На 11 април 2022 г. се навършват 100 години от рождението на един от големите български музикални творци от втората половина на ХХ век - професор Александър Райчев.
Като композитор с ярка индивидуалност, той създава голямо по обем и по значение творчество, оказало влияние в развитието на нашето музикално изкуство. Като педагог подготвя цяла плеада български музиканти. Дълги години е председател на Съюза на българските композитори, депутат е в четири мандата на Народното събрание. За цялостната си творческа дейност е удостоен с много държавни отличия, почетен член е на Кралската академия за науки и изящни изкуства в Брюксел и на Международната асоциация за съвремена музика в Баден-Баден.
Александър Райчев е роден през 1922 г. в Лом. И двамата му братя - Виктор и Ромео - също са известни музиканти. Развитието си като творец Александър Райчев дължи на Асен Карастоянов, Парашкев Хаджиев и на Панчо Владигеров, който е негов учител по пиано и композиция в Музикалната академия. След завършването си специализира в Будапеща - композиция при Золтан Кодай и дирижиране при Янош Ференчик. Още като студент работи в Националното радио, после е диригент на оркестъра на Народния театър. От 1950 г. е преподавател в Музикалната академия, по-късно е професор по хармония, след това и по композиция. От 1972 до 1979 г. е ректор на Академията. Умира на 23 октомври 2003 г.
Творческото наследство на Александър Райчев е огромно: шест симфонии и Концерт за оркестър, написан специално за 50-годишнината от създаването на Софийската филхармония, три опери - "Мост", "Тревога" и "Хан Аспарух", радиооперата "Вашето присъствие", два балета - "Хайдушка песен" и "Изворът на Белоногата", оперетата "Славеят на Орхидея", мюзикълът "Ало, Фотев", детските оперети "Русалка", "Смях и сълзи", "Пиф, Паф, Пуф", шест оратории, кантати, литургия, увертюри, сюити, инструментална музика, 30 песни за глас със съпровод, над 600 хорови и детски песни, филмова и театрална музика. И във всяко от произведенията му прозира неговото високо професионално майсторство, умението да изгражда драматургично образите, дълбочината на емоционалното съдържание и ярко изразеното народностно начало.
Една от най-популярните творби на Александър Райчев е балетът "Хайдушка песен", създаден през 1952 г. Либретото на Александър Хаджихристов е по поемата на Христо Ботев "Хайдути". Премиерата е на 13 февруари 1953 г. в Софийската опера, хореографията е на Николай Холфин и Анастас Петров, дирижира Атанас Маргаритов. Премиерата е истинско събитие в българския музикален живот, а младият Райчев, тогава на 31 години, получава най-високото държавно отличие. В последвалите десетилетия балетът е поставян многократно в Русе, Варна, Пловдив и София от най-известните ни хореографи - Асен Манолов, Асен Гаврилов, Богдан Ковачев, Петър Луканов, Галина и Стефан Йорданови.
За балета си разказва самият Александър Райчев в запис от 1969 г., запазен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..