Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години от рождението на полския журналист, писател и поет Ришард Капушчински

2
Снежана Тодорова и Милена Милева
Снимка: Станислава Пирчева

Навършиха се 90 години от рождението на полския журналист, писател и поет Ришард Капушчински, напуснал този свят през 2007 година. Германското списание „Шпигел“ го определя като най-добрия репортер на света.

Снежана Тодорова, СБЖ    Снимки: Станислава Пирчева

„Освен изключителен професионализъм, човек, който е верен на истината, а ние с вас знаем, че закон първи в журналистиката е истината, тази невероятна любознателност, желание да преоткрива света. За нас той е великолепен пример на журналист и в същото време е великолепен пътешественик“, каза за БНР Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти.

Милена Милева, журналист и преводач от полски заяви, че според Ришард Капушчински основното в работата на репортера и кореспондента е откритостта, любопитството към света и желанието да разбереш другия.

Затова казва той е необходимо умение да общуваш с хората, критично да оценяваш информацията, да отсяваш плявата от зърното, но в същото време винаги да прекарваш нещата през погледа на обикновения човек и съдбата на обикновения човек“.

Милена Милева       Снимка: Станислава Пирчева

Преводачът на творчеството на Ришард Капушчински е Благовеста Лингорска, която заяви за "Хоризонт":

"Той беше един много ведър и общителен човек, който можеше с всеки да контактува и благодарение на това той бе успял в африканските страни, арабските, азиатските страни, където хората имат друг начин на общуване, беше успял с всеки да се свърже, с хора на различни равнища и да получи информацията, която му трябва. Умен, с дълбоко чувство на хумор, същевременно и общителен невероятно много".  

Професор д-р Минка Златева преподавател във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски" заяви:

"Когато за първи път се срещнах с текст на Капушчински ми направи впечатление, че това, което той се стреми да представи в написаното е пронизано не само от един много висок професионализъм, но и от стремеж да бъдат показани в действие хората, за които говори, да бъдат разнищени проблемите, които ги занимават и с едно изключително доброжелателство да се види тяхната гледна точка към това, което става по света. Ришард Капушчински беше едно откритие за мен и когато започнах лекционния си курс по репортерство прецених, че той заедно с редица други големи майстори на репортажа е достоен да бъде изучаван от нашите студенти, тъй като тези проблеми, които той коментираше бяха много насъщни и продължават да бъдат много същностни до ден днешен за цялата наша журналистическа общност".

Ришард Капушчински е роден през 1932 година в Пинск - град, който по това време е в границите на Втората Полска република, а днес е в Беларус.

Дебютира като поет още на 17 години в седмичника „Dziś i jutro“. През 1950 г. завършва Варшавската гимназия „Станислав Сташиц“. През 1955 г. завършва Историческия факултет на Варшавския университет и започва работа в редакцията на „Sztandar Młodych“. През 1956 г. получава първата си награда – Златен кръст за заслуги – за репортажа „To też jest prawda o Nowej Hucie“ („Това също е вярно за Нова Хута“), който описва тежките условия, при които работниците строят комбината.

Едни от неговите книги са "Империята",  "Автопортрет на репортера - стремителният ход на историята, записки за 20 и 21 век".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01