Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остри реакции на депутати на посещението на Дмитро Кулеба

Снимка: БГНЕС

Посещението на Дмитро Кулеба в България, призивът му страната ни да предостави военна помощ, предупреждението, че отказът означава подкрепа за руския агресор и оценката му "Вие искате да умрем защитени" за идеята да дадем каски и жилетки вместо оръжия, предизвикаха остри реакции сред народните представители.

Председателят на ПГ на "Демократична България" Христо Иванов беше категоричен, че всяка друга помощ - освен военна, не е пълноценна, а от решението или отказът от решение ще зависи и оценката им за участието в управлението:
 
"Ние ще продължим да настояваме, ще бъдем все по-настоятелни и ще оценяваме, дали в крайна сметка тази коалиция е в състояние да подплати собствените си твърдения, че е евроатлантически ориентирана с конкретни действия. Защото въпросът тука в крайна сметка опира до идентичността на това управление. Аз обективно отчитам сложността на ситуацията, в която се намира премиерът Петков, опитвайки се да балансира в тази сложна коалиция. Нямам някаква критика или укор към него. Опитва се да направи най-доброто. Мисля обаче, че идва момент за повече кураж и повече лидерство".

"Има такъв народ" продължават да настояват за общо решение. Станислав Балабанов насочи въпросите към БСП и премиера Кирил Петков:
 
"Едно е сигурно - България трябва да има ясна позиция. Тук приказката "преклонена главица, сабя не я сече" е по-скоро за робското мислене. Трябва да имаме ясна позиция по тази тема и трябва да е единна най-вече. Т.е. всички власти в България да се обединят около тази позиция. Сега тук по-скоро въпросите ви трябва да бъдат насочени към една друга конкретна партия в коалицията БСП. Те са по-ревностно настроени по тази тема. Това е, разбира се, тяхно право. Макар че има и хора, които носят политическа отговорност. Има Министерски съвет, министър-председател. От неговите действия ще проличи бъдещето на тази коалиция".

Бившият външен министър Екатерина Захариева, сега депутат от ГЕРБ, обвини управляващите в малодушие:

"Министърът на външните работи на Украйна г-н Кулеба беше много ясен - срамно е. Тези, които не подкрепят Украйна, подкрепят войната. Опорка и оправдание и на премиера според мен г-жа Нинова Той има мнозинство в парламента, да приеме това решение. Това е много важен въпрос и той може да ги задържи още няколко месеца в управлението, но ще позиционира България като държава, която няма място в ЕС и НАТО и в демократичния свят. Такава слабост, такова малодушие, не бива да съществува в управлението на държавата".






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Самолет се обърна на летището в Торонто, 15 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05
Володимир Зеленски

Зеленски: Американската страна иска да угоди на Путин, за да спечели бърз дипломатически успех

Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..

публикувано на 17.02.25 в 21:40

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20