Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лорер: По десетобална скала напрежението в коалицията е около 3

| обновено на 13.04.22 в 23:14
Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер на заседанието на Комисията по икономическа политика - 13 април 2022 г.
Снимка: БГНЕС

Напрежението в управляващата коалиция идва от "Има такъв народ". Това стана ясно от думите на министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер. Преди заседанието на ресорната Комисия по икономическа политика той заяви:

"По скалата от 1 до 10 напрежението в коалицията е около 3. Защо три - защото то е фокусирано основно в един от четиримата партньори. Когато започнем да работим в името на конкретни личности, които се издигат за конкретни постове, тогава настават по-конфликтните ситуации.

Искрено аз се надявам, че ще започнем да преминаваме към принципни назначения, принципни позиции и по-малко личностни конфликти."

Въпросът за изпращането на военна помощ за Украйна е бил обсъждан многократно в правителството, но до общо решение не се е стигнало, посочи Лорер:

"Именно затова тя стигна до парламента - тъй като в правителството нямахме единна позиция по този въпрос, задачата премина към парламента. Правителството ще се съобрази с неговото решение, разбира се".

Той не изключи вариантът противоречията да ескалират и да се стигне до предсрочни избори, но смята, че все още има шанс това да не се случи:

"Всички имаме дълги и стратегически планове как да направим България по-добро място в рамките на 4 години, но заедно с това всички сме наясно, че всеки един ден може да бъде последният ден от нашата работа. Така че, имаме нагласа и за двете ситуации. И аз вярвам, че пълният мандат все още е напълно възможен за този парламент". 

През последните три месеца правителството е отпуснало 4 млрд. лв. в помощ на бизнеса и домакинствата заради високите цени на тока, съобщи още министър Даниел Лорер. Пред депутатите от парламентарната комисия по икономика той обясни:

"По отношение на нашата икономика тези четири милиарда са изключително значително число и това показва желанието на правителството да подкрепи България в този изключително тежък икономически момент. Близо половин милиард лева безвъзмездно финансиране в рамките на тази половин година започват да се вливат в българската икономика."

Министър Лорер отказа да коментира публикации в медиите и въпроси от депутати, според които новият директор на Българската агенция за инвестиции Богдан Богданов е работил в дружество на премиера Кирил Петков и е купувал терени в Божурище на цена в пъти по-ниска от пазарната.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МВнР: ЕП потвърди ролята си на орган, ангажиран с проследяването на реформаторския напредък на Скопие

"Министерството на външните работи отчита приетата от Европейския парламент резолюция с убедително мнозинство, с която се избягва въвличането на институцията в опити за политическа инструментализация от страна на Република Северна Македония, насочени към заобикаляне на ангажиментите, произтичащи от т.нар. Европейски компромис от 2022 г. В контекста на..

публикувано на 09.07.25 в 21:03

Потушен е пожарът в пазарджишкия квартал "Запад"

Пожарът в пазарджишкия квартал "Запад" е потушен.   От полицията официално съобщиха, че няма пострадали хора. Към момента все още не може да се уточни колко гаражи са изгорели, но според редови пожарникари бройката може да надхвърли 20-сет. Изгорели са и три автомобила. По първоначални данни пожарът е тръгнал от близка до квартала нива, но..

публикувано на 09.07.25 в 20:49

Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост

Липсата на кадри и недекларираният труд са сред най-сериозните проблеми при сезонната заетост - това се посочва в анализ на Икономическия и социален съвет, който беше представен пред парламентарната социална комисия. Мария Минчева, заместник-председател на Българската стопанска камара и един от докладчиците по анализа, посочи, че..

публикувано на 09.07.25 в 20:16

Осъдиха свекър и свекърва, довели непълнолетна булка на непълнолетния си син в Дупница

Районен съд Дупница наложи наказания "пробация" и "глоба", за двама родители, улеснили непълнолетния си син и момиче, което не е навършило 16 - годишна възраст, да заживеят съпружески, без да са сключили брак, съобщават от правосъдното ведомство. Престъплението е по чл. 191 от НК. Понеже "съпругът" е непълнолетен, прокуратурата повдига..

публикувано на 09.07.25 в 20:07

Овладян е пожарът край Пазарджик

Пожарът, който по-рано днес достигна пазарджишкия квартал "Запад", е напълно овладян към 20 ч.  Гасят се отделни огнища.  Димът се разсея.  Районът на улица "Иван Батаклиев", където по-рано беше разпоредена евакуация, все още е отцепен, но част от хората започнаха да се прибират. Вятърът със скорост до 100 километра в час разпали днес осем пожара..

публикувано на 09.07.25 в 19:56

Парламентът промени бюджета за финансиране на инфраструктурни проекти на общините

Комисията по регионална политика и благоустройство в Народното събрание прие промени в бюджета за тази година, които да финансират проектите на общините за инфраструктура. Националната инвестиционна програма предвижда един милиард 650 млн. лв. за 2025 година. Основната част от проектите са за нови пътища и улици, за ВиК-системи и съоръжения...

публикувано на 09.07.25 в 19:51

Български екип се включи в борбата с пожара в района на Крива паланка, РСМ

Български екип с една противопожарна кола от Кюстендил се включи в борбата за овладяване на пожара в района на Крива паланка, Република Северна Македония, съобщиха от външното ни министерство. Огънят се разраства бързо и е заплаха за къщите в близко село и потенциално за самия град. На път към района е и втори български екип, изпратен от..

публикувано на 09.07.25 в 19:41