Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата „Гардеробът“ на Олга Токарчук вече е на книжния пазар в България

Преводачът Крум Крумов живее в Полша от 14 години и обича да прави пътешествия

Премиера на книгата „Гардеробът“ на Олга Токарчук
Снимка: личен архив

Сборникът с разкази „Гардеробът“ на Олга Токарчук вече е на книжния пазар в България.

"Докато си гледахме оригинала и си мечтаехме нашето издание да бъде с илюстрации, които да съответстват на текста, изведнъж то взе, че се случи. Сякаш времето се ускори по някакъв начин", каза за БНР Невена Дишлиева - Кръстева, редактор на книгата.
Премиера на книгата „Гардеробът“ на Олга Токарчук   Снимка: личен архив
Книгата съдържа три разказа, писани в края на 80-те години - „Гардеробът“, „Стаите“ и „Deus Ex". Три разказа, с които Токарчук отваря познати врати, но те не водят към утъпкани пътеки, а към светове, показани от неочаквана страна, отбелязани с въпросителен знак.

"Влизането в Олга Токарчук е една магия, нарния, заешка дупка, един гардероб и ми дава съвсем друго изживяване, обогатяване", допълни в предаването "Графити по въздуха" Крум Крумов, преводач на книгата.

Според него на полския народ трябва да бъде дадена Нобелова награда за мир заради помощта, която оказват поляците на бежанците от войната в Украйна.

"За тези бежанци от Украйна в Полша, която е една от преките граници с Украйна не са създадени типичните палаткови лагери за бежанците. Всички тези хора, които влизат в Полша са разпределяни в частни домове, по хотели на организации и станции, които помагат. Нямаше нужда от създаването на лагери".
Премиера на книгата „Гардеробът“ на Олга Токарчук        Снимка: личен архив

Крум Крумов живее в Полша от 14 години и обича да прави пътешествия. Той написа книга за пътуването му до Исландия.

"Исландия е изключително предизвикателство поради климатичните си условия най-вече, но чистотата и енергията, която дава, ако човек съумее да се свърже, си заслужава всяко едно усилие". 
Олга Токарчук е носителка на Нобеловата награда за литература за 2018 г. Родена е на 29 януари 1962 г. в Сулехов, Полша, в учителско семейство (баща ѝ работи и като библиотекар).  Тя е психолог по образование. Едно от най-важните имена в съвременната световна литература. Автор на девет романа, три сборника с разкази, есета, критически текстове, сценарии, поезия и пр. Общественик със запомнящ се глас, еколог и природолюбител.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57