Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на хумора и сатирата в Габрово отбелязва своята 50-годишнина

Дом на хумора и сатирата в Габрово
Снимка: Велина Махлебашиева

Днес е празникът на шегата, почитан от габровци, известни с умението си да се смеят. 1 –и април е рожденият ден на Музея на хумора и сатирата, който отбелязва своята 50-годишнина. Навръх юбилея ще бъде открита новата постоянна експозиция в Дома, която дава отговор на въпроса „Как Габрово стана столица на хумора?“. Програмата в празничния ден включва лекция на карикатуриста Чавдар Николов на тема „Свободата да осмиваш“, а вечерта ще бъде представена изложба с политически шаржове на карикатуристите от "Прас Прес" - Алла и Чавдар Георгиеви, Христо Комарницки и Чавдар Николов, озаглавена „Непорочните моми“.
Централната фигура в този шарж, който посреща посетителите в новата зала, е на Татяна Цанкова, дългогодишен директор на Дома на хумора и сатирата. До нея е художникът, известен най-вече с политическите си карикатури, и голям приятел на музея - Тодор Цонев. В тяхната компания е Дядо Миню Попа – действителен персонаж от габровските анекдоти. Тук е и Слави Бонев, дългогодишният режисьор на габровския карнавал. Разбира се Радой Ралин, Стефан Фъртунов – организатор, създател и пръв директор на Веселата къща. А пред тях прочутият габровски зевзек Керката надува фанфарите.

Димка Колева е фондохранител, тя пази най-ценните карикатури, графики и рисунки, които Домът на хумора притежава. С четка и бои е изпълнила проекта на родения в Габрово карикатурист Христо Комарницки, нарисувал персонажите, свързани с историята на габровския хумор и Музея.

Сред разказвачите на истории в тази зала е художникът Борис Димовски, оживил страниците на сборника "Габровски шеги – онази малка жълта книжка, благодарение на която светът научил за габровската предприемчивост и самоирония.

"Тези шеги са едни от най-разпознаваемите, които ги има от тази прословута книжка".

А в шегите можеш да се гмурнеш буквално. Инсталация във вид на илюстрована книга „Габровски шеги“, в която човек може да се мушне между страниците, е едно от хрумванията, наред с няколко звукови и видео инсталации, едната от които дава възможност да се проследи историята на карнавала чрез архивни кадри – от соца до днес. Има и телефон, на който благ женски глас разказва истории за прочутите с пестеливостта си габровци. Двуезичната изложба, която освен на български, буквално говори на посетителите и на английски, представя и анимирани съвременни габровски шеги.

Дом на хумора и сатирата в Габрово     Снимка: Велина Махлебашиева

Друг разказвач на истории в новата експозиция е Татяна Цанкова, директор на музея повече от 20 години, а преди това негов служител. Живата история на Дома, така я определя Светлана Михайлова, от която всяка седмица научаваме новините от музея.

"Тя е разказвач на историята на музея".

Стефан Фъртунов, създател и пръв директор на Веселата къща.

Дом на хумора и сатирата в Габрово    Снимка: Велина Махлебашиева

От началото на този разказ, през 72-а година, има една котва, която твърдо отстоява запазената марка - Столица на хумора и това е Домът на хумора – изтъква неговият настоящ директор Маргарита Доровска, с която продължаваме разказа с намеренията за бъдното.

"Научихме, че е одобрен наш проект, с който ще реновираме целия трети етаж, ще направим постоянна изложба, посветена на сатирата, но също така ще имаме възможност да възстановим прекрасната библиотека в Дома на хумора.

Календарът на Дома на хумора за цялата 2022-а предвижда редица събития, посветени на 50-годишнината на емблематичната за града институция, възникнала на основата на габровския фолклорен хумор и на развитата карнавална традиция, с идеята да служи на творците и на ценителите на хумористичното изкуство, да бъде дом на хумористите и сатириците.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41