Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Натрупва се огромен ресурс, който не се усвоява, а след това се пренасочва, твърдят агробизнесмени

Европари под риск заради тромави процедури във Фонд "Земеделие"

Някои от правилата във фонда блокират други и това създава хаос, признава директорът на ДФЗ

Снимка: БГНЕС

Земеделци започват да оттеглят проектите, които са подали по инвестиционните мерки от Програмата за селските райони. Причина за това е сериозното забавяне, с което Фонд "Земеделие" разглежда и одобрява проектите.

Пред ресорната парламентарна комисия директорът на Фонд "Земеделие" Николай Каварджиклиев призна, че договорените проекти по мерките за инвестиции са едва между 17 и 22% . Това поставя под риск милиони от европейските пари за земеделие.

Проект, подаден преди две години, към днешна дата е безсмислен, защото инфлацията е "изяла" огромна част от финансовата помощ, казва агробизнесменът Цветан Цеков.

"Заради високата инфлация, заради недостиг на стратегически материали поскъпването е огромно, а референтните стойности, по които одобрява Фонд "Земеделие" не са актуални вече. В един момент се получава така, че една програма, която има прекрасна идея и цел – да увеличи модернизацията на земеделските производители, няма да може да функционира."

При 50% субсидия и при 30% поскъпване на машини и съоръжения, реалното подпомагане ще бъде не повече от 15-20%, пресметнал е Цеков.

По думите му средно година и половина-две отлежават проектите във Фонд "Земеделие", но има и парадоксални случаи до 3 години.

Цветан Цеков изрази съмнения, че това забавяне в работата на ДФЗ може да е умишлено, защото след натрупването на голям ресурс, който не се усвоява, а след това се пренасочва.

"И отива за директно подпомагане на площи. Там много малък кръг от земеделски производители се облагодетелства."

Снимка: БГНЕС

"Впряга се огромен административен капацитет на Фонд "Земеделие", работи по даден прием година-година и половина, ангажирани са стотици хора и накрая огромен процент от проекти не могат да бъдат изпълнени. Губят абсолютно всички", гласи равносметката на Цветан Цеков.

Според агробизнесмена този фонд трябва да бъде реформиран и да се промени цялата методика на работа. Той е категоричен, че работата трябва да се оптимизира.

"Трябва да се търси пълна реформа на тази институция. Тя не работи, има ретроградни сили, които са я обсебили и не позволяват тя да бъде в помощ на земеделските производители."

Николай Каварджиклиев  Снимка: БГНЕС

Според изпълнителния директор на ДФЗ Николай Каварджиклиев усвояването на средствата по Програмата за развитие на селските райони е едва 52%.

Договорирането по инвестиционните мерки е под 22 на сто, има и 28 земеделци, които са се отказали от изпълнение на проекти на обща стойност 12 милиона лева.

Няма обаче категоричен отговор ще има ли актуализация на цените и предоговаряне на проектите.

"Моето лично мнение е, че трябва да се намери възможност за предоговаряне на постъпилите проекти. Въпросът е от министерството какво ще преценят за това и дали има правна възможност и финансова такава. Рамката, в която сме затворени, е ужасна и не можем да бъдем толкова гъвкави, колкото ни се иска", коментира Каварджиклиев пред парламентарната комисия по земеделие.

"С годините във фонда са трупани правила върху правила, процедури върху процедури и са тонове такива. Някои блокират други и това създава хаос, повече от двойна работа даже. Това трябва да се промени. Надявам се, че това ще отпуши нещата", посочи Каварджиклиев.

Той увери още, че до средата на май ще има план за действие как Фонд "Земеделие" да навакса изоставането, за да се минимизират загубите на европари.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58