Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за създателите на Варненската опера преди 75 години

Изложба "Варненската опера на 75"

Въпреки че ни делят 75 години от основаването на Варненската опера, нейните корени са много по-далеч в миналото: Варна е град с богати музикални традиции и има сведения, че още в края на XIX век, през 1896 г., хор от ученици и граждани изпълнява фрагменти от опери. Три години по-късно е основано музикалното дружество „Гусла“, което на концертите си под диригентството на Рафаело Франки изпълнява увертюри и потпури от опери.

През 1920 г. във Варна е основан оперен театър с името "Лада" - за двете години съществуване там са поставени оперите “Демон“ и „Травиата“. Една година съществува "Оперна дружба", чиято трупа представя “Камен и Цена“ и оперетата „Царицата на чардаша“. От 1929 до 1932 г. работи Градската общинска опера,  в която се играят "Травиата", "Севилският бръснар" и "Цвета". 

Колкото и да са малко оперите, предствени в първата половина на ХХ век, те оставят следа в музикалното развитие на града и през 1947 г., при съществуването вече на професионален симфоничен оркестър, е решено да бъде създаден държавен оперен театър. 

Официално Операта във Варна съществува от 1 август 1947 г., а първата й премиера е на 7 септември същата година - това е операта "Продадена невеста" от Бедржих Сметана. Дирижира Руслан Райчев, режисьор е големият наш тенор Петър Райчев, художник - Асен Попов. Те са и основателите на оперната трупа. В ролите са първите варненски солисти: Добринка Влахова, Лиляна Василева, Светослав Рамаданов, Никола Йорданов, Йордан Чифудов, Станка Николова, Йорданка Тенчева и др.

Така започва пътят на Варненската опера - един от водещите театри у нас. Една от отличителните черти на новия театър е прекрасният певчески състав на трупата - освен изброените участници в първия спектакъл, в следващите години там пеят Никола Николов (дебютирал същата година във втората постановка на трупата“Мадам Бътерфлай“), Рада Гаева, Петър Петров, Бойка Косева, Александрина Милчева, Сабин Марков - големи имена в нашето певческо изкуство. Диригенти в първите години са известните наши музиканти Йоско Йосифов, Христо Манолов, Борис Черпански, Емил Главанаков, а режисьори на постановките след Петър Райчев са Драган Мицов, Илия Иванов, Христо Попов, Събчо Събев, който е директор на театъра и пее в постановките. 

Още през 1951 г. Варненската опера се явява на Първия национален преглед на оперните театри с оперите „Бохеми“ и „Тоска“, а две години по-късно трупата  гостува в София с няколко постановки - "Русалка", "Тоск", "Кармен", "Травиата" и балетите"Съперници" и "Червеният мак" - и прави много добро впечатление. Така започва пътят на Варненската опера, която чества 75-годишния си юбилей. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21