Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Мутафчиев: Защо правителството не реши за пътищата с приемането на бюджета

"Ще платим предизборните сметки на Бойко Борисов и на ГЕРБ", казва бившият транспортен министър

Петър Мутафчиев
Снимка: БГНЕС

С плащанията за пътищата, които в момента се предприемат от управляващите, де факто ще платим предизборните сметки на Бойко Борисов и на ГЕРБ. Това мнение изрази пред БНР бившият министър на транспорта Петър Мутафчиев, който е председател на УС на Форума за балкански транспорт и инфраструктура.

"Защо това решение правителството не го взе, когато приемахме бюджета преди няма и два месеца? Защо не се взе това решение предварително? Не може бюджета да си го приел преди един месец и този въпрос да не си го решил."

В бюджет 2021 за текущи ремонти и поддръжка на пътищата са били предвидени 260 милиона лева - близо 100 милиона повече от парите за 2019 г. Сключените за тази година от АПИ договори са за 2 милиарда лева или почти 9 пъти повече от предвиденото в бюджета, поясни Мутафчиев.

Ще потърси ли правителството отговорност за това, че с акт на държавна структура държавата задлъжнява по този начин, коментира бившият транспортен министър в предаването "Преди всички".

Мутафчиев се позова на експертни оценки, според които за нормално пътно поддържане у нас годишно са необходими около 400 милиона лева, като сега вероятно тази сума ще претърпи корекции заради новите цени.

Защо инфраструктурата не е подобрена, след като се дават повече пари, пита още Петър Мутафчиев.

Приходите от тол системата за 2021 г. са 450 милиона лева - от винетки и тол такси за товарните автомобили, 80 милиона са разходите за издръжка на системата, уточни той.

В момента чрез тол системата се получават по-малко пари от времето, когато действаше общата винетна система за леките и товарните автомобили, заяви Мутафчиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николас Мадуро

Мадуро съобщи за прехванати от Венецуела самолети за трафик на наркотици

Венецуелският президент Николас Мадуро заяви, че страната му е прехванала три самолета, които вероятно са използвани за наркотрафик, в операции, съвпадащи с разполагането на американски военни за борба с контрабандата на дрога в региона, предаде АФП. "Онзи ден самолет с наркотици навлезе през Карибите. Нашата авиация го засече за секунда",..

публикувано на 30.10.25 в 10:18
Костадин Ангелов

Депутатите избраха Костадин Ангелов за зам.-председател на НС

Депутатите избраха Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС за зам.-председател на НС. Той заема мястото на Рая Назарян, която вчера оглави парламента.  Ангелов беше избран на поста без дебат и с подкрепата 132 депутати. "Против" гласуваха 53-ма, а 11 се въздържаха. Преди това депутатите промениха програмата си за дневния ред и включиха в програмата си..

публикувано на 30.10.25 в 10:08

"Гънвор" е предложила на "Лукойл" да изкупи международните ѝ активи

Според съобщение на сайта на "Лукойл", компанията е получила предложение от мултинационалната фирма "Гънвор" за изкупуване на международните ѝ активи. На сайта на руската компания се посочва, че "ключовите условия на сделката са предварително договорени" от двете страни. Компанията "Гънвор" е регистрирана в Кипър, със седалище в Женева,..

публикувано на 30.10.25 в 10:08

Ще въведе ли ЕС контрол над личната ни кореспонденция?

Ще стане ли факт чат контролът? Е вропейският парламент предлага мерки, които да въведат инструменти за засичане на съдържание, свързано с насилие, порнография и други престъпни действия в рамките на личната кореспонденция на гражданите.  Механизмът би работил с изкусвен интелект, но не става ясно как точно ще се прави и как бихме се..

публикувано на 30.10.25 в 10:00

Борисов се подписа за оставката на шефа на Комисията за противодействие на корупцията

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се подписа в подписката, инициирана от ПГ на "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ), с искане за оставката на председателя на Комисията за противодействие на корупцията Антон Славчев.  Преди да занесе папката на Борисов, депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев каза от трибуната в НС. " Имаме много рядко..

публикувано на 30.10.25 в 09:59
Момче се охлажда във фонтан в Атина, 12 юни 2024 г.

Гърция: 2,5 млрд. евро за мерки за борба със сушата

Гърция въвежда извънредни мерки за борба срещу сушата в област Атика. Правителството отделя 2,5 милиарда за ремонтни и строителни дейности на водопроводната система. Екстремно високите температури, климатичните промени и липсата на обилни дъждове доведоха до намаляване на половина на водните запаси в най-голямата гръцка област Атика...

публикувано на 30.10.25 в 09:55

Общинският съвет в Плевен заседава. 51 точки в дневния ред

Общинският съвет в Плевен заседава с дневен ред от 51 точки. Съветниците ще обсъждат промени в две наредби, като се предлага завишаване на глобите за противообществени прояви. В общинската администрация е постъпило предложение с искане за изменение на местната нормативна уредба с въвеждане забрана за употребата /консумацията/ на алкохол на..

публикувано на 30.10.25 в 09:49