Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Натрупва се огромен ресурс, който не се усвоява, а след това се пренасочва, твърдят агробизнесмени

Европари под риск заради тромави процедури във Фонд "Земеделие"

Някои от правилата във фонда блокират други и това създава хаос, признава директорът на ДФЗ

Снимка: БГНЕС

Земеделци започват да оттеглят проектите, които са подали по инвестиционните мерки от Програмата за селските райони. Причина за това е сериозното забавяне, с което Фонд "Земеделие" разглежда и одобрява проектите.

Пред ресорната парламентарна комисия директорът на Фонд "Земеделие" Николай Каварджиклиев призна, че договорените проекти по мерките за инвестиции са едва между 17 и 22% . Това поставя под риск милиони от европейските пари за земеделие.

Проект, подаден преди две години, към днешна дата е безсмислен, защото инфлацията е "изяла" огромна част от финансовата помощ, казва агробизнесменът Цветан Цеков.

"Заради високата инфлация, заради недостиг на стратегически материали поскъпването е огромно, а референтните стойности, по които одобрява Фонд "Земеделие" не са актуални вече. В един момент се получава така, че една програма, която има прекрасна идея и цел – да увеличи модернизацията на земеделските производители, няма да може да функционира."

При 50% субсидия и при 30% поскъпване на машини и съоръжения, реалното подпомагане ще бъде не повече от 15-20%, пресметнал е Цеков.

По думите му средно година и половина-две отлежават проектите във Фонд "Земеделие", но има и парадоксални случаи до 3 години.

Цветан Цеков изрази съмнения, че това забавяне в работата на ДФЗ може да е умишлено, защото след натрупването на голям ресурс, който не се усвоява, а след това се пренасочва.

"И отива за директно подпомагане на площи. Там много малък кръг от земеделски производители се облагодетелства."

Снимка: БГНЕС

"Впряга се огромен административен капацитет на Фонд "Земеделие", работи по даден прием година-година и половина, ангажирани са стотици хора и накрая огромен процент от проекти не могат да бъдат изпълнени. Губят абсолютно всички", гласи равносметката на Цветан Цеков.

Според агробизнесмена този фонд трябва да бъде реформиран и да се промени цялата методика на работа. Той е категоричен, че работата трябва да се оптимизира.

"Трябва да се търси пълна реформа на тази институция. Тя не работи, има ретроградни сили, които са я обсебили и не позволяват тя да бъде в помощ на земеделските производители."

Николай Каварджиклиев  Снимка: БГНЕС

Според изпълнителния директор на ДФЗ Николай Каварджиклиев усвояването на средствата по Програмата за развитие на селските райони е едва 52%.

Договорирането по инвестиционните мерки е под 22 на сто, има и 28 земеделци, които са се отказали от изпълнение на проекти на обща стойност 12 милиона лева.

Няма обаче категоричен отговор ще има ли актуализация на цените и предоговаряне на проектите.

"Моето лично мнение е, че трябва да се намери възможност за предоговаряне на постъпилите проекти. Въпросът е от министерството какво ще преценят за това и дали има правна възможност и финансова такава. Рамката, в която сме затворени, е ужасна и не можем да бъдем толкова гъвкави, колкото ни се иска", коментира Каварджиклиев пред парламентарната комисия по земеделие.

"С годините във фонда са трупани правила върху правила, процедури върху процедури и са тонове такива. Някои блокират други и това създава хаос, повече от двойна работа даже. Това трябва да се промени. Надявам се, че това ще отпуши нещата", посочи Каварджиклиев.

Той увери още, че до средата на май ще има план за действие как Фонд "Земеделие" да навакса изоставането, за да се минимизират загубите на европари.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любчо Георгиевски

Любчо Георгиевски: Има дежурни, които не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред

Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред . Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия. " Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава . ... Не знам какво в този момент..

публикувано на 27.09.24 в 18:02
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52