Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мястото на религията в решаването на конфликти

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Блажени са миротворците, защото те ще бъдат наречени синове Божии, пише в Евангелието от Матей. По време на войната в Украйна религиозни лидери изказаха подкрепа за страдащите по време на военните действия, а вярващи по целия свят се молят за хората в Украйна. Конфликтът в Украйна не е просто съпроводен от ужасно насилие, той има и религиозно значение. В речта си, с която призна независимостта на Донецката и Луганската народна република три дни преди нахлуването, Владимир Путин заяви, че Украйна е неделима част от руската история, култура и духовност.

Според повечето украинци обаче руският президент не признава дългата история на украинската независимост, която определят като съществена част от националната си идентичност. А и в Украйна има редица вероизповедания. 80% от украинците изповядват православие, около 10 на сто – основно в Западна Украйна, са част от украинската гръцка католическа църква. Около един процент от населението са мюсюлмани, с предимно кримско-татарски корени. Еврейската общност наброява около 200 000 души, а най-малка е групата на християните протестанти.

Войната в Украйна се явява и сблъсък на религиозните лидери. По време на Палмовата неделя, известна у нас като Цветница, папа Франциск призова за Великденско примирие:

„Нека оръжията бъдат свалени! Каква победа би било да развееш знаме върху купчина отломки?“

– попита папа Франциск. В същия ден по време на служба в Москва патриарх Кирил заяви, че обединението на руския народ ще осигури способност за отблъскване на външни и вътрешни врагове:

„Нека Господ ни помогне да се сплотим, включително около властите, по време на тези трудни времена за нашето отечество. Нека властите да бъдат изпълнени с отговорност пред своя народ, със смирение и готовност да му служат, дори ако това им струва живота.“

В интервю за CNN Turk през март главата на Константинополската православна църква – вселенският патриарх Вартоломей, заяви, че никой, който мисли и действа праведно, не би пожелал нова Студена война:

"Виждаме, че целият свят е срещу Русия. Навлизаме в нов период на Студена война. Пропастта не само между Русия и Украйна, а и между Русия и целия западен свят, става все по-голяма."

Преди да се отправят към бойното поле офицери от Лвов отправят молитва към Бог в местните църкви:

„Според Стария завет неделята е за себепознание и диалог с Господа.“

„Църквата има своята роля за нас. И то много важна. Църквата е центърът на нашия духовен живот. Църквата и семейството – душите ни се нуждаят от тях.“

А под звуците на камбанен звън доброволки към православните църкви в западния украински град приготвят храна за мъжете на фронта.

За духовниците животът по време на война е време за извънредни служби и работа с уплашените миряни, което да осмисли тяхната мисия, критично време, в което да забравят за себе си и да мислят за другите. В подобни моменти религиозните послания за добротата като че ли най-истински и по най-въздействащ начин стигат до сърцата на хората. Църквите в Украйна сега служат като места за приемане на дарения и тяхното разпределяне, помагат на нуждаещите се и раздават храна, с камбанен звън оповестяват възможни атаки, служат за убежища на бежанци. Най-силно се нуждаят от духовна подкрепа хората, бягащи от войната, но оставили на фронта свои любими хора или страдащи поради смърт на близък заради военните действия. Ако човек е искрено религиозен, вярата в Господ може да му помогне да се справи със стресови ситуации, да му даде сила и спокойствие, твърдят свещеници, изпадали в напрегнати ситуации или оказвали помощ на травмирани хора.

Че религиозните войни не са останали в миналото разбрахме на 11 септември 2001-а година. А че вярата може да бъде превърната в оръжие разбираме и днес, по време на войната в Украйна. Изглежда обаче, че в обществото ни трудно и рядко говорим за влиянието на религиозните възгледи в развитието на обществото. Религията се споменава най-често по време на празници или при възникнал скандал в църквата. Липсват обаче задълбочените въпроси за това как вярата оформя света ни и как когато тя се използва като инструмент за манипулация това може да има тежки последствия.

Войната е обратният полюс на Христовата любов. Парадоксално, но тя, по радикален начин, ни показва действителните условия, при които единението и помирението могат да бъдат постигнати, а именно – чрез единство във вид на обща позиция, взаимосвързаност под формата на състрадание, солидарност и подкрепа и изглаждане на различията с диалог и толерантност.

