В Кипър за последния месец значително са поскъпнали основни хранителни стоки, показва обявеното в петък проучване на Службата за защита на потребителите към търговското министерство. Инфлацията през март в страната достигна 26-годишен връх, съобщи Статистическата служба.
С повишени цени са олиото, месото, зеленчуците, като най-голям е скокът при доматите - с 60%, посочва проучването на пазара, извършено от Службата за защита на потребителите. То обхваща цените на хранителни стоки в 39 големи и малки супермаркети в цялата страна в периода от 9 март до 13 април.
С над 16% е поскъпнало пилешкото месо, а свинското - с 13%. От Кипърската асоциация на месопроизводителите отчетоха ръст от 20% на цените на техните продукти през последните дни, като предупредиха за нови увеличения най-вече заради повишаването на цените на фуражите.
Значително намаление се наблюдава при краставиците, които са поевтинели с 27% според данните в проучването.
Инфлацията през март в Кипър скочи до 7,1% на годишна база, което е най-високото й ниво от 26 години, съобщи по-рано през седмицата Статистическата служба.
Най-голямата промяна през март спрямо февруари тази година тя регистрира в групата на облеклото и обувките - цените им са се увеличили с почти 9%.
От утре в Кипър предстои значително облекчаване на мерките. Например, ще се ходи без маска на улицата и без тест на работа. На много места вече няма да се изисква и Covidсертификат, след като правителството одобри отпадането на ограниченията, прилагани..
Кипър и още 7 страни от 4 континента кандидатстват заедно за включване на акушерството в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство на човечеството. Съвместното заявление на европейските държави Кипър, Германия, Люксембург, Словакия,..
Редица браншове в Кипър в сферата на ресторантьорството и развлеченията реагираха остро след влезлите в сила облекчения на Covid мерките, от които засега са изключени. Те призовават правителството да преразгледа решението си. Задължителното представяне на..
Властите в Кипър отпуснаха над 8,5 милиона евро извънредна държавна помощ за животновъдите, за да се справят с поскъпването на фуража след избухването на войната. Кореспонденция на Бранислава Бобанац. Кипър е първата страна в Европа, която..
Милиардерът и предприемач Илон Мъск заяви, че учредява нова американска политическа формация, която ще се казва партия "Америка". Новината беше обявена в деня след националния празник, на който президентът Доналд Тръмп подписа мегазаконопроекта за..
Украинските власти съобщиха за петима ранени при руски удари тази нощ. В същото време президентът на Украйна Володомир Зеленски заяви, че е провел най-продуктивния си разговор с американския си колега Доналд Тръмп досега. Трима души са..
Върховният административен съд отмени заповед, с която Здравната каса отказваше да плати лечение на млад мъж с рядко заболяване поради липсата на механизъм за финансиране. Решението е победа в полза на хората, нуждаещи се от лечение с..
Най-малко 50 души, сред които 15 деца вече са жертвите на наводненията в централната част на американския щат Тексас, причинени от обилните дъждове, които започнаха в четвъртък срещу петък. Щатските власти съобщиха, че над 850 души са били..
Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области у нас. За останалите 10 области кодът за жеги е жълт (виж графиката по-долу). Според прогнозата на НИМХ днес времето над..
Пореден скандал разтърси управляващата партия в Испания. Един от номинираните за член на ръководството на формацията подаде оставка след обвинения в сексуален тормоз. Лично премиерът и председател на Испанската социалистическа работническа партия Педро..
Британската полиция арестува 29 души в централен Лондон по време на протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие". Сред тях е и бивше духовно лице на 83 години. Протестът беше проведен буквално часове след като "Палестинско действие" беше..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..