Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"При земеделците пшеница няма, пшеницата е при търговците"

Йордан Апостолов: Защо държавата изкупува стара реколта, а не направи интервенция с новата

Търговците може да бъдат принудени да продадат определени количества, за да ги оставят да изнасят спокойно, смята агробизнесменът и бивш депутат

Йордан Апостолов
Снимка: БГНЕС

"При земеделците пшеница няма, пшеницата е при търговците. Не виждам как, след като вече имат спечелен търг търговски компании в България за износ на пшеница в Египет, при цена 804,60 лева за тон, кой е този търговец, който ще продаде на държавата за 570 лева за тон." Това заяви пред БНР Йордан Апостолов, земеделски производител и бивш депутат.

През март правителството обяви, че ще изкупува зърно за Държавния резерв, а неотдавна стана ясно, че държавата е готова да даде на пазарен принцип 570 лева за тон хлебна пшеница и 1400 лв. за тон слънчоглед. Над милиард лева вече са в сметките на земеделското министерство, за да започне изкупуването на зърно за резерва.

Апостолов призова "по пазарен принцип" да се осигурят на зърнопроизводителите "дизелово гориво на около 2 лева и тор на около 460 лева за тон".

Получава се още по-голямо закопаване на бранша, категоричен е Йордан Апостолов.

Снимка: БГНЕС

"Аз питам защо държавата изкупува стара реколта, за която трябва да продължава да се грижи, да я съхранява, а не направи това с интервенция от нова реколта", коментира Йордан Апостолов в предаването "Преди всички".

Според Апостолов това означава, че "се дава ясен знак на търговците да започне търговия от тези 570 лева за нова реколта".

По думите му с устната забрана на износ е бил размахан пръст към търговците.

Йордан Апостолов не изключва варианта търговците да бъдат принудени да продадат определени количества, за да бъдат оставени да изнасят спокойно останалите.

"Второ, удар върху целия сектор зърнопроизвоство, защото търговците, за да избият своите загуби, които ще реализират от продажба на по-ниска цена спрямо сега действащите навън, ще тръгнат в началото на сезона с по-ниски цени към производителите."

Ако се обложат свръхпечалбите в сектор зърнопроизводство, каквито предложения идват от страна на управляващите, това ще бъде "страхотен удар", подчерта агробизнесменът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12