Габрово стана столица на хумора?

Откриването е в 11 часа. Програмата в празничния ден продължава с лекция на тема „Свободата да осмиваш“ – първата от поредицата с фокус карикатура, на Чавдар Николов.

Публиката ще може да види още една изложба – озаглавена е „Непорочните моми“ и представя политически шаржове на карикатуристите от "Прас Прес" - Алла и Чавдар Георгиеви, Христо Комарницки и Чавдар Николов. Началото е 18 часа.

Входът за всички събития в днешния ден е свободен.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентите на САЩ и на Русия - Доналд Тръмп и Владимир Путин.

Тръмп: Путин ще отговори на украинските атаки по руски бази

Руският президент Владимир Путин ще отговори на украинските атаки срещу руски бази, предупреди американският държавен глава Доналд Тръмп. Украинският президент Володимир Зеленски определи условията на Русия за прекратяване на огъня като неприемливи "ултиматуми". Междувременно боевете продължават. Украйна смята мирните условия на Русия,..

публикувано на 05.06.25 в 07:48
Доналд Тръмп

Тръмп наложи пълна забрана за пътувания до САЩ на гражданите на 12 държави

Американският президент Доналд Тръмп наложи пълна забрана за пътувания до САЩ на гражданите на 12 държави, позовавайки се на рискове за сигурността.  Наложената забрана ограничава напълно пътуванията до САЩ на граждани на Афганистан, Мианмар, Чад, Република Конго, Екваториална Гвинея, Еритрея, Хаити, Иран, Либия, Сомалия, Судан и Йемен.  В..

публикувано на 05.06.25 в 07:46

САЩ наложиха вето на резолюция на СС на ООН за Газа

Съединените щати наложиха вето на резолюция на Съвета за сигурност на ООН за Газа. Останалите 14 страни членки подкрепиха проекта. В документа се настояваше за "незабавно, безусловно и трайно прекратяване на огъня между Израел и палестинската ислямистка групировка „Хамас“ в Газа, както и за безпрепятствен достъп до хуманитарна помощ в анклава...

публикувано на 05.06.25 в 07:42

Домбровскис и Захариева са у нас за срещи с премиера, финансовия министър и шефа на БНБ

Еврокомисарите Валдис Домбровскис и Екатерина Захариева са на посещение у нас. Вчера Европейската централна банка и Европейската комисия дадоха положителна оценка на готовността страната ни да въведе единната европейска валута от първи януари догодина. В програмата на двамата еврокомисари са предвидени срещи с премиера Росен Желязков, с..

публикувано на 05.06.25 в 07:39

Ще приемат ли депутатите Закона за лицата, обслужващи кредити?

Депутатите трябва да приемат окончателно Закона за лицата, обслужващи кредити и купувачите на кредити. Вероятно е обаче от "Възраждане" да се опитат да попречат на провеждането на пленарно заседание. Според приетата седмична програма депутатите трябва да започнат работа с ратифициране на споразуменията с Турция и Сърбия по програмата ИНТЕРЕГ,..

публикувано на 05.06.25 в 07:31
пчелен кошер

Производители от Ямболско: Неизбежен е скок в цената на меда с 20 – 30%

Скок на цените на дребно на меда и пчелните продукти с 20 – 30% е неизбежен, прогнозират производители от Ямболско.   Заради масовото измиране на пчелни семейства през зимата, добитият мед ще е значително по - малко, отколкото  в предходни години.  Ниските изкупни цени на едро също притискат стопаните .  Кореспондентът ни Даниела Костова..

публикувано на 05.06.25 в 06:45
Министър-председателят на Молдова Дорин Речан

Премиерът на Молдова: Русия иска да разположи 10 000 войници в Приднестровието

Русия иска да разположи 10 000 войници в Приднестровието – сепаратистския молдовски район на границата с Украйна, и се стреми да установи прокремълско правителство в Молдова, за да реализира плановете си, заяви премиерът на страната Дорин Речан в интервю за "Файненшъл таймс". Москва има малък брой войници в Приднестровието, което е контролирано от..

публикувано на 05.06.25 в 02:14