Религиозните водачи несъмнено имат важна роля за опазването на социалната среда в Украйна и могат да са основна част от  усилията за постигане на мир – ако и когато оръдията замлъкнат.


А простата истина е, че всички сме на Земята за кратко и трябва да изберем как ще прекараме това време – дали ще се концентрираме върху онова, което ни разделя или ще полагаме постоянни усилия да намерим общ език, да уважаваме достойнството на всяко човешко същество и да се концентрираме върху изграждането на достойно бъдеще за децата ни. По-лесно се започват войни, отколкото се постигат примирия, по-лесно е да обвиняваме останалите, отколкото да се вгледаме в себе си, по-лесно открояваме различията, отколкото нещата, които споделяме. Но трябва да изберем не лесния, а правилния път.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският държавен секретар на Министерството на вътрешните работи Ивет Купър.

Британският бизнес набира персонал от чужбина, вместо да обучава местни работници "твърде дълго"

Британският бизнес набира персонал от чужбина, вместо да обучава работници от Обединеното кралство "твърде дълго", отбеляза министърът на вътрешните работи Ивет Купър, а п равителството обеща да ограничи фирмите да наемат чуждестранни работници. Говорейки пред Скай нюз, министърът на вътрешните работи Ивет Купър разкритикува настоящия "облекчен подход..

публикувано на 02.02.25 в 17:50

Очакват се нови протести в Грузия

Грузинското министерство на вътрешните работи официално предупреди организаторите на днешните блокади в Тбилиси "да протестират мирно, без да нарушават закона", съобщава грузинската телевизия 1tv.ge. В противен случай полицията ще се намеси, а за "блокада на важна инфраструктура ги заплашва  затвор", гласи предупреждението.  Недоволни от управлението на..

публикувано на 02.02.25 в 17:27

Иран е произвел нова балистична ракета

Иран е произвел нова балистична ракета, която според Техеран може да прелети 1700 километра. Тя е наречена "Етемад", което означава доверие на персийски. Ракетата беше представена на церемония в присъствието на президента Масуд Пезешкиан.  Иранската програма за балистични ракети буди безпокойство у западните държави. Те я смятат за допълнителен..

публикувано на 02.02.25 в 17:17
Патриарх Даниил

Патриархът обеща помощ за дострояването на църква в пернишкия квартал"Тева"

Патриарх Даниил отслужи празничен водосвет в новостроящия се храм "Сретение Господне” в пернишкия квартал "Тева" и обеща подкрепа за доизграждането му. Ще бъде направено всичко възможно да продължи и да се довърши строежа на църквата, заяви Негово светейшество патриарх Даниил. "Мисля, може да се отделят и от Светата Митрополия средства, така че..

публикувано на 02.02.25 в 17:11
Снимката е илюстративна, архив.

Проверките в животновъдните обекти в Кюстендилско са установили редица нарушения

Редица нарушения са установени при проверките на животновъдните обекти в Кюстендилския регион, съобщи областният управител инж. Александър Пандурски. След смъртта на момиче: Започна монтирането на предпазна мрежа на пътя Кюстендил - Ябълково Назначават втори пазач срещу безстопанствени животни на пътя Кюстендил - Ябълково Сформираната за..

публикувано на 02.02.25 в 17:09
В цяла Гърция имаше масови протести на втората годишнина от жп катастрофата, при която загинаха 57 души

Железопътни компании в Гърция трябва да изплатят 800 000 евро обезщетения за катастрофата отпреди 2 години

По решение на съда двете компании - държавният железопътен инфраструктурен оператор ОСЕ и частната компания за пътнически и товарни превози "Хеленик Трейн“ трябва да изплатят обещетение в размер на 800 хиляди евро за починалия при железопътната катастрофа инспектор, обслужвал фаталната композиция, при катастрофата на която преди две години..

публикувано на 02.02.25 в 17:03
Снимката е илюстративна, архив.

Конска каруца бутна пътен знак и оградата на църква във Вършец

Кон с каруца бутна оградата на храм "Свети Георги Победоносец" във Вършец. Пред  полицаите  собственикът на каруцата и животното -  28-годишен мъж, обяснил, че амуницията на коня се скъсала, след което е станал инцидентът. Дежурен автопатрул на Районно управление Вършец забелязали паднал пътен знак "Стоп" пред църквата "Свети Георги..

публикувано на 02.02.25 в 17:03